Saç Düzleştirici Bakımlar ve Farkları

Her kadın düz ve ipeksi saçlara sahip olma fikrinden hoşlanır. Pürüzsüz saçlar bugünlerde şık kadınların güzellik öncelikleri arasında başı çekiyor. Ama mükemmel düz ve pürüzsüz saçlara sahip olmak o kadar basit değil. Bunun için doğru saç bakımına başvurulması şart. Saç uzmanlarına göre, saç düzleştirme yöntemlerinin her biri, asi ve kıvrılmış saçlarınızın dokusunu değiştirir ya da yeniler. Her birinin farklı bir işlemi ve sonuçları vardır. İşte saç düzleştirici ve pürüzsüzleştirici bakımlar ve farkları:

Düzleştirici Yeniden Yapılandırma 

Öncesi… Instagram @lepetitsalonbcn

Düzleştirici Yeniden Yapılandırma işlemi, kıvırcık ve tamamen cansız saçları düzleştirerek tam bir saç dönüşümü sunar. Size daha düz ve kontrol edilebilir saçlar veren bir yaklaşımıdır. Kalıcı bir saç çözümüdür, yani yeni saçlar çıkıncaya kadar saç düz kalır. Düzleştirici ya da yeniden yapılandırma tekniği, saçıyla pek uğraşmak istemeyenlere tavsiye edilir. Bu teknik aynı zamanda ‘Japon düzleştirme tekniği’ olarak da bilinir.

Sonrası… Instagram @lepetitsalonbcn

Teknik       

Saç bağlarını hedef alan diğer saç bakımlarıyla hemen hemen aynıdır. Bunun için ısıtılmış demir plakalar ve saç telini parçalayan kimyasallar kullanlır. Yüksek sıcaklık kullanımı saçın her bir bağını yeniden yapılandırır. Bir tür kalıcı saç onarım çözümüdür.

Ne Beklenmeli?

Düzleştirici keratin bakımı, şık ve pürüzsüz saçlara sahip olmanızı sağlar. Elde edilen uzun ve ipeksi saçlar kesinlikle başları döndürebilir. 

Artıları

Düzleştirici Yeniden Yapılandırma bakımın en iyi yanı, sihrini en kıvırcık saçlarda bile gösterebilmesidir. Çok uzayıncaya kadar saçınızla uğraşmanıza gerek kalmayan, kalıcı değişikliklere neden olan bir prosedürdür. Asi saçlara muazzam bir parlaklık ve canlılık verir. Bu teknikte sonuçlar daha uzun süre kalıcıdır..

Eksileri

Düzleştirici bakım, kullanılan sıcaklık yüksek olduğu için saça çok zarar verir. Ayrıca, yeni çıkan saç uzadıkça rötuş ister ve doğru yapılmazsa saçta kıvrımlar oluşturabilir. Kullanılan kimyasallardan dolayı aşırı derecede saç dökülmesine neden olur.

Pürüzsüzleştirici Bakım                              

Saç Düzleştirici Bakımlar
Instagram @keretinbypaula

Düzleştirme bakımları içerisinde yapay görünmeyen, daha yumuşak ve doğal bir versiyon olarak kabul edilir. Dalgalı veya kıvırcık ya da yıpranmış düz saçları olanlar için tavsiye edilir. Pürüzsüz ve ipeksi bir görünüm istendiğinde önerilir. Saç yapınızı tamamen değiştirmeyen ve pürüzsüz saçlara sahip olmanızı sağlayan yarı kalıcı bir işlemdir.

Teknik

Saça iyi nüfuz etmek için önce kimyasalların kullanılmasını içerir. Bileşenlerin içerdiği kimyasal, yeniden şekillendirilecek saçın doğal bağını kıran formaldehit çözeltisidir. Daha sonra saçlar kurutulur ve ısıtıcı demir levhalar kullanılarak düz bir konumda tutulur.

Ne Beklenmeli?                  

Pürüzsüzleştirici bakım saçınızın doğal, kabarık ve yumuşak görünmesini sağlar. Pürüzsüzleştirici tedavinin etkisi yaklaşık 3 ila 6 ay sürer. Etkileri ince saçlarda yoğun saça göre daha iyidir.

Artıları

Pürüzsüzleştirmenin etkisi daha çok olumlu yöndedir. Kullanılan kimyasallar, düzleştirici bakımda kullanılanlar kadar tehlikeli değildir. Bu nedenle, saça hasar verme olasılığı daha azdır. Genel olarak, saçlarınızla başa çıkmanın daha nazik ve akılcı bir yoludur.

Eksileri

Yeniden Yapılandırıcı Düzleştirme Bakımı ile kıyaslandığında kalıcılığı çok uzun sürmez. Formaldehit, kullanımı uzman gözetimi gerektiren bir kimyasaldır. Yanlış yapılırsa gözlerde, deride ve üst solunum yollarında tahriş gibi yan etkilere neden olabilir.

Düzleştirici Keratin Bakımı    

saç düzleştirici bakımlar
Instagram @sarasampaio

Keratin bakımı, protein oluşumuna odaklanan saçlarınız için devrim niteliğinde bir prosedürdür. Kabarık görünmesi için kontrolü zor ve zayıf saç telleri üzerinde inanılmaz işe yarar. Şimdiye kadar Düzleştirici Keratin Bakımı, saç bakımı alanında en çok taleh edilen bakımdır..

Teknik

Bakım, saçınızda doğal olarak bulunan Keratin adlı proteini saçınıza ekler. Yani saçta keratin olmadığında, bu yöntem bunu telafi eder. Ayrıca güneşten, kimyasallardan veya kirlilikten zarar gören saçlara da koruma sağlar.

Ne Beklenmeli?

Saçınızı doğal bir şekilde besleyen geçici ama en etkili bakımdır. Keratin Bakımı, saçın kontrolünü kolaylaştırır ve daha kolay şekillendirilmesini sağlar. Her şeyden önce, saç aşırı derecede düz ve yapay görünmeyecek ama yine de yoğun ve hacimli duracaktır.

Artıları

Keratin, saçınızı tamamen nemlendirdiği ve şekillendirdiği için gerçek anlamda bir bakımdır. Birkaç ay sonra saçtan kaybolan besinleri saça yeniden ekler. Kullanılan kimyasalların yan etkileri, diğer düzleştirme bakımlarına göre çok daha azdır. Yeniden Yapılandırıcı Düzleştirme’nin aksine saçınızdaki doğal proteini geri kazandırır, bu da güvenli ve başarılıdır.

Eksileri

Yeniden Yapılandırıcı Düzleştirme ya da Pürüzsüzleştirici bakımlarda olduğu gibi saçınızın yapısını tamamen değiştirmez. Keratin bazlı tedavi pahalıdır ve uzman ellere ihtiyaç duyar. Prosedür, bakım sonrası bakımı da içerir, bu da düzenli salon ziyaretleri anlamına gelir. Saç uzadığında tamamen farklı bir yapı sergilemesinin önüne geçmek için çok fazla bakım gerektirir. 

Önerilenler

Benzer İçerikler