Saç Dökülmesi ve Kelliğin Çaresi Bulunmuş Olabilir!

Son araştırmalara göre, erkek ve kadınlarda saç dökülmesi ile mücadelenin anahtarı bir molekülde gizli.

Bilim insanları, fare deneylerinde SCUBE3 olarak adlandırılan molekülün, hareketsiz fare foliküllerinde ve hatta farelere aşılanmış insanlarda bile saç büyümesini tetikleyebileceğini ortaya koydu.

Çalışmanın yazarlarından California Üniversitesi Gelişim ve Hücre Biyolojisi Profesörü Maksim Plikus, İngiliz Today gazetesine verdiği demeçte, kellik ile mücadele eden insanlarda saç köklerinin hala yeni saç telleri çıkaracak mekanizmaya sahip olduğunu söyledi. Tüm saç foliküllerinin saç telleri üretmek için birlikte çalışan kök hücrelere sahip olduğunu söyleyen Plikus,, “Kel veya seyrelmiş saçlara sahip kişilerde bu kök hücrelerin bir kısmı çalışmıyor gibi görünüyor”, dedi.

saç dökülmesi

Plikus, “Saç büyümesi söz konusu olduğunda, folikül kök hücrelerinin aktive olması gerekiyor. Bir kez aktive olduklarında, olgunlaşan ve bir iplik oluşturmak için bir araya gelen yavru hücrelere bölünürler. Çoğu insan saçlarını kaybettiğinde foliküllerin gitmiş olup olmadığını merak eder. Oradalar ama uykudalar. Aktif olmamalarının nedeni, sinyal moleküllerini duymamalarıdır. İşte burada SCUBE3 devreye giriyor: Molekül, foliküllere harekete geçmelerini söyleyen mesajı taşıyor” diye konuştu.

Plikus ve meslektaşları deneylerinde farelere SCUBE3 mikroenjeksiyonları verildiğinde saçlarının kalınlaştığını gösterdi. Fare derisine nakledilen insan folikülleri bile SCUBE3’e maruz kaldığında açıldı. Bulgular, saçları seyrelmiş kişilerde yeterli SCUBE3’ün bulunmadığını gösteriyor.

Plikus, uyuyan foliküllerle kaplı bir kafayı, yazdırmaya hazır, ancak birinin başlat düğmesine basmasını bekleyen, boşta çalışan 3D yazıcılarla dolu büyük bir fabrikaya benzetti. Uyku halindeki insan saçı köklerini aktive etmek için çok az miktarda SCUBE3 gerekeceğini söyleyen bilim adamı, tedavilerin yılda sadece iki veya üç kez verilmesi gerekeceğini düşünüyor.

SCUBE3 ile ilgili araştırma umut verici olsa da, fare deneylerinden kellik için insan tedavisine geçişin henüz bir garantisi yok. SCUBE3 insanlarda saç çıkarsa bile, tüm klinik deneyler aracılığıyla Gıda ve İlaç İdaresi onayını alıp bir tedaviye dönüşmesi uzun zaman alabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Saç Dökülmesi Yaşayanlar için Tüyolar

Saç Dökülmesi ve Az Bilinen Sebepleri

Saç Dökülmesini Basit Yaşam Değişiklikleri ile Durdurun

saç dökülmesi, saç dökülmesi, saç dökülmesi

Çoğu insan saçlarını kaybettiğinde foliküllerin gitmiş olup olmadığını merak eder. Oradalar ama uykudalar. Aktif olmamalarının nedeni, sinyal moleküllerini duymamalarıdır. İşte burada SCUBE3 devreye giriyor: Molekül, foliküllere harekete geçmelerini söyleyen mesajı taşıyor” diye konuştu.

Plikus ve meslektaşları deneylerinde farelere SCUBE3 mikroenjeksiyonları verildiğinde saçlarının kalınlaştığını gösterdi. Fare derisine nakledilen insan folikülleri bile SCUBE3’e maruz kaldığında açıldı. Bulgular, saçları seyrelmiş kişilerde yeterli SCUBE3’ün bulunmadığını gösteriyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz