fbpx

Renkleri, objeleri ve ruhuyla örnek bir salon: Kemal Baykar

Kategori

Kemal Baykar Salon İdil Özbek ve Muhammet Taşlı mimarlık ofisinin imzasını taşıyor. Bu özel salona ilişkin bilgileri Mimar İdil Özbek’ten aldık.

“Günümüzün hızlı hayatına karşılık, kuaförlerin el emeğine dayalı olan işleri uzun bir zaman ister. Kullanıcıların kuaförde geçirdikleri süre içinde kendilerini 2010 yılında giriş katıyla alt kısmını yapmıştık. 4 yıl sonra Kemal Baykar mevcut yerini büyütme ihtiyacı ile bir kat daha ilave etti ve bizden mekânın yeni devamını da yapmamızı istedi.

Birinci kat planında da giriş katında yaptığımız gibi birbirinden farklı fonksiyonları ayırmak için iki tarafı açık kütüphane kullandık. Makyaj bölümü metal çerçeveli cam bölücülerle yarı şeffaf olarak ayrıldı. Tuvaletlerin olduğu bölüme geçişte kapı yok, bu bölümünün duvarlarının tamamı masif ahşap kaplı ve kendinizi klasik bir kütüphane odasında hissedebilirsiniz.

Erkek ve kadın saç kesim, yıkama ve manikür gibi fonksiyonlar aynı mekânda birbirlerinden malzemelerle ve mobilyalarla ayrıldı. Kesim ve yıkama için kullanılan koltuklar dışında her şey burası için özel tasarlandı ve imal edildi. Daha önceden yaptığımız giriş katından yukarıya, yeni alana ulaşabilmek için gerekli merdivenin rahat ve aydınlık olmasına dikkat ettik. Girişteki duvar boyunca yer alan pirinç raflı teşhir ünitesinde saç bakım ürünleri sergileniyor.

Kullandığımız malzemeleri seçerken doğal olmaları bizim için önemliydi. Kuaförler saç boyası ve renk açıcı gibi malzemeler kullandıklarından mobilyaları çabuk eskir ve yıpranır. Biz burada masif ahşap, beton, mermer ve pirinç kullandık. Bu malzemeler kullandığı süre içerisinde aldığı darbelerle değişen ancak masif oldukları için eski yüzlü olmayan malzemelerdir.

Bize göre her proje sahibiyle aynı dili konuşabilirse tamamlanabilir. Salon, Kemal Baykar’ın işine bakışı, heyecanı ve hayatta ki durusu ile uyumlu bir yer oldu.

Haber hakkında detaylı bilgiyi Estetica Dergisi  Nisan – Mayıs sayısında bulabilirsiniz. 

 

Önerilenler

Önceki İçerikHakan Kutlugün
Sonraki İçerikBaşarı=Akın Konizi

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz