fbpx

Başarı=Akın Konizi

Kategori

HOB Salonlarının Uluslararası Kreatif Direktörü  Akin Konizi Londra’da dünyaya geldi. Annesi Lefkoşeli, babası ise Girneli olduğu için Türkçesi oldukça iyi ve çok sayıda Türk arkadaşı var. Bu yüzden Türkiye’yi sıklıkla ziyaret ediyor.    

İngiltere Kuaför Ödülleri’nde tam dört kez Yılın Kuaförü seçilen Akin Konizi, HAIRiST ONLINE’a istikrarını, mesleki başarısını, çalışma politikasını, sektöre bakışını, ilham kaynaklarını ve yeni nesil kuaförlere tavsiyelerini  anlattı.

 

 

 

HAIRiSTONLINE: Kuaförlüğe ne zaman, nasıl başladınız? Sizin tercihiniz miydi?

Akin Konizi: Ben Londra’da moda okuluna kayıt olmuştum. Kuaförlük mesleği hiç aklımda yoktu, kariyerim için yaptığım  tercihte kuzenlerimin çok büyük payı olduğunu söyleyebilirim. Benim kuaförlüğe yönlenmeme onlar neden oldu ve beni yönlendirdikleri için çok mutluyum. İyi ki kuaför olmuşum.

HAIRiST ONLINE:  Ödüllü, istikrarlı, fark yaratan bir kuaförsünüz. Başarınızın sırrı nedir?

Akin Konizi: Başarımın arkasında birçok sır var ama en önemlisi deneyimlerimden öğrendiklerimi referans alarak bir sonraki karşıma çıkan durumda daha özenli davranıyor olmam.
Aynı zamanda yaptığım işten keyif alıyorum ve başarıya ulaşmak için yapmam gerekenleri gerçekleştirdiğimden emin oluyorum.

 

HAIRiST ONLINE: Kuaförlük sizin için neyi ifade ediyor?

Akin Konizi: Bana göre kuaförlük mesleği terziliğe çok benziyor. Terziler vücut ölçülerine göre modeli belirliyorken, kuaförler yüz şekline bakarak nasıl bir model tasarlayacaklarına karar veriyorlar.

Bence insanların fiziksel özelliklerini değerlendirerek, tasarladığınız saçlarla farklı bir kimlik kazandırmak, onlara etkileyici bir hava katıyor.
Kadınları da erkekleri de çekici gösteren en önemli şeyin saç stilleri olduğunu düşünüyorum.

HAIRiST ONLINE: Saç tasarlarken nelerden ilham alırsınız?
Akin Konizi: Saç tasarlarken en çok kreatif takımımdan ve çevremdeki moda, günlük yaşam, sokak stili gibi genel şeylerden ilham alırım. 
En önemlisi de ekip çalışması sırasında yaptığımız beyin fırtınaları sırasında inanılmaz fikirler ortaya çıkar ve sihir gerçekleşir.

HAIRiST ONLINE:  Hangi ülkelerde çalıştınız? Nerelerde çalışmak isterdiniz?

Akin Konizi: Özellikle Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde çalıştım. Japonya ve Avustralya gibi ülkelerde çalışmayı çok isterdim. 

 

HAIRiST ONLINE: İngiliz Kuaförlük Ödülleri, sektörde dünyanın önde gelen ödül törenleri arasında geliyor ve siz dördüncü kez Yılın Kuaförü seçildiniz. Duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Akın Konizi: Dördüncü kez seçilmem bende her zamankinden farklı bir his uyandırdı. Çünkü bu ödül bana sürekli çok çalışmayı sürdürdüğüm ve kendimi geliştirdiğim sürece yeni ödüller kazanmaya devam edebileceğimi gösterdi.Şu ana kadar sadece Trever Sorbie ve ben İngiliz Kuaförleri Ödülleri’nde dört kez  Yılın Kuaförü seçildik.  Bunun sonuncu olmayacağını umuyorum.

 

HAIRiST ONLINE: Türk kuaförleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Akin Konizi: 
 Türk kuaförlerinin çalışırken çok dikkatli olduklarını ve tasarladıkları saçlara odaklanıp, en iyi standart işi ortaya çıkardıklarını  düşünüyorum.

 

HAIRiST ONLINE: Sizce bir kuaför salonu nasıl olmalıdır? Fikrinizi alabilir miyiz?

Akin Konizi: Bir kuaför salonu hem son trendleri yakalamalı hem de ticari saçlar tasarlayıp, günün sonunda hedeflediği başarıyı yakalamalıdır. Ticari işlerle son modayı birleştirerek tüm müşteri kitlelerini çekebilirsiniz. Sadece ticari işler yapmak salonda çalışmayı monoton hale getirir. Bu yüzden yenilikleri araştırıp, tasarımlara uyarlamak gerekir.

İyi bir salonda genç ve yaşlı insanlar bir arada olmalıdır; müzik, enerji, merak, çalışanların kendi aralarında bilgi alışverişi yapmaları ve karşılıklı saygı çok önem taşır.

HAIRiST ONLINE: Yeni nesil kuaförlere tavsiyeleriniz nedir?
Akin Konizi:

1.    Sürekli “NEDEN” sorusunu sorun. Her şeyi    sorgulayın.
2.   Durmadan çalışın!
3.   Her şeyi merak edin.
4.   Sıkı çalışın
5.   En iyi olduğunuza ya da olacağınıza inanın. 

 

 

 

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz