Darrel Starkey’den Peruk Kesim ve Şekillendirme Tavsiyeleri

Uzun bir süredir peruklarla çalışan Kuaför Darrel Starkey, peruk kesim ve şekillendirme tüyolarını bizimle paylaştı.

“Uzun süre peruklarla çalıştıktan sonra onları yaratıcı çalışmalarımda kullanmaya başladım, çünkü bunun becerilerimin sınırlarını zorlamamı sağladığını, bana yeni ve biraz farklı bir şeyler deneme şansı verdiğini hissediyorum” diyor.

İlk Peruk Deneyimi


Darrel, ilk peruk deneyimini “göz korkutucu” olarak hatırlıyor ve bu konudaki tavsiyelerini şöyle aktarıyor: “Bu yeni bir şey ve elbette yeteneklerinizi göstermek istiyorsunuz. Her zaman olumlu ve öğrenmeye hevesli bir zihniyetle yaklaşın. Bir keresinde birisi bana herkesin bu alanda acemi olduğunu söylemişti ve bu söz, o zamandan beri aklımda kaldı,” diyen Darrel, şöyle devam ediyor: “Peruğu ilk başta manken kafası gibi düşündüm, çünkü peruk buna çok benziyor, üzerinde çalışılabilecek yapay bir şey. Bir peruk kesmenin en iyi yolunu, onu en iyi nasıl renklendireceğimi ve vizyonumu nasıl ortaya koyacağımı bulmak için araştırma yaptığımı hatırlıyorum. Pratik yapmak insanı mükemmelleştiriyor.”

Peruk için Kesim Önerisi

Darrel Starkey - Peruk


“Bir çekim veya yaratıcı çalışma için peruk kullanacağımı bildiğimde, kafamda her zaman başarmak istediğim şeye dair bir vizyon var. Bu, herhangi bir müşteri veya koleksiyon çalışması için daima başlangıç adımım. Daha sonra, modeli bulduğumda, mükemmel bitişi oluşturmak için birlikte çalışılması gerektiğinden, görünüm onun çene çizgisine ve genel görünümüne uygun olacak şekilde uyarlanıyor.

Peruğu tercihen bir peruk standına yerleştirip ya da manken üzerinde kesmeyi seviyorum, çünkü bunun en eşit ve dengeli platformu sağladığını düşünüyorum. Sabitlemek için kaynak hattı boyunca birkaç tel toka yerleştiriyorum. Peruğun güvenli ve düz olduğundan emin olmanız şart.

İkinci olarak, herhangi bir karışıklığı veya düğümü nazikçe fırçalamak için zaman ayırın. Peruklar narin olduğu için mümkün olduğunca nazik olun.”

Peruk Boy Kesimleri


“Normal bir müşteri kesiminde yaptığınız gibi, saçın arkasından başlayarak küçük bölümler halinde çalışın. Keserken saçı her zamanki gibi orta ve işaret parmaklarınız arasında düz tutmanızı tavsiye ederim. Saçı 45 derecelik bir açıyla kesin, bu kesimin daha doğal olmasını sağlar. Yavaş kesmeyi unutmayın, saçı çok hızlı kesmek istemezsiniz. Sonunda, uzunluğun tamamen eşit ve doğal olmasını sağlamak için saçı düzeltin.”

Peruk Kat Kesimleri

Darrel Starkey - Peruk


“Perukların sade ve basit olması gerekmez, kendime daha fazla meydan okumak için genellikle yaratıcı olurum ve farklı boylar ve katlarla oynarım. Bu, şekillendirdiğiniz peruğun türüne bağlı olarak, kullanacağınız tekniğe bağlıdır, ancak hepsi normal bir kesimle hemen hemen aynıdır. Dilediğiniz kadar cesur olabilirsiniz. Unutmayın, her şey saçın yüksekliği ve kesildiği açıyla ilgili.”

Peruk Kakül Kesimi

“Kesmek istediğiniz saçı alnın üzerinde toplayarak başlayın. Aldığınız parçanın kesildiği yerde her iki tarafın eşit olduğundan emin olun. Açık saçın geri kalanını ayırın, ön kısmını serbest bırakın. Uzunluk kılavuzu için önce küçük bir bölüm alarak tercih ettiğiniz boyda kesin. Ardından, diğer bölümleri yavaşça aşağı doğru çekin ve kesin.”

Peruk Şekillendirme

Darrel Starkey


“Bir peruk şekillendirmek her zaman çok eğlencelidir, çünkü stilin sonuna yaklaşıyorsunuz ve bitmiş görünüm neredeyse tamamlandı. İnsan saçından peruk birçok şekilde şekillendirilebilir. Bununla birlikte, saçı her zaman kuruyken şekillendirin. Saç ıslakken şekillendirilirse, bu durum peruğun yapısını ciddi şekilde etkileyebilir ve geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir. Ek olarak mutlaka bir ısı koruma spreyi kullanın. Bu zorunlu.”

Diğer Tavsiyeleri

  • Asla yeni bir şey denemekten korkmayın. Tahmin bile edemeyeceğiniz bu çok özel bir şeyin başlangıcı olabilir.
  • Her zaman soru sorun, hiçbir soru aptalca veya çok basit değildir. Hepimiz bir zamanlar öğrenciydik ve kuaförler olarak birbirimize yardım etmekten ve becerilerimiz üzerinde çalışmaktan başka hiçbir şeyi sevmiyorduk.
  • Mümkünse insan saçından peruk kullanın. Bunlarla çalışmayı çok daha kolay buluyorum.
  • Eğlenmeyi unutmayın ve yaratıcı olun!

Önerilenler

Benzer İçerikler