Güzelliğin Peşinde… Pınar Eyinç – Mersin

Estetica Dergisi – Hairist projesi olarak gerçekleştirdiğimiz “Güzelliğin Peşinde” belgesel serisinde Schwarzkopf Professional “Essential Skills” Kesim Eğitmeni Kuaför Pınar Eyinç (Mersin), kuaförlüğe adım atma ve mesleki gelişim hikayesini, deneyimlerini, kişisel gelişim yolculuğunu ve kuaförlüğe ilişkin fikirlerini bizlerle paylaştı.

İşte Pınar Eyinç röportajından birkaç alıntı:

“1983, Mersin doğumluyum. Mersin’de haute couture çalıştığım küçük bir salonum var. Kişiye özel servis verdiğim butik bir salon işletiyorum. 13 yaşında bu mesleğe başladım. Schwarzkopf  Professional Türkiye Yerel Elçisiyim. 2020 yılından beri Essential Skills kesim eğitmenliği yapıyorum.”

“13 yaşında yaz tatilinde annemin emrivakisiyle bir kuaför salona çalışmak için girdim. Üç ayın sonunda mesleği sevdiğime karar verdim. Ilk yanında başladığım Süreya Hanım’ın salonu küçük bir mahalle kuaförüydü. Süreyya Hanım da aslında mesleğin M’sinde kalmış bir hanımefendiydi ama o salonda saç almak çok basitti Bir hafta sonra saç kestim. Kestim mi bilmiyorum tabi… Bir yıl sonra patronumla birlikte topuz taramaya, röfle yapmaya başladım ama bir süre sonra kendimde bir eksiklik hissettim.  Salonda televizyon açıyorduk ve Ebru Gündeş o zamanlar çok popülerdi. Ben de onun saçlarını çok beğeniyordum. Benim “’Ebru Gündeş’ saçı yapmam lazım diyordum. ‘Ben bu işi yapıyorsam, en iyi şekilde yapmalıyım’ diye düşünüyordum. 13 yaşında Süreyya Hanım bana kasayı da emanet ederdi ve ben o zaman bu mesleğin ne kadar çok kazandırdığına da şahit oldum. Ailem varlıklı bir aile değildi, ben bir inşaat işçisinin kızıyım. Nasıl daha iyi öğrenebilirim sorusunun cevaplarını bulmaya çalıştım. Bir arkadaşımın vasıtasıyla Kuaför Demet’in salonuna girdim. Kuaför Demet de ben salonuna girdikten bir-iki yıl sonra Schwarzkopf’un kesim eğitmeni oldu. Oraya gidince saç bile yıkayamadığımı, röfleyi aslında bilmediğimi gördüm. Ben de bu eksikleri gördüğüm için ayrılmıştım zaten.”

Pınar Eyinç

“Demet Hanım, bugün iyi kuaförlerin sahip olduğu bütünsel bakma, işte sadece saç değil, müşterilere kıyafet ve takı konusunda danışmanlık verebilmeyi o dönemde yapabilen biriydi. Müşteri kitlesi de çok elegan bir kitleydi. O dönemde ben doğru yerde olduğumu biliyordum. Serkan’ın salonunda da çok teknik çalışmayan bir salon olduğu için teknik anlamda kendimi gösterme, dolayısıyla çok görünme şansım oldu.”

“Ben çalıştığım zamanlarda da beni kadın gördükleri ve kadınlar salonlarda daha çok manikür-pedikür tarafında oldukları için müşteri hemen bana ellerini uzatırdı, manikür için ki ben bundan sıyrılmak için çok uğraştım. Kadınların da daha çok o tarafa yönlendirilerek kendilerini bu meslekte geliştiremediklerini düşünüyorum.  Manikür yapmak tabii ki güzel bir iş ama mesleğin o alanında hiç erkek olmadığı için kadınların saç tarama kısmında gelişemediğini  düşünüyorum. Bu meslekte daha çok kadının olmasını istiyorum.”

“Kuaförlük çok iyi bir meslek ki belirli markalarla çalışınca insanı mutlaka bir yere getiriyor. Bir kere vizyonunu değiştiriyor, insana çok şey katıyor. Hem kişisel hem de mesleki olarak gelişiyorsun.”

Önerilenler

Benzer İçerikler