Organik Gıdalar Hakkında Tüm Gerçekler

Organik gıdalar hakkında pek çok farklı yorum yapıldığı için zaman zaman kafa karışıklığı yarattığı bir gerçek. İşte organik gıdalar konusunda tüm kafa karışıklıklarını giderecek gerçekler!

Organik gıdalar, yetiştirilirken üretiminde herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan üretiir. Organik gıdanın yetiştirilmesinde kimyasal gübre, kimyasal koruyucu ve böcek ilaçlarının kullanılmasına izin verilmez.

Son on yılda kamuoyu, alışılmış yiyeceklere nazaran organik gıdanın daha sağlıklı olduğunun bilincine vardı. Bu sebeple günümüz dünyasında sağlıklı yaşamak isteyen bireylerin günlük gıda tüketimlerinde organik gıda tercihleri büyük bir yükseliş gösteriyor Ancak organik gıdalar hakkında pek çok farklı yorum yapıldığı için zaman zaman kafa karışıklığı yarattığı bir gerçek. Bu yazı, bu kafa karışıklığını gidermeyi hedefliyor.

Organik Gıdalar Hakkında Tüm Gerçekler

Organik Gıda Tüketiminin Faydaları

Organik gıdalar yetiştirilirken kimyasal böcek ilaçları veya kimyasal gübrenin kullanılmasına izin verilmediği için ürünler toksik kimyasal madde içermez. Bu sebeple bu ürünler sağlığınızı tehdit etmez. Organik gıdalar yetiştirilirken doğal tekniklerden faydalanılır. Bu sayede gıdalarla beraber zararlı zirai ilaçları da tüketmemiş olursunuz.

 • Organik Gıdalar Antioksidan İçerir

Bir çok bilimsel çalışmada da kanıtlanmış olan antioksidanların sağlık üzerindeki olumlu etkileri daha çok organik gıdalardan elde edilir. Yabancı kimyasal maddelerden arınmış olmasından dolayı organik gıdalardaki antioksidanlar kanser, görme sorunu, kalp hastalığı gibi rahatsızlıkların önlenmesinde faydalıdır.

Organik Gıdalar Hakkında Tüm Gerçekler
 • Kalp ve Damar Sağlığına Katkıları

CLA, kalp ve damar sağlığı açısından sağlıklı bir yağ asididir ve kardiyovasküler korunma sağlama gücüne sahiptir.Hayvansal ürünlerde bulunan CLA miktarı, çoğunlukla hayvanlar organik çimde özel otlatılarak artırılır. Organik çim fotosentez yoluyla ondan beslenen otçullar tarafından organik CLA’ya dönüştürülür. Bu sebeple CLA organik çim alanda otlatılan hayvanların et ve süt ürünlerinde daha fazla miktarda bulunur. 

 • Antibiyotik Direnci

Zaman içinde çeşitli hastalık ve sağlık sorunları ile karşılaşırız. Sağlıklı kalmak için birçok tedbir alırız. Sağlık sorunumuzun ne olduğu anlaşılınca antibiyotikten, ilaçlardan ve bazı aşılardan destek alırız. Organik olmayan gıdalar da buna benzer şekilde yetiştirilir. Hayvanları tedavi etmek için büyüme hormonları, aşılar ve antibiyotikler kullanılır. Organik olmayan bu gıdaları tükettiğimizde dolaylı yoldan hayvanlara uygulanan hormon ve antibiyotikleri de tüketmiş oluruz. Hasta olmadığımız halde aldığımız antibiyotikler, hasta olmamız durumunda etkisi azalacağından hastalıklara karşı savunmazsız kalabiliriz. 

Organik gıdalar, hormon, aşı ve antibiyotik tedavilere maruz kalmadığından onları tükettiğimizde biz de dolaylı tüketimden korunmuş oluruz.

Organik Gıdalar Hakkında Tüm Gerçekler
 • Daha İyi Tat

Organik gıdalar yetiştirilirken herhangi bir hızlandırıcı etken kullanılmadığı için doğal sürecinde büyür ve olgunlaşır. Bu sebeple çok daha lezzetli ve besleyicidirler.

Organik Gıdalar Hakkında Tüm Gerçekler
 • Pestisit Zararlarından Korunma

Organik olmayan gıdalar yetiştirilirken kullanılan kimyasal böcek ilaçları bağışıklık sisteminin zayıflaması, DEHB, kanser ve erken ölüm gibi ciddi rahatsızlıklara zemin hazırlar. Pestisitler zararları mahsulden uzak tutarken organofosfor gibi kimyasalları da barındırır. Bu kimyasallar insanlarda bazı sağlık bozukluklarına yol açan mineral bileşiklerdir. Mesela, gelişimsel bozukluklar organofosforla bağlantılıdır. Gelişim çağında pestisit toksinlerinden etkilenen çocuklar organik gıdaya geçtiklerinde çok daha sağlıklı olmaktadırlar. Organik gıda tüketimiyle pestisit zararlarından kurtulabilirler.

Organik Gıdalar Hakkında Tüm Gerçekler
 • Daha Güçlü Bağışıklık Sistemi

Organik gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sağlıkla ayakta tutmaya yardımcı olur. Endüstriyel çiftçilik uygulamaları her gıda ürününde hızlı ve çok üretim yaparak karlılıklarını artırmayı hedefler. Bu sebeple üretim aşamalarında büyüme hormonları, tohumların genetiğinde değişiklikler yapmaktadır. Genetiği değiştirilmiş ve hızlı büyümesi için hormon uygulanmış gıdalarla beraber bu istenmeyen yan etkileri de vücudumuza aldığımız için bağışıklık sistemimiz olumsuz etkilenir ve zayıf düşer. 

Organik yiyecekler tükettiğimizde bağışıklık sistemimizin gücündeki düşüş azalır, bu gıdalar kimyasallara maruz kalmadığından içeriklerindeki besleyici değerler olan mineral ve vitaminler en üst seviyededir.

 • Organik Ürünler Zehir İçermez

Organik gıdaya zarar verebilecek etkenler ile organik yollarla mücadele edilir. Örneğin, üzüm bağındaki zararlı böcekleri yemesi için tavukların kullanılması. Bu ve buna benzer yapılan tüm işler doğaldır ve insan sağlığına zarar vermez.

Organik Gıdalar Hakkında Tüm Gerçekler
 • Son Derece Besleyici Gıda Ürünlerinin Tüketimi

Organik gıda ürünleri çok yüksek besin içeriğine sahiptir. Oldukça besleyici olmasını sağlayan şey doğal koşullarla büyümesini ve gelişmesini sağlayacak olan zamanın tanınmış olmasıdır.

Organik Gıdaların Genetiği Değiştirilemez

Basit olarak GDO’lu gıdalar bir gıdanın başka bir gıdanın geni ile değiştirilerek üretilmesidir. Bu ürünler başka bir ürünün genetiğini aldığı için tüketen kişilerde alerjik reaksiyon ortaya çıkarabilir. GDO tüketimi iç organ hasarı, sindirim sisteminin kalınlaşması ve yavaşlamış beyin büyümesi gibi ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirir.

Organik gıda sertifikasına sahip ürünler yetiştirilirken hiç bir şekilde genetiği değiştirilmiş tohum ve fide kullanılmamaktadır.

Çevre Güvenliği

Organik tarımda toprağa ve suya müdahale olmadığından çevreye verilen zarar minimum seviyededir. Yetiştirme aşamalarında kimyasallar kullanılmadığı için topraktaki besin değerleri korunur ve verimlilik artar. Organik tarım sayesinde çevreye verilen zararlar en düşük seviyeye indirildiğinde, gelecek nesil insan ve hayvan yaşamını koruma altına alır.

Her Zaman Taze!

Organik olmayan ürünlerin raf ömürlerini arttırmak amacıyla üretim aşamasında ve sonrasında birçok koruyucu madde kullanılmaktadır, bu da sizin satın aldığınız ürünlerin haftalar, aylar, belki de yıllar önce üretilmiş olabileceği anlamına gelmektedir. 

Organik gıdaların üretiminde ve sonrasında çok katı kurallarla koruyucu kullanılamayacağı belirtildiği için her zaman taze olarak satışa sunulurlar. Koruyucu içermedikleri için raflarda gördüğünüz tüm organik gıdalar, olabilecekleri en taze hallerindedirler, gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Daha Düşük Toksik Metal Seviyeleri

Yediğimiz her şey doğrudan ya da dolaylı olarak topraktan gelmektedir. Organik tarımda, kimyasal ilaçlar ve kimyasal gübre kullanılmadığı için buna bağlı olarak üretilen ürünlerde de zehirli metallere daha az rastlanır. 

Organik et, et ürünleri de üretilirken hayvanlar organik besinlerle büyütüldükleri için yine bu ürünleri tüketirken maruz kaldığımız toksik metal seviyeleri çok düşük değerlerde seyretmektedir. Son yapılan çalışmalarda organik tarımda üretilen ürünlerin toksik metal seviyeleri organik olmayan ürünlere kıyasla %48 oranında daha azdır.

Güvenilir Organik Ürünlere Nasıl Ulaşabilirim?

Tüketicinin algısıyla oynamak ve öyle olmadığı halde organik ürünmüş gibi pazarlanmak istenen ürünler için kullanılan bazı ifadeler şöyledir:

 • Doğal ürün
 • Üreticiden katkısız
 • Katkısız
 • Gezen tavuk
 • Serbest tavuk yumurtası
 • Doğa dostu
 • Yöresel ürün
 • Kalıntısız ürün

Bu ve benzeri söylemlerde satışa sunulan ürünlerin vadettikleri özellikler her ne kadar iyi olsa da hiç biri Organik Ürün anlamına gelmemektedir.

Organik Ürün, Türkiye’de “Organik Tarım Kanuna” ve “Organik Tarımın Esaslarına” uygun olarak üretilen, yetkili kuruluşlar tarafından üretimi denetlenmiş ve belgelendirilmiş ürünlerdir.

Organik ürün satın alırken mutlaka sertifikası olan ürünleri tercih edin. Sizin adınıza bu ürünlerin sertifikalarını kontrol eden ve sadece sertifikası ile tescillenmiş ürünleri “Organik Ürün” olarak satışa sunan herşeybiorganik’ten gönül rahatlığıyla ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler