fbpx

Objektifte “Kadınlar ve Kuaförler”

Kategori

 

Televizyoncu, oyuncu ve fotoğraf sanatçısı Okan Bayülgen, Schwarzkopf Professional sponsorluğunda kuaför salonlarında gerçekleştirdiği çekimlerden oluşan “Kadınlar ve Kuaförler” adlı bir fotoğraf sergisine imza attı. Bu çalışma, kadınları güzelleştiren ve kusursuz görünümün perde arkasında olan kuaförlük mesleğinin tarihe kaydedilmesi ve toplumda ön plana çıkarılması açısından önem taşıyor.

Bayülgen, serginin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kadınların anlayamadığım ve anlayamayacağım kimyalarını anlatabilmek için kimyasal yöntemlerle (analog fotoğrafçılık) çalıştım. Kadınların ancak kuaförlerde alabildiği, evde kendi başına uygulayamadığı profesyonel hizmet ve ürünlerden duyduğu memnuniyeti fotoğraflamak mümkün olabilir mi diye bir deneme yaptık ve sanırım oldu. Görüntüler mizansen ve kurmaca değil, hepsi doğal. Olay gerçekte bize sinema filmlerinde gösterildiği gibi değil; kadınlar çok ciddi, neredeyse bir laboratuar ortamı var. Ayrıca erkek berberlerinde daha çok konuşuluyor, sanıldığı gibi kadınlar pek fazla da konuşmuyorlar kuaför salonlarında. Arzu ettikleri hizmeti alamazlarsa belki çıngar çıkaracaklarını bildikleri için kuaförler de çok dikkatli ve özenli davranıyorlar.

Okan Bayülgen Estetica okuyucuları için sorularımızı yanıtladı:

Estetica: Çekimlerde neler oldü Neler gözlemlediniz?

Okan Bayülgen: Kadın kuaförlerinin çok ciddi yerler olduğunu gözlemledim. Oraya bakım ya da farklı bir görünüm arayan, bu konuda neler yapalım diyen kadınların geldiğini gördüm. Özel hayatımda da kadın kuaförüne gidiyorum. Filmlerde bize kadın kuaförleri hep farklı ve profesyonellikten uzak gösterilmiştir. Oysa kadın kuaförleri adeta bir labaratuvar ciddiyetinde... Bunun altını özellikle çizmek istiyorum.

Estetica: Peki ya müşteriler?

Okan Bayülgen: Kadınların kuaförden çıkmaması diye bir şey söz konusu değil. Kadınların kuaföre gitmeleri kendilerini, eşlerini, çocuklarını, çalıştıkları kurumları en güzel şekilde temsil etmek isteğinden kaynaklanıyor. Erkekler bu konuda farklı olabilir ve önemsemeyebilir, bakımsız olabilirler ama kadınlar bu hizmeti almak zorundalar. Çünkü kimse kadınları bakımsız görmek istemez. Bu hizmeti de profesyonel ürünler kullanarak uzmanından yani kuaförden alıyorlar.

 

 

Eczacıbaşı – Schwarzkopf Profesyonel Kuaför Ürünleri Genel Müdürü Viki Motro da proje ile ilgili olarak, “Bayülgen’in objektifinden kuaför salonlarındaki tılsımı yansıtırken, kuaförlük mesleğine de dikkat çekmeyi istedik. Kuaförler, kadınların hayatında çok önemli bir yer tutuyor ama nedense bu meslek pek de ön plana çıkarılmıyor. Biz de Türkiye'de sektörün öncüsü olarak bu mesleği ön plana çıkaracak olan projelerde yer almaya özen gösteriyoruz. Değerli sanatçı Okan Bayülgen’le bu sergiyi geliştirirken kuaförlük mesleğini daha da değerli kılacak bir çalışmanın ortaya çıkacağına inandık. Bayülgen, kuaför salonlarında kadınların hissettiği o duyguyu en doğal halleriyle yakaladı.” dedi.

 

Sergide yer alan Ali Kırıktarak, Ali Gür, Binnaz Güler, Kenan Çopur, Mahmut Ebil, Semih Bizimtuna, Yusuf Koçyiğit’in deneyim ve düşüncelerini ve sergi hakkında daha fazla bilgiyi Estetica Türkiye dergisi Haziran Temmuz sayısında bulabilirsiniz.

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz