Kuaförlükte uygulanan KDV oranı

Kategori

Kdv oranı sektörde uzun zamandır konuşuluyor.

Son olarak konusunda uzman Prof.Dr.Şükrü Kızılot ipuçları verdi: “KDV gideri düşük olan kuaförlük sektöründe gelirden elde edilen KDV oranı yüksektir.”

Özellikle kesim ve manikür-pedikür gibi işlemler direkt gideri olmayan hizmetler. Bu sebeble otomatik olarak aldığınız bedelden %18 Kdv ödemek zorundasınız. Düşürecek herhangi bir Kdv maliyetiniz bulunmamakta. Üstelik artık lüks değil, bir ihtiyaç olan bu hizmetleri farklı sektörlerle karşılaştırdığınızda bu talep haklı olarak yerini buluyor.

Prof.Dr.Şükrü Kızılot: “Pırlanta, elmas, yakut, inci, zümrüt gibi mücevheratların katma vergisi oranı dünyanın aksine ülkemizde %0.  Aynı şekilde dünyaca ünlü bazı çanta markalarının, lüks giyim markalarının ve pabuçların oranı %8.

Alım gücü yüksek olan bir kesime hitap eden ürünleri barındıran dünyaca ünlü ve büyük sermayeye sahip kurumların bu ürünleri %0 veya %8 gibi bir katma değer vergisi oranına sahipken emek yoğun olarak çalışan kuaförlerin elde ettikleri gelirlerin %18 KDV’ye tabi olması ciddi bir sorun ve önemli bir rahatsızlık. Katma Değer Vergisi’nin kuaförlük sektöründe de %8 olması gerekir. Özellikle kesim işleminde düşük olması gereklidir.”

Bu konuda meslek örgütlerine doğal olarak büyük iş düşmekte. Daha fazla çaba harcanması gerekmekte. Bu konuda önemli çalışmalardan bir tanesi de AKD(Artistik Kuaförler Derneği) tarafından sürdürülmektedir.

21 Tem 2013

Siz de sesinizi duyurun. Aşağıya yorumunuzu ve desteğinizi yazın.

Sesiniz duyulsun, Kdv %8 olsun…

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

1 Yorum