fbpx

Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu

Kategori

Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonunu, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI) kapsamında sundu.

3D Defile

Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu
Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu
Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu

Tamamı 3D bir defile hazırlayan tasarımcı sadece koleksiyonuyla değil, mimari kimliğini kullanarak bu kez mekan tasarımını da kendisi gerçekleştiriyor. Tasarımcının 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu, dünyada farklı kültürel iklimlerin gölgesinde yaşanan değişimlerden yola çıkıyor. Her zaman olduğu gibi yine lokal değerlere atıfta bulunarak hayata geçiyor.

Farklı konsept

Niyazi Erdoğan’ın İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonu, 2020 yılına her anlamda damgasını vuran pandemi sürecinde şekillendi. Tasarımcı karantina günlerinin etkilerini ve artçılarını harmanladı. İstanbul’un bir kültür mozaiği olan Tatavla bölgesine odaklandı. Aynı dönemde dünyada özellikle Afro-Amerikalılar’a şiddet uygulanıyordu. Hemen her gün tanıklık ettiğimiz ötekileştirmeye gösterilen hassasiyet vardı. Erdoğan da kendi topraklarımızda çeşitli sebeplerle ayrımcılığa uğramış kültürel zenginliklerimizin baş mekanlarından Tatavla’yı koleksiyonunun ilham kaynağı haline getirdi. 

Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu
Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu

Zengin bir koleksiyon

Bir dönem İstanbul’un kültür ve eğlence noktalarından biri olan Tatavla bölgesi, bugün Kurtuluş, Feriköy ve Bomonti sınırlarına kadar uzanan bir bölgeyi kapsıyor. Sadece yaşam tarzıyla değil, mimari anlamda da önemli bir lokasyon. Modern dönemde efsanevi Lüküs Hayat müzikaline konu oluyor.

“Şişli’de bir apartman” sözlerinden başlayan bu mahalleler, yakın geçmişte Jale Yılmabaşar başta olmak üzere pek çok sanatçıya da adeta boş bir kanvas oluyor. Apartman kaplamalarını süsleyen seramikler ve mozaikler formları, desenleri ve renkleriyle mahallenin çok kültürlülüğünü de yansıtıyor.

Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu

Her zaman olduğu gibi, rahat siluetlerin ön planda olduğu Niyazi Erdoğan İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonu da, bu seramik kaplamalardan yola çıkarak toprak tonlarına, metalik yeşil ve mavilere, kurşuni mor tonlarına ev sahipliği yapıyor. Desen olarak koleksiyonda karşımızda spiral kesitler de yine aynı kaplamalardaki helezonların izdüşümleri olarak tasarımlara yansıyor.

Sayfiye görünümünü destekleyen pamuklu hafif kumaşların yanı sıra, mayo için kullanılan kaplamalı kumaşlar Niyazi Erdoğan’ın imzası haline gelen sportif dokunuşu öne çıkarıyor. Plaj gömlekleri yazlık bir görünüm için ana çıkış noktasını oluşturuyor. Klasik Niyazi Erdoğan takımlarıyla ve tulumlarıyla birleşiyor. Bu tulumlar kadın tasarımlarına da uyarlanıyor ve plaj gömlekleri gömlek elbiseye dönüşüyor.

Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu

Niyazi Erdoğan İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonuyla ilgili olarak, “Bu sezonun en önemli özelliği ilk defa dijital olarak gerçekleşen MBFWI’a ben de tamamı dijital ortamda üretilmiş bir koleksiyon ve defileyle katılıyorum. Pandemi sürecinin etkileri tüm dünyada dijitalleşme gereksinimlerini artırırken, tasarım üretiminin de geleneksel yöntemlerden ayrışıp yeni bir vizyona dönüşmesi gerekliliğine bir cevap oldu.

Niyazi Erdoğan 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu

Sürdürülebilirlik konusu henüz materyaller üzerinde daha çok tartışılırken, asıl düşünülmesi gerekenin üretim süreçleri, harcanan iş gücü ve enerji tüketimi olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle pandemi öncesi bir araya geldiğim CLO 3D ekibi ile bu süreçte çalışma imkanı buldum ve mimar kimliğimi de ortaya koyuyorum. Mekan tasarımı da dahil olmak üzere tamamını dijital ortamda hazırladığım bir #SS21 koleksiyonu çıktı ortaya,” diyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz