fbpx

Nitrik Oksit Nedir? Vücudunuzu ve Cildinizi Nasıl İyileştirir?


Nitrik oksit (NO), vücudun ürettiği, dolaşımı artıran ve vücut işlevlerimiz üzerinde önemli etkiye sahip olan bir bileşiktir. İster takviye olarak ister yiyeceklerden doğal olarak alın, nitrik oksit vücudunuzdaki oksijen akışını iyileştirerek bir uyarıcı görevi görür.

Sporcular tarafından fiziksel performansı artırmak için yaygın olarak kullanılsa da, nitrik oksit yaşlanma karşıtı bir serum olarak da çok faydalıdır. Bunun nedeni, nitrik oksitin çeşitli vücut sistemlerini düzenlemesidir.

Vücudunuzun Neden Nitrik Oksite İhtiyacı Var?

Nitrik oksit aslında tipik olarak hücrelerinize zarar veren bir serbest radikal olsa da, vücudunuzu sağlıklı tutmak için bu uyarıcıya ihtiyacınız vardır. NO oluşturmak için C vitaminine ve nitratlara ihtiyacınız vardır, ancak bedeninizin yeterince nitrik asit üretemediğini düşünüyorsanız nitrik oksit takviyeleri de alabilirsiniz.

Nitrik oksitin vücudunuza faydaları

Çabuk İyileştirir: NO, iyileşmeye ihtiyaç duyan bölgelere kan akışını sağlar. Bunun nedeni, nitrik oksitin kan damarlarınızı genişletip daraltmasıdır, bu da kan basıncınızı ve kalp sağlığınızı iyileştirir. Sağlıklı bir dolaşım sistemi, hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemi Güçlenir: Bağışıklık sistemlerimiz büyük bir hücre sisteminden oluşur. NO, bu hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmasına ve istilacılara karşı daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur. Aslında, yüksek NO oranı, vücudunuzun belirli kanserlerle savaşmasına yardımcı olabilir.

Belleği İyileştirir: NO damarlarınızı açtığından kanınızın hareket etmesi için daha geniş bir yol oluşturur. Beyne doğru artan kan akışı, bilişsel işlevleri iyileştirebilir, Parkinson ve Alzheimer gibi bazı beyin bozukluklarını önleyebilir.

erektil disfonksiyon

Erektil Disfonksiyonu İyileştirir: Erektil Disfonksiyondan muzdarip erkeklerin çoğu, kanın penise ulaşmasını engelleyen tıkanmış arterlere sahiptir. Nitrik oksit, geçici olarak ED semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Egzersiz ve Kas Performansı: Egzersiz veya kas performansını artırmak için nitrik oksite ihtiyacınız olmasa da, egzersizleriniz için ihtiyacınız olan enerjiyi size verebilir. Ancak, nitrik oksitin etkili olması için yine de egzersiz yapmalısınız.

Ispanak ve Çin lahanası gibi nitrik oksit içeriği yüksek yiyecekler yemek, vücudunuzdaki üretimini artıracaktır, ancak NO depolarınızı korumak için bunları lahana ve portakal gibi C vitamini içeren yiyeceklerle eşleştirmeniz gerekir.

egzersiz

Nitrik Oksit Genel Cilt Sağlığını Nasıl İyileştirir?

Meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir diyet yemek genel sağlık için esastır, ancak cilt sağlığının ayrılmaz bir parçasıdır. C vitamini olmadan vücudunuz, cildinizde, tendonunuzda, kıkırdakta, bağ dokusunda ve kemiğinizde yapısal destek sağlayan yaşlanma karşıtı bir protein olan kolajen de oluşturamaz.

Egzersiz ayrıca NO üretimini artırmaya yardımcı olabilir çünkü vücudunuzun dolaşım sisteminiz boyunca daha fazla kan pompalamasına ihtiyacı vardır. Egzersiz yapmak, cildinize oksijen ve besin maddeleri ileterek kolajen, NO ve yeni cilt hücresi üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Nitrik Oksit ve Yaşlanma Karşıtı Etkileri

Nitrik oksit, vücudunuz daha sağlıklı bir durumdayken üretilir. Çünkü nitrik asit sadece diğer vitamin ve minerallerden çalınarak oluşturulabilir. Takviyeler veya yiyecekler yoluyla yeterli C vitamini veya nitrat almazsanız, vücudunuz yeterince nitrik oksit üretemez.

nitrik oksit - cilt

Nitrik Oksit’in Erken Yaşlanmayla Bağlantısı

Nitrik oksit hücrelerin iyileşmesine, kan damarlarının genişlemesine ve kanın daha özgürce akmasına izin verdiğinden, vücudunuz hücrelerinizi hastalıklara ve erken yaşlanma belirtilerine karşı koruyabilir.

50-60 yaşımızdayken, vücudumuz 20’li yaşlarımızda olduğundan %75 daha az NO üretir. NO olmadığında kaslar bozulur, cildimiz sarkmaya başlar ve kendimizi daha zayıf hissederiz, bu da egzersiz yapma isteğimizi azaltır. NO depolarınızı hayatınız boyunca yüksek tutmak, yaşlandıkça sorunları azaltacaktır.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz