MM Bahçecik Zekeriyaköy: Ferah ve Doğa ile Uyumlu

Kategori

Pandemik koşullar gözetilerek şeffaf, ferah ve doğa ile uyumlu bir anlayışın benimsendiği MM Bahçecik Zekeriyaköy Kuaför salonu Altıpatlar Mimarlık imzası taşıyor.

Ön bahçede yapılan peyzaj çalışmasıyla çevre ile bağı güçlendirilen yapıda Biyofilik tasarım stili yansıtılmış. Bu stile uygun olarak mekanın tümünde dingin bir atmosfer oluşturulurken, 2021 yılının popüler renklerinden paraşüt mavisi ve hurma portakalı renkleriyle mekanda dinamik bir etki oluşturulması hedeflenmiş. Üç cephesinden ışık alabilen yapıda, tasarımın başlangıç kriteri geniş cam doğramalarla kaplı ön cephenin dışardan olabildiğince davetkar, hareketli ve modern görünmesini sağlamak olmuş.

 Üç kattan oluşan yapı, her katta farklı işlevleri barındıracak şekilde kurgulanmış. Giriş kat, karşılama, bekleme, tanıtım gibi işlevlere karşılık verirken, 1. katta makyaj, manikür-pedikür, saç kesim ve boya üniteleri yer alıyor. Yapının ikinci katı, özel bakım işlevleri için ayrılmış. Yine her katta kadın, erkek ve çocuk tüketici gruplarının her birine uygun çözümler üretilmiş.

Mekanı simetrik bir şekilde bölen ana kapıdan geçtiğimizde, bizi açık renk tema ve brütalist bir banko ile bekleme alanı karşılıyor. Bu alanın sonunda bulunan raf sistemi sergileme elemanı olarak kullanılırken, aynı zamanda boya hazırlık ve kesim ünitelerinin bulunduğu arka alanı karşılama alanından ayıran bir separatör işlevi görüyor. Merdivenlerden yukarı çıktığımızda cam cephelerden oluşan oldukça ferah ve aydınlık bir salonla karşılaşıyoruz. Salonun ortasında oval formlarda geniş aynaları ve şık sarkıt aydınlatmalarıyla kesim üniteleri konumlandırılmış.

Mekanın sağında ve solunda simetrik yerleştirilmiş makyaj üniteleri bulunuyor. Ünitelerin sonunda , cam bir kapıyla çıktığımız ve duvarları floral motiflerin süslediği keyifli bir terasa ulaşıyoruz. Açık alan, buradaki konuklara bir yandan temiz havada bekleme imkanı sunarken diğer yandan salona doğal bir hava sirkülasyonu sağlıyor.

MM Bahçecik Zekeriyaköy


Hizmet ve kalitesiyle MM Bahçecik ekolünü yansıtan mekan fonksiyonel, şık ve zarif tasarımı, tek kişilik özel kullanım alanları, teras balkonu ve tecrübeli kadrosuyla Cengiz Erdoğan ve Gökhan Oktav‘ın yönetim ve liderliğinde misafirlerine hizmet veriyor.


PROJE KÜNYESİ
Ofis: Altıpatlar Mimarlık

Salon: MM Bahçecik
Ölçek: 180 m2
Yapım Tarihi: 2021
Yer: Zekeriyaköy-İstanbul

Projelendirme/Uygulama

Önerilenler

Benzer İçerikler