fbpx

Levent’te Yenilik…

Array

Levent’te Yenilik…

Yıldırım Özdemir Levent şubesinde ID-İstanbul mimarlık imzası.

Tasarımı ID-İstanbul, Muhammet Taşlı, İdil Özbek tarafından hazırlanan salon için proje ofisi şu bilgileri verdi.: ‘Netlik, süreklilik ve zengin bir mekan kurgusu: Projemizi oluştururken bu üç kelime üzerinden yola çıktık. Modern şehir planlamasının İstanbul’daki ilk örneklerinden biri olan 4. Levent’te yer alan mekanın iç mimarisi Yıldırım Özdemir Bebek’teki mimari dilin esnek bir mekan kurgusu ile harmanlanmasıyla ortaya çıkarıldı.

4. Levent’in Büyükdere caddesi girişine oldukça yakın olan mekan, mahalleye özgü seramik cephe işlemeli bir yapının zemin ve bodrum katlarında bulunmakta. Yapının 4 cephesinden de ışık alabilen bu alanda öncelik geniş cam doğramalarla kaplı ön cephenin dışarıdan olabildiğince davetkar, hareketli ve ışıltılı gözükmesini sağlamak oldu. Bu davetkar ve hareketli ortam ön cepheye yaslanan saç kesim alanı ve hemen karşısında konumlanan bir kahve dükkanı ile oluşturuldu.

Mekanı tam ortadan ikiye ayıracak şekilde konumlanan giriş kapısı saç kesim alanı ve kahve dükkanının arasından bizleri içeri alıyor. Kapı açıldığında Yıldırım Özdemir Bebek’te kullanılan kasa bankosu, metal raflar ve aydınlatmalar karşımıza çıkıyor. Ziyaretçilere tanıdık bir “Yıldırım Özdemir” deneyimi yaşatmak için zemin yüzeyinde yekpare pandomo, metal saç ile oluşturulmuş bir kasa bankosu ve Hamm Design tasarımı ‘Kafes’ aydınlatmalar kullanıldı. Kesim alanını çevreleyen, zeminden tavana uzanan çift taraflı aynalar iç ve dış mekanlar arasında dinamik bir görüntü oluşturacak şekilde konumlandırıldı ve bu aynalar içerisinde elektrik prizleri ve sprey rafları gibi operasyona yönelik işlevler çözümlendi. Proje için özel tasarlanan sehpalarda maşa ve fön makinesi gözleri oluşturuldu.

Projenin Künyesi:

Proje Ofisi: ID-Istanbul, Muhammet Taşlı,İdil Özbek

Salon:Yıldırım Özdemir 4.Levent

Fotoğraflar: Ufuk Serim Arslan

Salonun tasarımı hakkında detaylı bilgiyi Estetica Dergisi 2016/2017 Kış Sayısında bulabilirsiniz.

Önerilenler

Önceki İçerikOrtak iş kurmak
Sonraki İçerikCemil İrez ile birlikteyiz…

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz