Kuaför Levent Akan’dan Kıvırcık Saçlar İçin En İyi Çözümler

Orijinal ve seçkin saç bakım ürünlerinin en güvenilir adresi kuaforumden.com’un Görüntülü Destek Uzmanı Şefika Zorlu, Hair World Bursa Kuaför Salonu’ndan Levent Akan ile kıvırcık saç problemleri üzerine söyleşti. (İlgili video aşağıdadır.)

Kıvırcık saçlarla ilgili size en çok ne tür şikayetler geliyor?   

Kıvırcık saçlarla ilgili en büyük sorun kuruma problemidir. Düz saçlar saç derisini çok iyi sararak yağın doğrudan saç tellerine nüfuz etmesini kolaylaştırırken kıvırcık saçlarda saç telleri birbirinden ayrışarak çıktığı için saçın yağlanmasına çok müsaade etmez. Genel olarak saçların dipleri ve uçları kuru olur. 

Heyecanla beklenen yeni Kerastase Curl Manifesto serisi – Instagram @feelunique

Kıvırcık saçlar yıkanırken nelere dikkat etmeli?

Sağlıklı saç teli için kesinlikle sağlıklı saç derisine ihtiyacımız var. Saçımızın yağlı mı, kuru mu, kepekli mi kuru mu olduğunu teşhis etmek için profesyonel bir kuaföre danışılması gerekir. Doğru şampuan seçilmeli. Ben bir Kerastase danışman salonu olarak ağırlıklı Kerastase ürünleri kullanıyorum ama Aveda’nın (Curl serisi) ve Schwarzkopf’un (Osis) da kıvırcık saçlar için çok iyi ürünleri var. Kerastase şimdi de kıvırcık saçlar için Curl Manifesto ürün serisiyle geliyor. Onu da muhakkak takip etsinler. Suyun sıcaklığı çok önemli. Kıvırcık saçların kesinlikle sıcak su kullanmaması gerek. Ilık tercih edilmeli. Şunu da söylemem gerek: saçlarını soğuk suyla yıkayanlarda saç parlaklığı çok daha fazladır. Bunun altını çizmek istiyorum. Kıvırcık saçlara şampuanlama yapılırken saçlar karıştırılmadan, hatta tarayarak özenli bir şekilde yıkanmalı. Ne yıkarken ne kurularken çitileme işleminden uzak durulmalı. Bu üç faktöre dikkat ettikleri sürece saçlarında önemli bir fark yaratacaklardır. 

KIVIRCIK SAÇI NEMLENDİRMEK

Kıvırcık saçlarda uçları nemlendirmek için saç uçlarına nasıl bir bakım yapılmalı?   

Öncelikle kıvırcık saçların ıslakken taranması gerektiğini deneyimlerimle söyleyebilirim. Muhakkak saçlara günlük bir bakım kremi ya da maske kullanılmalı. Duşta ya da duştan hemen sonra taranmalı. Uçlardaki kurumayı engellemek söz konusu olduğunda da şunu söyleyebilirim: Ben saçı cilde çok benzetiyorum. Cildiniz kuru ya da yağlı olabilir ama güneşlendikten sonra herkesin cildi ekstra neme ihtiyaç duyar. Vücudunuz bunu sizden ister. Kıvırcık saçları  da bronzlaşmış cilde benzetiyorum. Günlük, haftalık olarak durulanan ya da durulanmayan maskeler ve yağlarla nemlendirilmeli ve düzenli olarak tekrarlanmalı. Kıvırcık saç kendi başına yağlanmakta güçlük çektiği için bizim bunu dışarıdan ürünlerle desteklememiz gerekiyor. Şekillendirici krem olarak saçı taramadan önce yüzde 99 doğal içeriğe sahip Kerastase Aura Botanica’nın Crem de Boucles Saç Bakım Kremi’ni kullanıyor ve çok tavsiye ediyorum. Ürünü kuaforumden.comdan satın alabilirsiniz. Kıvırcık saçın daha fazla kurumaması için kendi halinde kurumaya bırakılması çok önemlidir. Saç uçlarındaki kurumayı önemli ölçüde önler. Eğer saç kurutulacaksa da vigo yardımıyla orta sıcaklık ayarında çok uzak mesafeden kurutulmalı. 

Levent Akan ile Kıvırcık Saçlar İçin En İyi Çözümler
Instagram @razainstitutkerastase

Genellikle biz kıvırcık saçlılar saçlarımızı yıkadıktan sonra havluyla suyunu alsın diye biraz beklemeyi severiz. Bu noktada havlu yerine penye bir tişört kullanılabilir, çünkü havlu saçtan suyla birlikte nemi de alabiliyor ama penye kumaşlar saçın çok daha az elektriklenmesine ve nemini kaybetmemesine yardımcı oluyor. Özellikle kıvırcık saçlılar düzleştiricilerden uzak durmalılar. Kıvırcık saç ısıyı sevmez. Saçın dalgasını ve kalitesini de bozuyor. İlla kullanılacaksa da kuaforumden.com’dan canlı destek alarak saçlarına kendilerine uygun bir yağ ya da ısı koruyucu serum uygulamalarını tavsiye ederim. Profesyonel, durulanmayan, ısı koruyucu ürünlerle saçlarını destekleyebilirler. Bir de saçları hızlı kurutmak için bir çitileme hareketi yapılır ya, bu hareket saç uçlarını en çok kıran, yıpratan ve yoran şeylerden biridir. 

İNCE TELLİ KIVIRCIK SAÇLAR

İnce telli kıvırcık saçlar için ne önerirsiniz?

Kerastase’ın Nutritive serisini öneririm. Yeni Curl Manifesto serisi raflarda yerini alana kadar bu seriyi tavsiye ediyorum.

KIVIRCIK SAÇ ŞEKİLLENDİRME

Kurutma ve şekillendirme kıvırcık saçı yıpratır mı?

Benim özellikle yaz ayları için tavsiyem saçın kendi halinde kurumaya bırakılmasıdır. Fön ile kurutulacaksa da mutlaka vigo kullanılmalı. Şekillendirici olarak köpük kullanılmasını öneririm. Bahsettiğim Aura Botanica bir bakım ürünüdür, tutucu özelliği azdır, o yüzden bir köpük mutlaka kullanılmalı. Saçı kendi halinde kuruttuktan sonra gün içerisinde eliniz saçınıza çok gitmeyecekse durulanmayan ürünler de şekillendirici olarak kullanılabilir. Saçınızla çok oynayan biriyseniz köpük desteği alınabilir. Kerastase ve Shwarzkopf Osis ürünlerini ve Aveda’nın Curl serisini öneriyorum.   

Kıvırcık saçlar için en iyi bakım çözümleri
Levent Akan

Sabah kalktığımızda kıvırcık saçın kötü görünmemesi için ne yapılmalı?

Yastık kılıfı seçimi çok önemli. Pamuklu kumaş yerine ipek ya da saten bir kılıf kullanmalarını tavsiye ediyorum, çünkü pamuklu kumaş saçın dolaşmasına neden oluyor. Saçı bir bandana ya da fularla gevşek bir şekilde toplayarak yatmalarını öneririm. Açık biçimde yatılan saç, dolaşmaya sebep oluyor. Kıvırcık saç aslında çok zahmetli bir saç gibi görünse de düz saça göre şekillendirmesi ve o şekli koruması çok daha kolaydır. Düz saç yıkanıp çıkılan rahat bir saç gibi görünse de iki saat sonra başa yapışabiliyor ve hacmini kaybedebiliyor. Oysa kıvırcık saç gün boyu aynı hacimde ve dolgunlukta kalabiliyor. Saçlar saçta durulanmayan bir bakım maskesi ya da kremi varken taranmalı. Durulanmayan Kerastase Elixir Ultime L’Huile Originale saç yağı da kullanılabilir. Kıvırcık saçın kuruyken taranmasından yana değilim. 

Kerastase’ın gece uygulanan Kerastase Nutritive 8H Magic Night Repair Güzellik Uykusu Serumu, muhteşem dokusu ve kokusuyla çok güzel bir ürün. Saça müthiş bir hacim kazandırıyor. Şiddetle tavsiye ederim. 

Kuaförlerine danışarak doğru ürünü seçip, nasıl ve ne sıklıkta kullanmaları gerektiğini öğrenmeli ve bu ürünleri düzenli kullanmalılar. Değiştirmek istediklerinde de yine mutlaka kuaförlerine danışmalılar. Ürünü bir iki kez kullanıp sonra bıraktığınızda saç yine eski haline geri döner. Bu ürünlerin düzenli kullanılması gerekir.

KIVIRCIK SAÇLAR İÇİN EN DOĞRU SAÇ KESİMİ
Kıvırcık saçlar için en iyi bakım çözümleri
Instagram @anna_mtsg

Kıvırcık saçlar için en doğru saç kesimi nasıl olmalıdır?

Ben kıvırcık saçın kesinlikle kuruyken kesilmesinden yanayım. Bu şekilde istenenden daha kısa olmasının da önüne geçmiş olursunuz. Keskin düz hatlardan kaçınmalı, oval, yuvarlak ve uçlara inen katlar kullanılmalı. Tepelerde katlar, saçı biraz 80’lere ve 90’lara döndürebilir. Muhakkak saça volüm katacak bir kat olmalı. Kıvırcık saç katlı olmalıdır. Katın kıvırcık saçları daha da kabartacağı inancı bir yanılgıdır. Kata açısı doğru verilirse saç diplerde hacim kazanır ve uçlara doğru kabarmaz. Eğer kat atmazsanız saçınızın üstü basıklaşır ve saç ters üçgen bir görünüm kazanır, uçlar çok . 

Perma tavsiye ediyor musunuz?

Herhalde salonda en sık yaptığım işlemlerden biri. 80’ler ve 90’larda çok sık yapılırdı ama biz dört beş yıldır salonumuzda çok sık uyguluyoruz. Özellikle saçı kısadan uzuna geçirmeye çalışan saçlarda, yeni nesil perma olarak nitelendirilen geçici permaların denenmesini çok tavsiye ediyorum. 

Kınalı saça perma olur mu?

Ben böyle bir tüketici  salonuma geldiğinde önce tutar mı tutmaz mı diye bir denerim. Nasıl bir kına, neyle karışmış, ona bağlı. 

KIVIRCIK SAÇI RENKLENDİRME

Kıvırcık saçlılar genellikle renklendirme ve kimyasal işlemlerden kaçarlar. Bu konudaki fikriniz nedir?

Çok keskin renk değişimlerinde, dört numara kestane rengi saçınızı platin yapmaya çalışırsanız elbette saçınızda pek çok kayıp olur. Ama kontrollü bir boyayla yapılan renklendirmenin hiçbir zararının olmadığını söyleyebilirim. Bugün Inova diye mucizevi bir boyamız var. Amonyak içermeyen, yağ bazlı bir boya. Boyalardan sonra normalde sertleşen saç, bu boyadaki yağ bazı sayesinde yumuşuyor. Boya sonrası kreme bile ihtiyaç duymuyoruz. Çok şiddetli kimyasal işlemlere girmedikçe renklendirme sonrası buklelerin kaybolması gibi bir şeyle bugüne kadar hiç karşılaşmadım. Kıvırcık saçta renklendirme çok önemlidir, hacmi ve dokuyu gösterir. Daha basık görünmesini istediğiniz yerleri daha açık renk, dolgun görünmesini istediğiniz yerleri koyu renklendirebilirsiniz. Profesyonel bir kuaförleri varsa herhangi bir sorunla karşılaşmazlar, yeter ki kuaförlerinin “Sağlıklı olmaz” dediği bir işlemi, “Olsun, sen yine de yap,” diyerek zorlamasınlar.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz