fbpx

Kuaförlük sektöründe ortaklık: Mehmet Kemal Kuaför

Kategori

Sektörde çoğu kuaför, anlaşmazlıklar, farklı bakış açıları, vizyon farklılığı gibi nedenlerden dolayı ortaklıklarını sürdüremiyor. Hairistcomtr’de engebeli yollarda birlikte ayakta kalmaya çabalayan ortaklıklara yer vereceğiz.

İlk konuğumuz Malatya’da Mehmet Kemal Kuaför’den Mehmet Can Ercan. Kemal Diker ile çıraklıktan bu yana 22 senelik bir dostlukları var.

Mehmet Can Ercan, Kemal Diker ile 13 senelik ortaklıklarını, nasıl yola çıktıklarını, neler yaşadıklarını anlattı.

Nasıl başladı bu yolculuk?

Biz 22 yıl önce Kuaför İlker Direk’ın yanında çırak olarak başladık. Şimdi kendisi yurtdışında. O zamanlarda Kemal ile birbirimize bir gün salon açacağız derdik. Askere gidip geldik.

Kuaför Murat Örnek’in yanında çalıştık. Askerden sonra bir yıl kadar orada çalıştık ve salon açmaya karar verdik.

Ayrılırken sorun yaşadınız mı?

Murat Örnek’e biz artık belli bir düzeye geldik, geleceğimizi planlamak istiyoruz, bize bir kapı aç dedik. Eğer bize bir yol gösterseydi onunla kalacaktık. Fakat kendi yolumuza gittik ve bir iş yeri açtık.

Salonu açtınız nasıl bir süreçti?

35 basamaklı yeni salonumuzu açtık. 3 gün boyunca tadilatı biz yaptık. Duvarları biz boyadık. Bizim evde bir oturma grubu vardı ona bir yüz dikerek kapladık. O zaman farklı bir salon yapmıştık. Farklı renkler kullanmıştık.

İlk müşteriniz kimdi?

Bizim Eczacı bir müşterimiz vardı. Salona ilk o gelmişti. Ondan aldığımız parayı yıllarca sakladım. Burçin hanım’a bir fön çekmiştim. Biz ismimize güveniyorduk. Kemikleşmiş müşterilerimiz vardı.

Size gelen müşteriler sizin eski salonunuza gelen müşteriler miydi?

Kendi müşterilerimiz salona geliyordu. Bu bir sorun oluşturmadı. Biz orada çalıştığımız dönem o kadar iyi cirolar kazandırıyorduk ki kimse bunu yadırgamadı. 13’üncü yılımızı kutluyoruz. Çok yeniydik. Durgunluk döneminde mart ayında dükkan açtık. Mart ayı bitti işler açıldı. Bugün salonda 14 kişi çalışıyor.

Elemanlarınız, biz gelecek planımızı yapmak istiyoruz dediklerinde nasıl tepki veriyorsunuz?

Bunu dedirtmedik hiçbir zaman kazancımızı eşit bir şekilde bölüştürmeye dikkat ediyoruz. Ama gitmeye niyeti olanlar ayrılıp kendi salonlarını açıyorlar. Dükkan tutup ayrılmalarını doğru bulmuyorum. Önce bizimle ayrılacaklarını paylaşmalarını bekliyorum. Böyle bir planları olduğunu söylediklerinde onlara yardımcı olmaya çalışırım. Onları firma yetkilileri ile tanıştırırım. Herkesin hakkıdır dükkan açmak. Gençler ahilik kültürünü hiç bilmiyorlar, bağlılık yok.

Murat Örnek salonunuza geldi mi?

Geldi çok mutlu oldum.

Sizin yanınızdan ayrılana siz gider misiniz?

Bizi kırıp gidenler oldu. Bu ayrılıkların usulüne göre olması gerekiyor. Doğru bir ayrılık olduğu taktirde bu ilişki ayrıldıktan sonra da devam edebilir.

Murat Örnek ile görüşüyor musunuz?

Evet görüşüyoruz.

En iyi saçı kim kesiyor?

Kesimde ben Kemal’den daha iyiyim. Röflede Kemal daha iyidir. Aynı dönemde aynı usta ile çalıştığımız için çok büyük farklar yok aramızda. İşletme tarafında ekip yönetimi ile Kemal, finansal konulara ben bakıyorum.

Biz ortak olmasaydık kendi başıma salon açsaydım daha başarılı olurdum dediğiniz oldu mu?

Ben dükkan açmaya Kemal’i ikna ettim. Kemal olmadan bu kadar başarılı olamazdım. Bu başarının yüzde 50’si Kemal’in yüzde 50’si benim. İkimizde çok güzel mücadele ettik. Parayı çok seven insanlar hayatta çok başarılı olamıyorlar. Biz önce başarıyı istedik. Sonra zaten para kazanmaya başladık.

Bulunduğunuz yerde müşteriler neden sizi tercih ediyor?

Çok samimiyiz. İnsanlara yalan söylemiyoruz, insanları kandırmıyoruz. Rengini beğenmemişse ücretsiz olarak düzeltiyoruz. Yıllardır bu bizde gelenektir. Hiçbir personelimize hak ettiğinin altında vermedik. Bu da insanların buraya gelmesini sağlıyor. İnsanlara güvenmek çok önemli. Kullandığımız ürünler çok kaliteli olmak zorunda. Şeffaf olmak gerekiyor. Çok ucuz boyalar da var ama ben iyisini kullanıyorum.

Siz kendinizi Malatyadaki diğer salonlarla karşılaştırdığınızda nerede görüyorsunuz?

İyi konumdayız. En iyiler içinde görüyoruz. Sıfırdan alıp çok iyi elemanlar yetiştiriyoruz. Malatya’da en güvenilir şirketler seçildi anket yapıldı. Kadınlara sorduğumuzda en iyi kuaför salonları arasında geliyoruz.

Kuaförlük sizin için neyi ifade ediyor?

İnsanları mutlu etmeyi seviyorum. Kadınların bir işlemi yaptıktan sonra mutlu olmaları inanılmaz bir mutluluk veriyor bana.

Kuaförlük ve dijital dünya hakkında ne düşünüyorsun?

Bütün kuaförlerin dijitalden yararlanması gerekiyor. Yerel bir televizyonda haftalarca program yaptım geri bildirimi üç kişiydi. Şimdi bir video paylaşıyorum, üç saat içerisinde 5000 kişi seyrediyor. Sosyal medyayı iyi kullananlar çok iyi yerlere geldiler.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz