Kuaförlüğün simge isimlerinden Raffel Pagès hayatını kaybetti

Kuaför ve işadamı Raffel Pagès 78 yaşında hayatını kaybetti.

İlham veren bir sanatçı , başarılı bir işadamı ve kuaförlük tarihçisi olan Raffel, adını taşıyan ve şu anda İspanya’da 300’den fazla kişiyi istihdam eden 80 işyerinden oluşan bir salonlar zincirinin kurucusu ve yöneticisiydi.

Bir kuaförün oğlu olan Pagès, akıl hocası ve öğretmeni Rosy Carita’nın elinden Paris’teki prestijli Carita firmasında kuaförlüğü öğrendi. O efsanevi salonda, kuaför olarak ruhu teorik, felsefi ve duygusal olarak şekillendi. Barselona’ya döndüğünde, babası ve erkek kardeşi ile aile kuaföründe çalıştı, ardından kendi salonunu açtı. 70’lerin ortalarında, “Duygusal Kuaförlük” olarak adlandırdığı, mesleği anlamanın tutkulu yolunu aktardığı şovlarda, seminerlerde ve atölyelerde yer alarak Avrupa’yı dolaşmaya başladı. sayısız reklam çekimi ve moda dergisi için çalıştı.

Raffel Pagès

Barselona 92 ​​Olimpiyat yılında, binlerce kuaförün eğitildiği ve 90’larda firmasının katlanarak büyümesinin başlangıç ​​noktası olan bir eğitim tapınağı olan ünlü Kusursuzlaştırma Enstitüsü’nün (Instituto de Perfeccionamiento) açılışını yaptı. 

Raffel Pagès için başarının anahtarı şu dört ana unsurdu: Yatırım, Araştırma, Öngörü ve Yenilikçilik. Öğrenmeyi asla bırakmamaya inanan kuaför, “Hayatınız boyunca öğrenmelisiniz, ben hala öğreniyorum ve günlerimin sonuna kadar da öğrenmeye devam edeceğim,” diyordu.

Sanata ve tarihe tutkuyla bağlı olan Pagès , 1960 yılında, Barselona’daki merkezi Rambla de Catalunya’da bulunan dünyanın en önemli Kuaförlük Tarihi Müzesi’ni kurana kadar kuaförlük mesleğiyle ilgili nesneler toplamaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda Raffel, zamanının çoğunu müzesini büyütmeye ve zincirinin büyümesini takip etmeye adadı. Ünlü Alternatif Saç Şovu’nda AIPP’den (Uluslararası Kuaförlük Basın) prestijli Hair Legend Ödülü’nü aldı. Bugün kızları Carolina ve Quionia Pagès firmaya liderlik etmeye devam ediyor.

Raffel Pagès

Estetica, dergimizin kurucusu Mino Pissimiglia‘nın Pages’I “kuaförlükte yeni bir yıldız” olarak ilan ettiği yazısından bu yana Pages’in kariyerini takip etti. Estetica ayrıca ‘Art Coiffure – The Raffel Pages Collection’ (2010) sergisinin kataloğundan sorumluydu.  Estetica Network’ün uluslararası editörü ve Raffel Pages’in iyi arkadaşı Roberto Pissimiglia şu yorumu yapıyor: “Müthiş bir kuaförü uğurluyoruz. Meslek hayatını büyük bir tutkuyla sürdüren büyük tarihçi ve koleksiyoncuydu. İyi bir dost ve büyük destekçiydi. Yeteneği, sevecenliği, karizması, cömertliği ve profesyonel başarısı hafızalarımızda sonsuza kadar canlı kalacak.” 

Ailesine ve kuaförlük dünyasındaki dostlarına en derin taziyelerimizi sunarız. Huzur içinde yat, Raffel Pages, her zaman bizimle olacaksın.

Önerilenler

Benzer İçerikler