Chanel 2022: Klasik Zarafet Anarşist Punk ile Buluştu

Kategori

Chanel’in 2022 koleksiyonu “Cruise” şovu, Jean Cocteau’ya punk esintili bir övgü niteliğindeydi.
Neredeyse tamamen siyah beyaz olan Fransız moda evinin en son koleksiyonu, punk ikonlarına ve 20. yüzyılın başlarındaki sanatçılara selam gönderdi.

Beklenmedik Bir İlham Kaynağı

Chanel, Cruise 2022 gösterisini dijital bir canlı yayınla, pastoral Fransız kasabası Les Baux-de-Provence’deki kireçli, mağara harabelerinde sundu. Seyirci ve gösteri yoktu. Yaratıcı yönetmen Virginie Viard’ın monolitik moda evi için yeniden tasarlanmış tasarımlarında sadece harika kıyafetler ve dünyanın en iyi modellerinden oluşan mükemmel bir ürün grubu vardı. Ancak bu koleksiyon, seçkin tüvitler, siyah ve beyaz ya da iki renkli ayakkabılar ve yenilikçi kostüm takıları ile dolu olmasına rağmen, beklenmedik bir ilham kaynağı vardı: punk!

Anarşist Ruh Zarafetle Buluştu

Punk’ın protest kültür dünyası, Chanel’in hanımefendi zarafetinin antitezi gibi görünebilir, ancak belki de tanıdık motiflerin yeni yorumlarını bu kadar verimli kılan şey tam da budur. İşte Chanel file çoraplar, monogramlı dudak piercingleri, grafik bant tarzı tişörtler, tasmaları ve bütün anarşistlere yetecek kadar eyeliner… En klasik Chanel parçaları “cool kız” tavrı ve punk ruhu ile aşılanmış görünüyor.

Chanel 2021-2022 Cruise
Kaynak: i-d.vice.com
Kaynak: i-d.vice.com

Chanel’in Yaratıcı Direktörü Virginie Viard’ın neredeyse tamamen siyah-beyaz koleksiyonu, ünlü Fransız Film Yönetmeni Jean Cocteau’nun 1960 yapımı filmi “Orpheus’un Vasiyeti”nden esinlenen Pablo Picasso gibi sanatçılara ve Brigitte Bardot’a bir selam niteliğindeydi. Viard; “Cocteau’nun filminin sadeliği, hassaslığı ve şiiri, bende parlak beyaz ve koyu siyahtan oluşan çok farklı ve iki tonlu çok temiz bir koleksiyon yaratma isteği uyandırdı,” diyor.

Chanel 2022
Kaynak: i-d.vice.com
Chanel 2021-2022 Cruise
Kaynak: i-d.vice.com

Jean Cocteau’dan Esintiler

Moda evi ile Fransız sanatçı arasındaki bağ çok eskilere dayanıyor. O ve Coco Chanel çok iyi arkadaşlardı. Biri öncü bir modacı ve girişimci, diğeri çok disiplinli bir sanatçı, şair, oyun yazarı ve film yapımcısıydı. Çoğu zaman birlikte çalıştılar. Chanel, Cocteau’nun birçok oyununun kostümlerini sağladı ve tasarımlarını çizdi.

Chanel 2021-2022 Cruise
Kaynak: i-d.vice.com

Cocteau’dan epeyce ilham alan koleksiyondaki transparan ipek elbiseler, Cocteau’nun tanınmış grafik desenleriyle basıldı. Deri pantolonlar ise Cocteau’nun gerçek yıldız illüstrasyonlarıyla elle boyanmıştı. Barış güvercini ile waffle örgülü kazaklar; aslan, faun, deve ve sfenkslerin ışıltılı işlemeleri… Virginie’nin Coco’nun ünlü apartman dairesinden ödünç aldığı tüm hayvanlar…

Chanel 2021-2022 Cruise
Kaynak: i-d.vice.com
Chanel 2022 Cruise
Kaynak: i-d.vice.com

Viard, 2019’da Karl Lagerfeld rolüne adım attığından beri, modern Chanel vizyonunu sessizce geliştiriyor.

Kaynak: i-d.vice.com
Kaynak: i-d.vice.com

Kaynak: i-d.vice.com

Önerilenler

Benzer İçerikler