Kariyer Eğitim Kurumları

 Eğitimde Kalite

Stratejik iş planları ile hareket ederek, %100 öğrenme  ve %100 iş garantisi veren Kariyer Eğitim Kurumları sektöre nitelikli insan kaynağı sağlarken,  moda, kuaförlük ve makyaj bölümü öğrencileri ile birlikte Kariyer Fashion Show gibi önemli etkinliklere imza atıyor.

Sizin için Kariyer Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Serkan Selamet ile konuştuk.

27231357658

“Bizim hedefimiz Türkiye’de kuaförlük sektörünün hakkettiği seviyede olması” diyen Serkan Selamet, neredeyse çeyrek yüzyıldır öğrenci yetiştiren Kariyer Eğitim Kurumları hakkında bilmek isteyeceğiniz her şeyi HAIRiST ONLINE’a anlattı.    

Kariyer Eğitim Kurumları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kariyer Eğitim Kurumları olarak 24 senedir moda ve kozmetik sektörüne profesyoneller yetiştiriyoruz. Kadıköy, Şirinevler, Nişantaşı ve Bakırköy’de iki şube olmak üzere İstanbul genelinde toplam beş şubemiz bulunuyor. 

Moda eğitimlerimiz; moda tasarımı, stilistlik, modelistlik, bilgisayarlı stilistlik ve gerber sistem uzmanlığı; kozmetik eğitimleri ise güzellik uzmanlığı, kuaförlük, profesyonel makyaj ve manikür – pedikür olarak ayrılıyor. 

6 ay süreyle haftada 2 gün eğitim gördükten sonra öğrenciler sektörün tüm istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma geliyorlar. Bu süreç içerisinde öğrenciler sürekli uygulama ile yetişiyor. Böylece kendilerini çalışma hayatına hazırlıyorlar. 

Eğitimlerimizde Schwarzkopf Professional ürünleri ile çalışıyoruz ve gerçek saç bulunan eğitim kafaları kullanıyoruz. 

Öğrenci profilimiz çok geniş. Üniversite sonrası kendini geliştirmek isteyen bir öğrenci kitlemiz var.  Sektörde 5 yıl 10 yıl çalışanlar da kendilerini teknik olarak geliştirmek için eğitimlerimizi almak istiyorlar. Yılda ortalama 3000 mezun veriyoruz.

Kuaförlük bölümü öğrencileri en çok hangi alanları tercih ediyorlar?

Kariyer Eğitim Kurumları mezunlarının %60’ı kuaför salonları, %20’si saç tasarımları, %10’u moda çekimleri, %10 film setleri ve televizyon sektöründe çalışıyorlar. Moda çekimi yapanların arasında aynı zamanda salonlarda çalışanlar da var. Moda ve kuaförlük eğitimlerini alarak, Londra’da, Amerika’da imaj yaratıcısı olarak çalışan öğrencilerimiz de var.

Kuaförlük eğitimleriniz neleri kapsıyor?

Eğitimde kuaförlüğün tanımı ve tarihsel gelişimi, saç tasarım ilkeleri, renk ve ışık bilgisi, saç ve deri yapısı ile analiz teknikleri, salon hazırlığı ve hijyenin önemi, müşteri ilişkileri ve etkili iletişim teknikleri, saç ve saçlı deriye masaj teknikleri, saç bakım ürünleri ve kullanım teknikleri, saç yıkama teknikleri ve uygulamaları, fön teknikleri ve uygulamaları, temel kesim teknikleri ve model uygulamaları, temel renklendirme teknikleri ve model uygulamaları, maşa – vak – rasta teknikleri ve model uygulamaları, papiyot – mizample teknikleri ve model uygulamaları, röfle ve meç teknikleri ve model uygulamaları, kaynak – postiş – çıt çıt teknikleri ve model uygulamaları, türban bağlama modelleri ve teknik uygulamaları, gelin başı modelleri ve teknik uygulamaları, örgü modelleri ve teknik uygulamaları, topuz modelleri ve teknik uygulamaları dersleri görülüyor.

Salonlarda çalışan kuaförler talep olmadığı zaman farklı teknikler geliştirmiyorlar. Kendilerini geliştirmek isteyen deneyimli kuaförler de eğitimlerimize katılıyorlar.

Kariyer Fashion Show’dan biraz bahseder misiniz?

Her yıl Kasım ayının son haftası Uğurkan Erez kadrosuyla Kariyer Fashion Show etkinliğini düzenliyoruz. Ivana Sert, Özge Ulusoy, Çağla Şikel, Tülin Şahin gibi Türkiye’nin önemli top modelleri ile çalışıyoruz. Öğrencilerimizin bu portfolyonun getirdiği özgüven ile buradan mezun olmalarını istiyoruz.

Dünyada son trendleri takip ediyoruz ve araştırmalar sonucunda öğrencilerin rahat çalışabilecekleri bir tema belirliyoruz. Tasarımların tarzı, ne tarz çizgiler olacağının açıklandığı ön sunumlar hazırlanıyoruz ve Uğurkan Erez’in de bulunduğu toplantılarımızda bu bilgileri öğrenciler ile paylaşıyoruz. Son sunumunuzda Erol Erbayrak tüm öğrencilerimizle birebir çalışarak moda koordinatörlüğümüzü yaptı.  

Etkinlikte saçlar tasarlanırken Mehmet Tatlı grubundan Alp Kavasoğlu, makyajda da ise Mac öğrencilerimize destek oldu.

Kariyer Fashion Show için kıyafetleri moda bölümü, saçları kuaförlük bölümü, makyajları da makyaj bölümü öğrencilerimiz yapıyor. Böylece öğrenciler ekip çalışmasının önemini de deneyimleyerek öğreniyorlar. 

2723135916

Kariyer Fashion Show için nasıl çalışmalar yapılıyor?

2010 defilemiz doğa temalıydı. Çevreye dikkat çekmek istedik ve doğal kumaşlar kullandık. Tüm kumaşlar el ile boyandı. Maydanoz kaynatıldı yeşil elde edildi, havuç rendelendi turuncusu elde edildi. Her şey doğaldı, podyum kumaşımızı dahi ham kumaştan elde ettik ve sütlü kahve ile boyadık.

2011 defilemiz okyanus temalıydı. Deniz kirliliğine dikkat çekmek istedik. Okyanusun mercan renkleri, inci renkleri, okyanusun mavisi öne çıkıyordu.

2012 yılında kristal temasıyla çıktık. O sene Dior, Dolce Gabbana gibi markalar da defilelerinde bu temayı kullanmıştı. Biz de dünyanın trendine ayak uydurduk.

Bu sene temamız Avatardı. Öğrencilere bir brief verdik. Onlar araştırmalarını yaptılar ve bir koleksiyon oluşturdular.

Farklı etkinlikleriniz var mı?

Topuz şovları düzenliyoruz. Kazananlara makyaj eğitimi gibi hediyeler veriyoruz. Böylece öğrenciler kendilerini gerçekleştirmek için daha çok motivasyon kazanıyorlar. 

Kariyer planlama departmanınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

24 yıllık kariyer planlama departmanımızda sürekli firmalarla iletişim halinde olan sekiz kişilik bir ekip çalışıyor. Talepleri alıyorlar ve özel olarak geliştirilen yazılımımız ile uygun öğrenci ve firmayı eşleştiriyorlar.

Böylece sektör öğrenci arasındaki bağı kuruyoruz. Bir firma bizden eleman talep ettiği zaman iki gün içerisinde yönlendirme yapabiliyoruz. Kariyer planlama departmanımız, öğlencilerin yanı sıra firmalara da fayda sağlıyor. Çünkü firmaların istedikleri niteliklere sahip eleman bulmaları çok uzun zaman alıyor. Eleman buldukları zaman memnun kalmayabiliyorlar. Fakat biz öğrenci hakkında bilgi vererek en uygun yerleştirmeyi gerçekleştiriyoruz.  Bu bilgileri de sözleşmelerin kayıt dosyalarına yazılı olarak veriyoruz. Şu an öğrenci sayımızdan çok firma talebi var.

27231358383

İleriye yönelik hedefleriniz nedir?

2014 projemiz 40 bin mezunun bir arada olacağı bir dernek kurup, 24 yıl önceki mezunumuzun da şu an neler yaptığını izlemek.

2015 yılında da Londra’da bir şube açarak, İstanbul’daki şubelerdeki öğrenciler ile değişim programları gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu bizim 2009 yılında aldığımız bir karardı. 2020 yılında öngördüğümüz hedef ise New York’ta bir  şube açmak.

Kariyer Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Serkan Selamet’e paylaşğı bilgiler ve sektörümüze katkıları için teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here