Kadınlarda Saç Dökülmesi

Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir.
Fotoğraf: Dragana Gordic

Kadınlarda saç dökülmesi çok sık karşılaşılan önemli bir dermatolojik sorundur. Zamanında yapılan analizler ve uygun tedavilerle bu durum düzeltilebilir.

Normal bir kişide saçların %85’i uzama evresindeyken %15’i dinlenme evresindedir. Dinlenme evresindeki saçlar bir süre sonra doğal yolla dökülür ve yerini yeni uzayan saçlar alır. Kadınlarda sık yaşanan bir sorundur; saç fırçasında, yastıkta, kıyafetlerde her zamankinden daha fazla saç görülmesiyle, saçı yıkarken ya da parmakları saçların arasında dolaştırırken çok sayıda saçın ele gelmesiyle fark edilir. Saçlar genetik sebepler ya da hormonal değişikliklerden strese kadar pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir

Günde Kaç Saç Telinin Dökülmesi Normaldir?

Günde 100 kadar telin dökülmesi normaldir. Haftalarca günde 80-100 taneden fazla saçınız dökülüyorsa o zaman bir doktora danışmak ve sonrasında özel bir bakım ürünü kullanmak gereklidir. 

Saç Çekme Testi Nasıl Yapılır? 

Bu test farklı bölgelerde 50-60 kadar saç telinin dipten uca doğru sıvazlanması sonrasında ele gelen saçların sayılmasına dayanan basit bir uygulamadır. Bunun dışında gerekli görülürse trikogram tetkiki ile mikroskopta saç kökleri incelenebilir. Muayene sonrasında dökülme nedenlerini saptamaya yönelik kan testleri istenebilir. 

Tedavi

Tedavi için altta yatan sebebi bulmak çok önemlidir. Genelde bu tür saç dökülmesinin durması ve tekrar normale dönmesi haftalar alır. Kadınlarda bu durumun önlenmesine yardımcı sistemik ilaçlar vardır. Ancak bu tedavilerle saçların hangi ölçüde çıkacağını tahmin etmek zordur.

Saç Dökülmesine Karşı Profesyonel Ürünleri Görmek İçin Tıklayın.

saç dökülmesi

Önerilenler

Benzer İçerikler