Çene Botoksu (Masseter Botoks) Nedir? Nasıl Yapılır?

Kategori

Çene şekil bozukluğuna sahip kişilerin başvurduğu estetik türlerinden biri masseter botokstur. Aynı zamanda diş sıkma ve diş gıcırdatma problemli olan kişilerin de çözüm yolu olan çene botoksu, yüz hatlarını ameliyat ile şekillendirme özelliğine sahip. Botoks yaptırma sebeplerin başında gelen kırışık giderme, yine çene törpüleme işleminin yararları arasında yer alıyor. Doğal yolla cerrahi bir müdahale bulunmadan daha estetik çene hatlarına kavuşmak isteyenlerin adresi masseter botoksu olacaktır.

Çene Botoksu Nedir?

Masseter botoksu, çene hatlarından hoşnut olmayan kişilerin yaptırdığı, masseter kası üzerinde uygulanan işlemlerle yapılan bir estetik türüdür. Tedavi amaçlı da yapılmaktadır. Masseter kasının orantısız büyüklüğü sonucu ortaya çıkan ve kişileri rahatsız eden görünüm, çene törpüleme işlemleri ile ortadan kaybolur. Bu işlem sayesinde kare şeklindeki çene inceltilir ve estetik açıdan hoş bir görünüme kavuşur.

Dreamstime, Çene Botoksu

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Çene botoksunda botoks maddesi enjektör ile masseter kasına uygulanır ve kasın gevşemesi hedeflenir. Sonucunda ise kişinin yüz hatlarında incelme ve küçülme meydana gelir. Cerrahi bir işlem olmadan ağrısız şekilde çene botoksu işlemi uygulanmaktadır. Maksimum 10-15 dakika içinde tamamladan bu botoks işleminde iyileşme süreci yok diyebiliriz. Uygulanan botoks hemen etkisini gösterdiği gibi, acı ve ağrı hissettirmediği için kişi normal hayatına hızla dönebilir. Aynı zamanda sık sorulan sorulardan biri olan yemek yerken hissedilen bir ağrı da söz konusu değildir.

Botoks sürecine gelecek olursak, masseter kasının gevşemesi genellikle bir hafta alıyor. Botoks yaptıran kişinin istediği çene hattına sahip olması ve yüz hattının belirginleşmesi de bir ay – 6 hafta arasında değişkenlik gösteriyor. Kalıcı mı diye soracak olunursa, kalıcı diyemesek bile uzun süreli bir sonuç veriyor denebilir.

Bu süreçte sert ürünleri yeme, sakız çiğneme gibi çene kaslarını yoran uygulamalardan da uzak durulması öneriliyor. Tüketildiği takdirde çene hatları genişleyerek tekrar eski görünüme kavuşabilir.

Çene Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

Masseter botoksu yaptırmak için olağan dışı sınırlar bulunmuyor. Çene hatlarından rahatsız olanlar, yazının başında söylediğimiz gibi diş sıkma problemi olanlar, çenesi büyük ve rahatsız edici şekilde olanlar istediği zaman botoks işlemini yaptırabilirler. Botoks uygulamalarını yaptırması uygun bulunmayan kısım ise emziren annelerimiz ve hamile olan anne adaylarımızdır. Sağlıkları açısından dikkat etmeleri gerektiği düşünüldüğünden aynı şekilde çene botoksu da önerilmemektedir.

Önerilenler

Benzer İçerikler