fbpx

Saç dökülmesi ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Kategori

Mevsim Sonbahar…Saçlarınız için hazırlanın!

Mevsim geçişleri ve saç dökülmesi

Sağlıklı saç derilerinde ortalama 100 bin adet saç teli bulunur ve günde 100-150 saç teli dökülmesi normaldir. Saç dökülmesini tetikleyen bazı unsurlar da vardır. Hormonal bozukluklar, stres, kimyasal maddeler, deri hastalıları ve ilaçlar gibi durumlar saç dökülmesini yüksek oranda etkileyebilir.

Saç dökülmesi ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Ömür boyu süren bir saç dökülme döngüsü vardır. Sağlıklı bir saç ayda ortalama 1 cm uzar ve bundan sonraki birkaç hafta dinlenme evresine girer. Dinlenme evresinden sonra saç, dökülme evresine girecektir. Saç folikülü ile olan bağlantısını kaybeden saç dökülür ve bu folikül yeni bir saç üretmeye başlar. Ortalama 2-4 ay süren saç dökülmesi mevsim geçişlerinde daha fazla olabilir. Saça yapılan işlemler, tarama ve yıkama ile bu süre ve yoğunluk azaltılabilir.

Saç neden dökülür?

Belli bir oranda dökülen saç normaldir. Ancak normalden fazla saç dökülmeye başladığını fark ettiyseniz bir uzmanla görüşmeniz gerekebilir.

Genetik

Erkeklerde daha fazla görülen saç dökülmesi, genetik faktörler ve hormonlar dolayısıyla toplumun %50’sini oluşturmaktadır. Son zamanlarda kadınlarda da artmaya başlayan oran dengesiz beslenme, stres ve hormonal değişimlerle ile ilişkilendiriliyor.

Deri hastalıkları

Sedef, egzama ve mantar gibi deri hastalıları saçı derisini etkileyerek saçın dökülmesine sebep olur.

Dengesiz beslenme

Saç da canlıdır ve bu nedenle saç dökülmelerinde beslenmenin önemli bir rolü vardır. Dengeli beslenmemek, uzun süreli açlıklar ve karbonhidrat içeriği yüksek besinler saç dökülmesini olumsuz yönde etkiler.

Vitamin eksiklikleri

Saç için gerekli olan B12, D vitamini, biotin ve demir gibi vitamin ve mineraller vücutta eksikse saç dökülmesi artabilir.

Hormonal ve psikolojik etkiler

Stres tüm vücudu etkilen en önemli faktörlerdendir. Dolayısıyla saç problemlerini de beraberinde getirebilir. Hormonların ise düzensizliği saçı doğrudan etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Geçici saç dökülmesi

Mevsim geçişlerinde herkesin karşı karşıya kaldığı bir durum ise saçların çok dökülmesidir. Normal olarak karşılanan 100-150 saç teli, mevsim geçişlerinde 200-250’yi de bulabilmektedir. 1-2 ay süren bu geçici saç dökülmesi mevsim geçişlerinde ruhen ve bedenen olumsuz etkilenen insanlarda daha sık görülmektedir.

 

Saç dökülmesini engelleyen şampuan önerilerimiz:

Dökülme önleyici

Serie Expert Density Advanced Dökülme Karşıtı Şampuan:

Saçı güçlendirir, yoğunluk kazandırır ve saçı besleyerek dökülmeye karşı savaşır.

Dökülme önleyici

Davines Energizing Dökülme Önleyici Şampuan:

İnce, kırılgan ve dökülmeye yatkın saçları güçlendirerek nazikçe temizler ve besler. Toksinlerin hareketliliğini arttırarak canlılık kazandırır. 

Dökülme önleyici

Insight Anti-Hair Loss Fortifying Dökülme Önleyici Şampuan:

Zayıflamış saç köklerinin güçlenmesi için özel olarak üretilmiştir. Saçlar kökten uca kadar canlılığını ve zindeliğini korur. Saç köklerine takviye edici ve uyarıcı etkisi vardır.

Saç dökülmesini engelleyen serumlar için önerilerimiz:

Dökülme önleyiciBonacure Scalp Genesis Dökülme Karşıtı Serum:

Saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Dökülme önleyiciKérastase Specifique Cure Anti Chute Dökülme Önleyici Aminexil Serum: Kerastase’ın yeni formülü ile geliştirilen aminexil serumlar, düzenli kullanımda saç dökülmesini engellerken saç yoğunluğunu arttırır.

Dökülme önleyici

L’Oréal Aminexil Dökülme Önleyici Serum:

Aminexil Advanced Bakım kürü; aminexil ve Omega-6 nutri kompleks içeren formülü sayesinde saç telini besler ve saçı güçlendirir. Böylelikle saç deriye daha iyi tutunur ve saç dökülmesini önlenir.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz