Kadınlar ve kuaförleri: Leyla Alaton ve Murat Kayabaşı

Kadınlar ve kuaförleri yazı dizimizin ilk konuğu ülkemizin sevilen ve saygın isimlerinden Leyla Alaton ve kuaförü Murat Kayabaşı… 

Kadınlar ve kuaförleri: Leyla Alaton ve Murat Kayabaşı
Leyla Alaton, Murat Kayabaşı

Bir kadının saçlarına eşi, ailesi ve doktoru dışında ancak kuaförü dokunabiliyor. Aralarındaki iletişim çok özel. Bu özel iletişim sadece saça ilişkin işlemlerle sınırlı kalmıyor. Zaman içerisinde dostluğa dönüşüyor. Leyla Alaton ve daha önce kuaför şimdi adeta arkadaşı olan Murat Kayabaşı gibi…

Bu yazı dizimiz aslında kamuoyuna mal olmuş önemli isimleri gözünden kuaförlüğü anlatmak ve iletişimin kuaför açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamak olduğu kadar aynı zamanda sosyal anlamda kuaförlüğün toplumda taşıdığı önemi gözler önüne sermek.

Taşımakta olduğu pek çok sorumluluğun getirdiği yüke rağmen bize zaman ayırarak kuaförüne ve kuaförlüğe verdiği değeri de samimiyetle ve büyük bir enerjiyle yansıtan Leyla Alaton ve Murat Kayabaşı ile röportajımızı beğeniyle okuyacağınızdan eminiz.

Estetica: Kadınlar ve kuaförler projesi için bir aradayız. Kuaförünüz ve kuaförlük hakkında neler söyleyeceksiniz?

Leyla Alaton: Murat Kayabaşı 15 senedir benim hayatımın içinde ve çok yakın bir dostluğumuz var. Yaptığı işin bir sanat işi olduğunu düşünüyorum. Benim için kuaförlük demek sanatçılık demektir. Kuaförü insanın hayatındaki en önemli insanlardan biridir. Benim de hayatımda çocuklarım, sevgilim, ortaklarım, kardeşim gibi kuaförüm de o dairenin içine girecek kadar yakındır.

Estetica: Saçlarınızı sık sık değiştirir misiniz?

Leyla Alaton: Ben macera seven bir kadınım. Risk almayı severim. Kendimi değişik görmeyi severim. Kökü bende derim bu saçın ve renk değiştirmekten, model değiştirmekten hiç korkmam. Saç elbise gibidir benim için. Değişmeli.

Estetica: Değişime nasıl karar veriyorsunuz?

Leyla Alaton: Saçımın nasıl bir model olacağına, nasıl renkleneceğine Murat Kayabaşı ile beraber karar veriyoruz. Ben genelde ben ne istediğimi iyi biliyorum.

Mesela biz çıkan gri saçları çok sevdik. Sevinerek söyleyebilirim ki bir çok kadın gri saçıyla barıştı. Rol model oldum.

Önemli olan zarif olmak, hoş olmak, kendine güvenir olmak. Saç bizim karakterimize uyan bir aksesuar. Saçın modeli, ne kadar pratik olduğu ve kullanılabilirliği çok önemli. Ben 30 senedir kısa saç kullanıyorum.

Kadınlar ve kuaförleri: Leyla Alaton ve Murat Kayabaşı
Leyla Alaton, Murat Kayabaşı

Estetica: Kuaförünüz ile nasıl bir ilişkiniz var?

Leyla Alaton: Belki herkesin bu kadar yakın ilişkisi yok. Ama bizim ilişkimiz çok yakın. Her zaman bir saygı çerçevesi içerisinde bir ilişkimiz var. Murat hep mesafeyi korumuştur. Bunun için de her zaman dostluğumuz sürüyor. Beni bekletmez ve ben de her zaman haber veririm gelmeden önce. Benim zamanım çok kıymetli. Ben gelip de 3 saat bekleyemem. O da bunu bilir ve buna göre randevulaşırız. Bu nedenle Türkiye’de kuaförlüğün randevu sistemi ile işlemesi gerektiğini düşünüyorum doktor gibi, dişçi gibi.

Estetica: Güven çok önemli. Murat Kayabaşı neler söyleyecek bu konuda?

Murat Kayabaşı: Siz hizmet verensiniz ve bunu bilmeniz gerekiyor. Buradaki o inceliği çok iyi bilmek gerekiyor. Bu hizmetten beklenti kişinin mutluluğu. Ama orada kendi duruşunu sergileyebiliyorsan karşındaki sana inanıyor. Karşı tarafın kendini teslim etmesini sağlıyorsanız, bu en büyük başarı kuaför için. Sonra istediğin kadar rengini değiştirebiliyorsun. Başka teklifler sunabiliyorsunuz.

Kadınlar ve kuaförleri: Leyla Alaton ve Murat Kayabaşı
Leyla Alaton

Estetica: Kuaförlüğün sosyal boyutu hakkında ne söylersiniz?

Leyla Alaton: Sanatçı olduklarını düşünüyorum. Mesleklerinin ne kadar saygın, önemli meslek olduklarının hiç farkında olduklarını düşünmüyorum. Türkiye’deki kuaförler müthiş. Çünkü çok zor saçları kesmeye alışkınlar. İskandinav ülkelerine gittiğiniz zaman hepsi standart sarı ince saçlar. Yurtdışında saçı kesen ve boyayan farklı insanlar oluyor. Türkiye’de kuaförlerin elinden her şey geliyor. Çıraklıktan geliyorlar. Çok küçük yaştan beri kuaförlük yaptıkları için çok tecrübeli oluyorlar.

Kuaförler müşteriler ile sürekli bir etkileşim halinde. Murat benim çocuklarımın da saçını kesmiştir, beni yönlendirmiştir, sevgilimin de saçını kesmiştir.

Kuaförlerin toplumda bir sosyal rolleri var. Müşterilerinin bilgilerini, alışkanlıklarını başka müşterilerine aktarıyorlar. Çok önemli bir yeri var aslında. Diğer taraftan güzelliğin ekonomideki yeri çok önemli. Ekonominin durumuna göre kuaför harcaması da değişebiliyor.

Röportajın tamamını Estetica Dergisi Yaz Sayısında bulabilirsiniz.


Abone olmak için hemen formu doldurun, arayalım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here