İyi bir yönetici olmak neden önemli?

İyi bir yönetici olmak

İyi bir yönetici olmak en zor ve en çok özen isteyen pozisyonlardan biridir. Asla tam anlamıyla hiçbir yönetici mükemmel olamaz, olması da beklenmemelidir. Fakat iyi bir yönetici ekibi ile beraber mükemmel işler ortaya çıkarabilir.

İyi bir yönetici olmak neden önemli?

Ortak çalışmalar sonucunda mükemmel sonuçlar almak isteyen yöneticinin muhakkak ekibi ile ilgili uyması gereken kurallar vardır. İşte bu kurallar içerisinde en çarpıcı olanlardan birkaçı:
Mutlaka güven duyacağınız kişilerden bir ekip oluşturmalısınız. Ekibe almak istediğiniz bir personelin performansını değerlendirip, sonrasında kurduğunuz ekip ile iletişimini gözlemlemelisiniz. Böylelikle ekibin her zaman belirli bir kalitede kalmasını sağlar ve güven duyduğunuz kişilerle çalışmış olursunuz.
Ekibin size olan güveni tam olmalı. Siz güvendiğiniz kişilerle bir ekip kurmuş olabilirsiniz fakat ekibinizinde size güvenmesini sağlamalısınız. Bunu elde etmek için ise her zaman ekibinize şeffaf ve dürüst davranmanız gerekmektedir. Artıları ve eksileri her zaman dile getirip , ortaklaşa fikir alışverişlerinde bulunmak ve üretilen her bir fikre değer verildiğini göstermek güven kazanmanın yollarındandır.
Her zaman günaydın demek ve nasıl olduklarını sormak! Sıradan cümlelermiş gibi dursa da hal hatır sormak ve tüm ekiple selamlaşmak bir yöneticinin mutlaka uyması gereken bir kuraldır. Samimiyetinizi ekibinize hissettirmek açısından bu çok önemlidir.
Yönetici olarak görünüşünüzden aksanınıza kadar her bir davranışınızın salonunuzu ve ekibinizi temsil ettiğini unutmayın. Ekipler yöneticinin davranışlarını ve tutumlarını benimseyip ona göre tavır sergilerler. Bu sebeple yönetici özenilecek ve örnek alınacak davranışlar sergilemelidir.
Takdir ve ödüllendirme ise bir diğer kilit yöntemdir. Ekip performansının devamlılığını sağlamak veya arttırmak için mutlaka onları motive edecek planlarınız olmalı. Ayrıca olayları tarafsız bir tutum ile değerlendirmeli ve ekibine eşit davranmalı.
Bir salon yöneticisinin ekibi ile kuracağı iletişimin birçok çeşitli boyutları var. Bu yazımızda genel bir değerlendirmeden bahsettik. Gelecek yazılarımızda ayrıntılı olarak yönetici özelliklerini ele almaya devam edeceğiz.

 

hairist.com.tr mobil uygulaması  Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975