İlham veren tablolar: Mona Lisa

Mona Lisa

monalisa, resim, sanat, tablo, tasarım, moda

Leonardo Da Vinci’nin en çok bilinen eseridir. Kendisinin bir heykeltraş olarak anılmasını istediği halde o her şeyden önce bir ressam olarak tarihe geçmiştir. Da Vinci, tablo için ilk olarak piramit tasarımını kullanır ve basitçe elleri piramitin köşesine oturtur. Göğsü, yüzü, boynu ise ellerine göre daha aydınlıktır. Işığı kullanışı aslında resmin geometrik bir çizimi olduğunu bize ifade eder.

Mona Lisa tablosu yapıldığı zamanlar oturan bir kadının resmini yapmak yaygın değildi. Leonardo Da Vinci’nin, kadın ile gözlemci arasındaki mesafeyi göstere bilmesi yeteneğini yansıtır.

Mona Lisa’nın yüzündeki hem hüzünlü hem mutlu ifadenin esrarı bugün bile tam anlamıyla çözülememiştir. Renkler ve tonlar arasında yumuşak geçişleri sağlayan gölgeleme yöntemi ilk kez Leonardo Da Vinci tarafından kullanılmıştır.

  

Bilginin daha ulaşılabilir olduğu günümüz teknolojisinde kuaförlüğün dijital ortamdaki haber kaynağı hairist.com.tr’nin resmi mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975