Güzelliğin Peşinde… Cenk Kökan – Black & White Kuaför

Estetica Dergisi – Hairist projesi olarak gerçekleştirdiğimiz “Güzelliğin Peşinde” belgesel serisinde Kuaför Cenk Kökan, kuaförlüğe adım atma ve mesleki gelişim hikayesini, deneyimlerini, kuaförlüğe ilişkin fikirlerini bizlerle paylaştı.

İşte Cenk Kökan röportajından birkaç alıntı:

“Eskiden ustalarım boya kullandıklarında, hangi boyayı sıktıklarını görmeyelim diye hemen sıkıp çöpe atarlardı, gidip çöpten alıp bakardık. Şimdi salonumuzda bu tür bilgileri ipad’lere not ediyoruz. Ama eski nesildeki merak yok. Demek ki o zamanlar belki de gizlenip saklandığı için insanlar bu bilgileri daha çok merak edip öğrenmeye çalışıyordu.”

“Belli bir seviyeye geldikten sonra herkes kendi yolunu çizmek ister. Kimi başka salonda macera arar, kimi kendi salonununu açmak, kimi de başka bir salona ortak olmak ister. Bunlar bizim meslekte çok yaygın şeyler. Ama önemli olan kişinin gittiği yerde daha üst düzeyde, elit bir hizmet verebilmesi. Bu yüzde bir elemanım ayrılmak istediğinde saygıyla karşılıyorum.”

“Hayatımda çok şey değişmedi. Belli bir standartta yaşamaya çalıştım. Bizim meslekte, belli bir seviyeye geldikten sonra insanları hor görmeler, küçümsemeler şımarmalar başlayabiliyor. Onları çok yaşadım. ‘Ben böyle olmayacağım,’ dedim. Elemanıma bana davranıldığı gibi davranmadım.”

Cenk Kökan - Güzelliğin Peşinde

“Bizden sonra teknoloji de, sanat da, malzeme de değişti. Bizim başladığımız dönemle şu an arasında her konuda büyük bir uçurum var. Eskiden bir tarak, bir pens bile bulunamazdı. Şimdi yurtdışında bile bulunmayan malzemelere sahibiz. Eskiden Türkiye’de eğitim yoktu, şu an yurtdışına eğitim verebilir konumdayız. Kuaförlüğü daha da ileriye taşıyacağımıza inanıyorum.”

“Bugün iyi kuaför salonu ile kötü salonu ayrıştıran şey, kötü kuaförün iyi malzeme kullanmaması, elemanınına sigorta yapmaması, haksız rekabet içinde olması… Herkesin belli bir standardı yakalaması şart. Yapması gerekenleri yerine getirse zaten hakkını alacak. Haksız rekabet kurumlar tarafından da önlenmeli. Avrupa’da bir sokakta eczane varsa, bir sonraki eczane ancak örneğin 1 km sonra olabilir. Potansiyelin bölünmemesi ve kuaförü korumak adına, mesela Kuaförler Derneği inisiyatifiyle böyle bir çalışma yapılsa daha iyi olacağına inanıyorum.”

“Mesleğe ik başladığım çıraklık dönemimden beri sadık olan çok eski müşterilerim var, tabii bu çok gurur verici. Eskiden kız, anne, anneanne aynı kuaföre giderdi. Günümüzde artık millet annesinin, anneannesinin gittiği kuaförü tercih etmiyor. Sosyal medyayı takip ediyor ve kendine hitap eden salona gidiyor.”

Önerilenler

Benzer İçerikler