“Gerçekler hayallerin ayak izleridir.”

Kategori

Gülizar Boyacı

Eğitimden beslenen, hayallerini gerçeğe dönüştürmek için azimle çalışan, AKD Sektör Okul projesinde büyük emekleri olan Gülizar Boyacı ile kuaförlüğün geleceğini, bakış açılarını konuştuk.

HAIRiST ONLINE: Kuaförlüğe nasıl başladınız?

Gülizar Boyacı: Kuaförlüğe kendi isteğimle başladım. Liseden sonra Giresun’da meslek edindirme projesine katıldım. Kuaförlük bölümünü seçtim. Okulda eğitim görürken hafta sonları hocamızın salonunda çalışmaya başladım. Okulun avantajı her şeyi bir an önce öğrenebiliyor olmaktı. Temel öğretilerden sonra uygulama yapıyorduk ve bu bir avantajdı. Sınıfımız 70 kişiydi, mezun olduktan sonra sadece 3 kişi kuaför oldu ve bunların arasında en çok yol katleden ben oldum. Okul bittikten sonra eğitim benim için hiç bitmedi. Eğitim almaya, her gün yeni bir şeyler öğrenmeye devam ediyorum. O zamanki heyecanım ve enerjim hiç bitmedi. O zaman hayaller kurmuştum. Bugün o hayallerin birçoğuna sahip oldum. Okul bittikten sonra Giresun’un en iyi kuaförü Ayten Kuaför’de çalışmaya başladım. Çok disiplinli, meslek ahlakı olan, müşterinin ne kadar değerli olduğunun farkında olarak hizmet veren bir kuafördü. Her sene yurtdışına gidip materyal toplayarak bizimle paylaşırdı. Ben de onun gibi olmak isterdim. 2 sene orada çalıştıktan sonra evlendim ve İstanbul’a geldim. Kariyerime 2.5 sene ara verdim. Altunizade’de bir salonda çalıştıktan sonra salon açtım. Salonun sadece üç koltuğu vardı, muhiti tanımıyordum, her şey ikinci eldi. Çok emek harcadım. Hep neyi nasıl en iyi yapabileceğimi düşündüm. Gerçekler hayallerin ayak izleridir. Hayal kurduğunuzda her şey gerçekleşiyor.

HAIRiST ONLINE: AKD projesine sizin de çok katkınız oldu. Sizce bir kuaför için bu tip projelere destek vermek neden önemlidir?

Gülizar Boyacı: AKD üyeleri olarak Meslek Liseleri’nde ders veriyoruz. Habip Örs bu işin mimarı. Bizler ona hep destek oluyoruz. Eğitim verenler bu işi gönülleriyle yapıyorlar. Dolayısıyla çok güzel bir proje oldu. Öğrenciler bizden teknik bilgi almak istiyorlar. Ama önce onların kuaförlüğün ruhunu hissetmeleri gerek. Bu işi severek yapacak olanların orada olması gerektiğini düşünüyorum. Saygı, özen, hayata bakışın altyapısının okullarda oluşması gerektiğini düşünüyorum. Bence her kuaför bu tip projelerde yer almalı. Bilgi ve deneyimleri paylaşmak çok önemli. Biz zorluklarla bir yere geldik. Bizim mesleğimiz çok değerli, saygın bir meslek. Bu işi gerçekten önemseyen insanların yapmasını istediğim için projenin içerisindeyim. Yeni nesil geleceğin kuaförleri olacak. Onların doğru yerde olup, bu mesleğe bilinçli bir şeklide başlamaları mesleğimize saygınlık kazandıracak. Bu işi yapıyorsak tek amacımız para kazanmak olmamalı. 

HAIRiST ONLINE: Salonda nasıl bir yapı var. Ne tür eğitimlere katılıyorsunuz?

Gülizar Boyacı: Salonda düzenli olarak firmalardan aldığımız eğitimlerle besleniyoruz. Her sene yenilenen eğitimler var. Benim için teknik kısımdan önce iletişim çok önemli. İletişiminiz iyiyse fark yaratabiliyor, müşterinizi anlayabiliyor ve doğru şeyleri tavsiye edebiliyorsunuz. Bu yüzden özellikle beden dili, iletişim eğitimlerine çok önem veriyorum. Teknik olarak da yeni ne çıktıysa takip ediyoruz. Her hafta bir salon toplantısı yapıyoruz. Bu salon toplantılarında gözlemlerimi aktarıyorum. Hangi personelin nerelerde eksiklikleri olduğunu belirledikten sonra çözüm üretiyorum. Personeli eğitimlere gitmeleri için de zorlamıyorum. Herkesi başarılı olduğu noktalara yönlendirmek gerekiyor. Kim hangi konularda yetenekliyse ona göre eğitimlere yönlendiriyoruz. Daha önce daha fazla personel ile çalışıyorduk. Şimdi personel sayısını azalttık. Daha kalifiye elemanlarla çalışıyorum. Gelecekte kuaförlüğün nereye gideceğini düşünüp, ona göre salonu yapılandırıyorum. İyi bir takım çalışması çok önemli. Benim için müşterimle geçirdiğim bir saat, keseceğim saçın başarısına yön veriyor. Daha sakin ve kaliteli işler yapmak istiyorum. Yurtdışında da az personel salona verimlilik getiriyor.

Haftada bir gün pazar günleri salonu kapatıyoruz. Dünya genelinde her meslekte tatil günü pazar olduğu için, biz de çalışmamalıyız diye düşünüyorum. Personelin eşleri farklı sektörlerde çalışıyor. Herkesin ailesiyle, çocukları ile beraber bir gün vakit geçirmeye ihtiyacı var. Pazar günlerinin tatil olması belki bana kısa vadede kaybettirmiştir ama uzun vadede kaybettirdiğini düşünmüyorum. Müşterimiz de bunu kabul etti. Bazı pazar günleri gelin saçları gibi taleplerde randevulu müşterilerimiz oluyor. Ekibimiz de bu durumdan çok mutlu. Senede bir kere yazın bir hafta tatil yapıyoruz. Salonda tüm çalışanlar aynı zamanda izin kullanıyor. Bunun çok avantajı var. Biz ruhumuzla iş yapıyoruz ve ruhumuzu doyurmamız, kafamızı dinlendirmemiz lazım. Bir hafta çalışmadığınız zaman kasaya para girmiyor ama bunu müşteriye doğru duyurduğunuz zaman müşteri sizi anlıyor. Bu meslek adına da bir saygınlık.

HAIRiST ONLINE: Salonda nasıl renklendirme, kesim teknikleri kullanıyorsunuz?

Gülizar Boyacı: Pivot Point, Dessange, Vidal Sassoon gibi birçok eğitim aldık. Bu eğitimlerin hepsini harmanlayıp kişiye özel çözüm geliştiriyoruz. Temel tekniklerin dışında bir çok tekniği karıştırıyoruz. Her sene modayı takip edip yenilikleri uyguluyoruz.

HAIRiST ONLINE: Türkiye’de kuaförlüğün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gülizar Boyacı: Bizler alaylı olarak yetişen son nesiliz. Meslek Liseleri’nde doğru bir sistem oturtulursa, önümüzdeki 20 yılda bu meslek bu ülkede gerçek değerini bulacak. Biz de buna katkı sağlamış olacağız.

HAIRiST ONLINE: İyi bir kuaför sizce nasıl olmalıdır?

Gülizar Boyacı: İyi bir kuaför disiplinli olmalıdır. Olumlu düşünmelidir, vizyonu açık olmalıdır. Eğitime açık olmalıdır. Kitap okumalı, kendisine zaman ayırmalıdır. Seyahat yapmalıdır, dünyayı gözlemleyebilmelidir. İyi niyetli, dürüst, sevgi dolu olmalı. Kendi özelliklerinin farkında olmalı. Duruşuyla, yaşama biçimiyle, görüntüsüyle, davranışlarıyla çevresindekilere örnek olabilmelidir. Çünkü biz insanların hayatlarına dokunuyoruz. Bizim yanımıza gelen insanları yönlendiriyoruz. Bizim önümüzde oturan insanların hayatlarını yönlendiriyoruz. Biz hem sanatkarız, hem işletmeciyiz, hem psikoloğuz, hepsini aynı yapıyoruz. Mesleğimiz çok zor. Biz insanlarını içindekileri dışarı çıkarmakla uğraşıyoruz, salon işletmesiyle, personelimizle, müşteri kazandırmakla uğraşıyoruz. İşimizi yaparken dikkatimizi dağıtan bir sürü şey var. Bunları da aza indirmek gerekiyor.  

HAIRiST ONLINE: HAIRiST etkinliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gülizar Boyacı: Muhteşem diyorum başka bir şey diyemiyorum. Çünkü sektörümüze çok fazla katkı sağladı. Biz yıllarca bu heyecanı yaşamak için yurtdışına gittik. Şu anda bu ülkede yapılıyor. Hepimiz onur duyduk. Gelecek nesli de teşvik ediyor. Bu anlamda bakıldığında da çok büyük bir oluşum. Her sene daha çok büyüyerek devam edeceğini düşünüyorum. Biz ikinci yılında katıldık. Hazırlık sürecimde çalışmalarım rüyama giriyordu. Bin kişinin karşısında farklı bir şeyler göstermek durumundasınız. Sahnede olmak benim için çok önemliydi. Salonda müşterilerde yarışmaya hazırlandığımızı görünce etkileniyorlardı. Müşteri de yenilikleri takip ettiğinizi biliyor ve sizinle gurur duyuyor. Bu çok güzel bir duygu.

HAIRiST ONLINE: Estetica Dergisi için ne söyleyeceksiniz?

Gülizar Boyacı: Aradığım her şeyi Estetica Dergisi’nde bulabiliyorum. Teknik, mesleki gelişim, sektörden haberler, salon tasarımı, güncel modayı bulabiliyorum. Bunların hepsini bir dergide buluyor olmam benim için çok büyük bir avantaj. Kuaförlüğü takip edip bize aktaran bir dergi. Bu anlamda çok başarılı.

HAIRiST ONLINE: Sizin iş dışında hayatınızda ne var?

Gülizar Boyacı: Ben her zaman bizim mesleğimizi yapan insanların sağlığına dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Düzenli spor yapıyorum. Haftada 5 gün spor yapıyorum. Bu beni zinde tutuyor. Müşterilerime de bu yönümle örnek oluyorum. Doğayı çok seviyorum. Yeni şeyler üretmemi ve görmemi sağlıyor. Kitap okumayı çok seviyorum. Farklı yerler keşfediyorum, fotoğraf çekiyorum. Gördüğüm şeyi yansıtmak istiyorum. 

HAIRiST ONLINE: Tek bir cümle ile kuaförlüğü tanımlar mısınız?

Gülizar Boyacı: Bu iş bir tutku. Benim hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim severek, isteyerek, coşkuyla yaptığım bir iş.   

Paylaştığı bilgiler için Gülizar Boyacı’ya çok teşekkür ederiz.

Önerilenler

Benzer İçerikler