Geleceğin Güzellik Trendleri

Kategori

 Güzellik endüstrisi, bugün dünyanın en heyecan verici, karmaşık ve hızlı hareket eden sektörlerin başında geliyor. Aynı zamanda, endüstri anlaşmalarını sarsan bağımsız markaların çoğalması, sektörü birçok zorlukla da karşı karşıya bırakıyor. Ancak bu değişim ve bu değişimi benimsemek isteyen markalar için bu durum büyük fırsatlar da sunmuyor değil.

Neredeyse tüm diğer endüstriler gibi, güzellik endüstrisinde de büyüme ve yenilenme odaklı ihtiyaçlar görüyoruz. Kalıcı olarak üst sıralara yerleştiğine inanılan iş büyümesi, yalnızca sürdürülebilirlik ve çevre konuları ile ilgili değil, teknoloji, küreselleşme ve değişen tüketici istek ve ihtiyaçlarını da bir araya getiren piyasalar parçası olarak gittikçe daha zor hale geldi.

Bununla birlikte, güzellik endüstrisinin 2024 yılına kadar 863 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Yeni pazar katılımcıları, satış sürecinde çeşitli adımların ayrıştırılması için bir fırsat görmüş olsa da en büyük fırsatlar hala en büyük işletmelere bağlı. Evet, markalar hayatları iyileştirebilir ve bunu yaparken sektördeki diğer rakipleri gibi büyük bir ölçekte kâr yaratabilir.

GÜZELLİĞİN GELECEĞİNE HOŞ GELDİNİZ

 Kişisel bakım ve güzel görünme ihtiyacının yükselişi ve önemi, güzellik endüstrisini diğer sektörlerin çoğundan daha fazla etkiledi. Artık sektör, ürünlerinin bir ruhu olduğunu göstermek zorunda.

Güzellik endüstrisi/sektörü yıllarca imkânsız standartlar koymak, çeşitliliği göz ardı etmek ve etkisiz ürünler satmakla suçlanıyor. Bununla birlikte, toplum daha ilerici ve kapsayıcı bir hale geldiğinden, endüstri de ayak uydurmak için adapte olmak zorunda kaldı ve gereklilik yoluyla daha pozitif bir değerler bütününü sonunda benimsedi. Şimdi sektör her zamankinden daha dürüst, daha bilinçli ve daha etik. Böylece, yıllar önce yarattığı bazı yanlışları düzeltmeye de en sonunda başladı.

Bu toplumsal ve tutumsal kaymaların bir sonucu olarak, güzellik sektörü, tüketici davranışının ve anlayışının da hızla geliştiği bir sektör. Ve bu sektörün geliştirdiği müşteriler, daha fazla bilgili olan yeni bir güzellik tüketicisi cinsi olarak ortaya çıktı.

Artık tüketiciler her zamankinden daha az sadık, ne istediğinin farkında ve gelişmiş güzellik markalarını daha çok talep ediyorlar.

Tüm bu faktörlerin birleşimi, güzellik endüstrisini bugün en heyecan verici ve dönüşümsel sektörlerden biri haline getirdi. Toplumsal ölçüde geniş trendlerin, sayısız mikro trendi ortaya çıktığı bir endüstri. Bağımsız markalar gerçekten inovasyonu hızlandıran ve yeni güzellik kuralları koyan bir endüstriyken, büyük markalar finansal öneme sahipken, yıllar önce oluşturdukları normları değiştirme ve yenilerini uygulama yetkisine de sahipler.

Dikkat edilmesi gereken eğilimler

Güzelliğin geleceğini şekillendiren 5 temel endüstri trendini inceliyoruz:

Sivil Güzellik

Güzellik markaları artık tabuları küçümseyerek ve statükoya meydan okuyarak toplumsal değişimlere cevap veriyor.

Sürdürülebilirlik, güzellik endüstrisinde yeni bir haber değil. Ancak bugün satın aldığımız markaların paketlerinin hangi malzemeden yapıldığı ve içeriğindeki maddeler, daha önce tahmin edilenden daha fazla şekilde sektörü dönüştürüyor. Günümüzde tüketiciler şeffaflık istiyor, satın aldıkları ürünlere hangi bileşenlerin girdiğini veya içinde ne olup olmadığını bilmek istiyor.

Vücutlarına ya da çevreye zararlı mı?

Tüketiciler geçmişte olduğundan daha bilgili ve sahip oldukları gücü şimdi daha iyi anlıyor, satın alma kararlarının dünyayı etkilediğini fark ediyor ve bu bilinçli tüketicilik neticesinde toplumda daha belirleyici bir rol oynayan markalara da bu vesileyle ilgi duyuyorlar. Bu nedenle, markalar artık tüketicilerin kafasında güvenilir, kapsayıcı ve temiz ürünler sunarak yeni pazar normları oluşturmak için rekabet ediyor.

#cleanbeauty Doğal, sağlıklı yaşam ve organik ürünler için bu yeni arayış doğrultusunda, markalar daha şeffaf, saygılı ve güvenli formülasyonlar yaratıyor.

#establishingnewcategorynormsall Herkes için güzellik, kaliteyi daha dürüst bir şekilde sunmak için yeni fiyat normları oluşturmaya çalışan bazı markaların misyonudur.

#inclusivebeauty Irk, cinsiyet, yaş… güzellik tüm kimlikleri kutluyor ve kendini kabullenmeyi teşvik ediyor.

Optimize edilmiş bireysellik

#identityquest Kimliklerin benimsenmesi, azınlıkların kendilerini ifade etmesi ve kendilerine özgü yollarını bulmalarına yardımcı oluyor.

Bugün birçok güzellik markası, tüketicilerin cinsel kimliklerini kabul etmeye ve kendileri için dürüst olmaya teşvik ediyor ve sosyal medya iletişimlerinde LGBTQ bireylerle iş birlikleri yapıyor.

Günümüzün küreselleşmiş dünyasında, tüketiciler daha kişisel bir güzellik tanımına doğru ilerliyor. Güzellik endüstrisinin/ sektörünün, kendilerinin en iyi versiyonu olmalarına yardımcı olabileceğine inanıyorlar. Artık tekil bir güzellik idealine abone olmaya ya da başkasının mükemmellik fikrini körü körüne takip etmeye istekli değiller.

Kendileri için iyileştirmek, kendileri için en iyi olanı bulmak ve kendilerine özgü olmak için özel yardım istiyorlar… Ama kendi şartlarına göre.

Ruh güzelliği

Güzellik markaları, duygusal refahı teşvik eden ve destekleyen geleneksel Uzak Doğu ritüellerinden ve uygulamalarından giderek daha fazla yararlanıyor ve bunları teşvik ediyor.

Modern yaşam, hızlı ve acımasız bir şekilde meşgul. Bu da tüketicilerin sürekli günlük stresle mücadele etmek için farkındalığı ve mutluluğu teşvik etmenin yeni (veya eski) yollarını aradığı anlamına geliyor. Kesinlikle yeni değil ama geleneksel Çin tıbbının popülaritesinde, özellikle güzellik dünyasında bir canlanma oldu. Ve bu canlanma mekânsal iç tasarımdan, ürün içeriklerine, saç tasarımından, makyaj stiline kadar birçok eğilimi de etkiledi.

Endüstri uzmanları, felsefesini ve bütüncül tekniklerini benimseyen ürünlerin özsaygısını arttırabileceğini, stresi azaltabileceğini ve duygusal refahı olumlu yönde etkileyebileceğini iddia ediyor. Sonuç olarak, markalar tüketicilerin iç dengeyi ve refahı kazanmalarına yardımcı olmak için ruh odaklı veya hatta doğal insan döngüleri ve kronobiyoloji ile uyumlu yeni ürünler geliştiriyor.

Sezgisel güzellik

Markalar, yoğun, aktif yaşam tarzlarımızı kolaylaştırmak için güzelliği daha içgüdüsel ve kusursuz hale getiriyor.

Her açıdan alınan bilgilerle günlük olarak bombalanıyoruz ve “her zaman açık” olmanın bir sonucu olarak, ‘’ zaman’’ kavramımızda daha fazla baskı var.

Sonuç olarak, tüketiciler günlük rutinlerini basitleştirmelerine yardımcı olacak markalar arıyor. Buna karşılık, bazı markalar ultra karmaşık saç ve cilt bakımı süreçlerini ortadan kaldırıyor ve güzelliği daha basit, daha düzenli ve pratikliğe odaklanmış hale getirmeye çalışıyor. Ayrıca gittikçe daha sofistike tüketicilerden uzak durmalarını sağlayan çözümler için teknolojiye yöneliyorlar.

Kaynak: FutureBrand

Önerilenler

Benzer İçerikler