Film setlerinde kuaförlük: Serkan Karadağ

Serkan Karadağ ile verdiği eğitimleri, konsültasyon sırasında misafirleri ile arasında olan iletişimi, film setlerinde kuaförlüğü konuştuk.

Saça doğru analizi yaparak müşteri memnuniyeti sağlayan Serkan Karadağ, bir dönem Schwarzkopf Professional, Osis, L’Oréal Professionnel, Kérastase, Matrix markalarına dışarıdan eğitmenlik ve danışmanlık yaptı.

1992 – 1998 yılları arasında Etiler’de Mete Türkmen’in yanında çalışmaya başlayan Serkan Karadağ, 1999 senesinde Zeki Doğulu Studio’da çalışmaya başladı.  ATV ve daha sonra Ortaköy Princess Hotel’de çalıştı. 2003 yılında hayatında çok etkisi olan ve onu yönlendiren Nars Senior Makyaj Artisti Erkan Uluç ile tanıştı ve moda, sinema ve reklam sektöründe çalışmaya başladı. 2012 yılında kendisini Mehmet Tatlı grubuyla tanışarak Mehmet Tatlı Akademide 1 sene görev aldı ve ardından yine setlerde çalışmaya devam etti.

Serkan Karadağ ile verdiği eğitimleri, konsültasyon sırasında misafirleri ile arasında olan iletişimi, film setlerinde kuaförlüğü konuştuk.

Şimdiye kadar hangi eğitimleri aldınız?

Toni& Guy saç kesim ve styling, Claude Juilard’dan Visagisme Total Look, Brigitte Gautier’dan Colorscopie eğitimi aldım. Kendimi sürekli yeniliyorum ve öğrenmeye devam ediyorum.

Siz hangi eğitimleri veriyorsunuz?

Schwarzkopf Professional, Osis, L’Oréal Professionnel, Kérastase, Matrix ürünleri için dışarıdan eğitmenlik ve danışmanlığını yaptım. Aveda markası ile mağazalarda analizler yaptım ve müşterilerin saçlarını nasıl yapacaklarını öğrettim. Lancome, Nars, Make-up Forever, Macka, İpekyol, Twist marka çalışanlarına da bu eğitimleri verip, çalışanlara saç stili belirme konusunda dersler verdim.

Kérastase Couture Styling ürünlerinin elçisi oldum. İstanbul, Ankara gibi şehirlerde farklı eğitimler yaptık. 2005’ten 2012 yılına kadar Schwarzkopf Osis sponsorluğuna farklı çalışmalar yaptım. Ürünlerin saçtaki etkilerini göstererek bilgilerimi paylaştım. Matrix ile beraber bazı salonlarda Color Day günleri düzenledik. Matrix ile Color Day adı altındaki eğitimlerde salonlarda birebir müşterilere analiz yaparak onların hangi mevsimin kadını olduğunu, yüzünün şekline göre, yaşadığı hayata göre nasıl saçlar tercih etmeleri gerektiği ile ilgili analizler yaptım. Şimdi salonlara özel eğitimler veriyorum.

Serkan Karadağ

Müşterilerle konsültasyon sırasında nasıl bir yaklaşımınız oluyor? Visagisme Total Look nedir?

Kişinin yüz ve beden ölçüleri göz önünde bulundurularak, uygulama yapılacak kişinin yaşadığı hayat, mesleği, giyim tarzı, saç rengi, yüz hatlarını öğreniyorum ve bu öğrenimden yola çıkarak, en doğru modeli belirliyorum. Bu modeller doğrultusunda seçenekler ve teklifler sunuyorum. Analiz ve görüşme sonrasında genel tarz olarak müşterinin nelerden hoşlanıp ve hoşlanmadığının tespitini yapıyorum.

Morphicolor renk karışımı, tek bir boya ile elde edilemeyen görünümü birden fazla boya ve tonları ile karışarak istediğim renge kavuşturuyorum. 3D ayna ile misafirimin yüz hatlarını tanımasını sağlayarak seçim yapmasını sağlıyorum. Tepeden tırnağa misafirimin dış görünüşünü ve stilinin analizini yaparak ona hangi saç kesiminin hangi saç modelinin ya da hangi tip kıyafet ile aksesuarın neden yakıştığının tespiti yapıyorum. 

Serkan Karadağ

Coloroscopie nedir?

Coloroscopie renk testidir. Bu test hem görsel olarak, hem de yazılı olarak yapılıyor. Uygulama yapılacak kişinin hangi mevsimin insanı olduğu belirleniyor ve ona en uygun renk seçiliyor.

Belirleme aşamasında giyilecek kıyafetlerden, makyaja ve saç rengine kadar her türlü alanda en doğru, en uygun renk seçiminde bulunulmasına yardımcı oluyorum. En doğru renk belirlenirken, farklı renklerdeki fular ve aksesuarlardan destek alıyorum. 

Yapılan tüm testler ve analizler sonucunda saç tipine göre belirleme yapıyorum ve bu belirlemeden yola çıkılarak en ideal saç bakım ürünlerini tespit ediyorum. Saç şekillendirme hakkında bilgilendirme yaparak ürünlerin nasıl uygulayacağı hakkında eğitim veriyorum.

Müşterilere ürün önerirken, satış yaparken nasıl bir yaklaşımınız var?

Bilgi birikiminizi karşı tarafa en iyi şekilde aktarmanız gerekiyor. Ben asla ürün satışı yapıyor gibi yaklaşmıyorum. Doğru saç tipine uygun ürünü öneriyorum. Teknoloji marketten düzleştirici ya da maşa alan tüketiciyi bilinçlendiriyorum. Örneğin sizin grubunu bünyesinde yer alan Ventoso gibi profesyonel ürünler kullanmaları için onları yönlendiriyorum.

Serkan Karadağ’ın setlerde kuaförlük yaptığı filmler

Film setlerinde kuaförlük nasıl?

Filmde devamlılık sağlanması çok önemli. Saçların sahnenin devamında bozulmaması gerekiyor. Bazen dönem filmleri çekiliyor. Örneğin Keloğlan Karaprens’e karşı filminde çok fazla peruk kullandık. Uğraş gerektiren saçlar tasarlıyoruz. Işık farklı vurduğunda saç rengi değişiyor. 2005 yıllarında pudralarla saçı temizliyordum. Neyseki kuru şampuanlar çıktı da rahat ettik.

Serkan Karadağ

2019 saç kesim, renklendirme trendleri nelerdir?

Firmaların koleksiyonlarına baktığımda soğuk renkleri geride bıraktığımızı görüyorum. Ara sıcaklar, yumuşak kahveler, bakır kızıllar, sıcak sarılar, net sıcaklar ön plana çıkacak.

Önerilenler

Benzer İçerikler