Covid-19 Krizi Sonrası Finansal Durumunuzu Düzenlemek İçin Öneriler

Malumunuz COVID-19 pandemisi yalnızca kuaförler için değil, ülkeler, devletler, şirketler ve toplum gibi birçok topluluk için ekonomik alanda da ciddi bir buhran yarattı. Ne zaman biteceği ön görülemediği gibi finansal olarak da büyük sıkıntılar yaratacağı yine söylenenler arasında. Peki, bu durumu en az hasarla nasıl atlatabiliriz? Nakit akışımızı nasıl düzene sokabiliriz? İşte bazı öneriler.


Kısa Süreli Çalışma Desteği
 
Salgın nedeniyle işyerlerini kapatmak zorunda kalan ve oldukça sıkıntıya giren işletmeleri destelemek için İŞKUR, geçici olarak kısa süreli çalışma sistemine destek olunacağını açıkladı. Covid-19 sonrası süreçte çeşitli kriterlere elverişli olan çalışanların 6 ay süreyle maaşlarının bir bölümü ödenecek.

Hangi çalışanların bu kapsamda olabileceğiyle ilgili bilgilerin yer aldığı yönlendirmeleri İŞKUR sayfasından takip edebilirsiniz. Covid-19 benzersiz bir durum oluşturduğu ve çok fazla iş yeri etkilendiği için bu dönemde eskiye oranla daha rahat bir şekilde destekten yararlanma ihtimaliniz olabilir. Bu konuda muhasebeciniz veya mali müşavirinizden de destek alabilirsiniz. 
 
Başvuru için sırasıyla yapılması gerekenler : 

(Aşağıda yer alan dosya linklerini indirip yazdırabilmeniz için bilgisayardan bu yazıyı açmanız gerekmektedir.

1. Linkteki “Kısa Çalışma Talep Formu” (word halinde) tam olarak doldurulması gerekmektedir. 
8. sorunun cevabı: Dışsal etkilerden kaynaklanan zorlayıcı sebep Covid-19 şeklinde belirtilmelidir. 
 
2. Linkteki “Kısa Çalışma Başvuran Listesi” formunun doldurulması. Haftalık çalıştırılmayacak saat 45 olarak girilmeli. 
 
3. Mali müşaviriniz veya muhasebecinizden aşağıdaki evrakları isteyin:
  – Son ayın ücret bordrosu
  – Sigortalı hizmet listesi
  – Tahakkuk fişi
  – İmza sirküleri
 
4. Tüm formları basıp, her sayfasını imzalayıp kaşeleyin. 
 
5. Linkteki “İŞKUR Listesinden” bağlı olduğunuz İŞKUR’un e-mailini alın ve o e-maile tüm formaları bir arada ve eksiksiz gönderin. 
 
B. Vergi Beyanname ve Ödeme Süreleri
 
Linkte İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın yaptığı 25.03.2020 tarihli açıklamayı ve bununla bağlantılı Mücbir Sebeplerle Ertelenen Beyanname ve Ödemelere ait resmi gazete yazısını bulabilirsiniz. Bu yönlendirmeleri okuyarak şirketinizin hangi ertelemelerden yararlanabileceğini öğrenip nakit idarenizi buna göre yapabilirsiniz. Konuya ait değişiklikleri ve yeni bilgileri lütfen muhasebeciniz veya mali müşaviriniz ile teyit edin ve gelişmelerle ilgili sizi bilgilendirmenlerini sağlayın. 
 
C. SGK Prim Borçları Ertelenmesi 

SGK, mücbir sebep kapsamına giren şirketler için prim borçları ödeme süresinin ertlenmesi yönünde kararlar aldı. Linkte yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının 02.04.2020 tarihli Koronavirüs (Covid-19) Salgını Nedeniyle Prim Ödemelerinin Ertelenmesi konusuyla açıkladığı kararların resmi gazete yazısını inceleyin. İşletmenizin faaliyet gösterdiği sektörün bu kapsamda yer alıp almadığını öğrenmek için lütfen muhasebeciniz veya mali müşaviriniz ile teyit edin ve gelişmelerle ilgili sizi bilgilendirmenlerini sağlayın. 

D. Kredi Ertelemeleri 
 
Eğer bu dönemde ödemekte zorlanacağınız krediniz varsa 3 ay süreyle kredinizi ertelemek konusunda bankanıza başvurabilirsiniz. Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta, bankalar bu ertelemeyi verirken krediyi aldığınız faiz oranları üzerinden erteleme için faiz yansıtıyorlar. Dolayısıyla, bu opsiyonu değerlendirecekseniz:
 
1. Bunun bedelsiz bir öteleme olmadığını ve faiz yansıması olacağını bilin. 

2. Eğer yapmaya karar verdiyseniz bankanızı arayarak bu yönde bir talebiniz olduğunu bildirerek gereken işlemlerin yapılmasını sağlayın. 

Şimdilik bu kadar. Bundan sonraki süreçte farklı sektörlere göre alınabilecek önlemleri ve tavsiyelerimizi yazmaya devam edeceğiz. 

Önerilenler

Benzer İçerikler