fbpx

Ciltte Erken Yaşlanma Belirtilerini Azaltma Yolları

Doğal yaşlanma süreci, hayatta önüne geçemediğimiz şeylerden biridir. Ciltte erken yaşlanma belirtilerinin görülmesi pek çok faktöre bağlıdır. Bazıları için yapılacak bir şey yoktur; ancak pek çoğunu olumlu yönde etkileyebiliriz.

Zamanla hepimizin yüzünde gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Yüzümüzün gençlikteki dolgunluğunu kaybetmesi doğaldır. Cildimizin inceldiğini ve kuruduğunu fark ederiz. Genlerimiz, bu değişikliklerin ne zaman meydana geleceğini büyük ölçüde kontrol eder. Bu tür yaşlanma için tıbbi terim “içsel yaşlanma”dır.

Cildimizi etkileyen diğer bir yaşlanma türü ise yaşam tarzımızdan kaynaklanır. İşte bu kısmı etkileyebiliriz. İklim ve yaşam tarzı seçimlerimiz cildimizin erken yaşlanmasına neden olabilir. Bu tür yaşlanma için tıbbi terim “dışsal yaşlanma”dır. Bazı önleyici tedbirler alarak, bu tür yaşlanmanın cildimiz üzerindeki etkilerini yavaşlatabiliriz.

İşte cildin erken yaşlanmasını önlemenin yolları:

Cildinizi her gün güneşten koruyun

erken yaşlanma
Instagram @difrancescoplasticsurgery

İster plajda bir gün geçirin, ister şehirde yürüyüş yapın, cildinizin yaşlanmasını istemiyorsanız mutlaka güneşten korunmalısınız . Gölge arayarak, hafif ve uzun kollu gömlek, pantolon, geniş kenarlı şapka, UV korumalı güneş gözlüğü gibi güneşten koruyan giysilerle ve geniş spektrumlu güneş kremi (SPF 30 veya üstü ve suya dayanıklı) kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz. Güneş kremini her gün giysilerle örtülmeyen tüm cilde uygulamalısınız. Daha etkili koruma için ultraviyole koruma faktörü (UPF) etiketli giysiler bile mevcut.
Her bronzlaştığınızda cildinizi erken yaşlandırırsınız. Bu, solaryum için de geçerlidir. Hepsi cildinizin yaşlanmasını hızlandıran zararlı UV ışınları yayar.


Sigara içiyorsanız, bırakın

erken yaşlanma
Instagram @i.i.i.l.u

Sigara içmek cildin yaşlanma sürecini büyük ölçüde hızlandırır. Kırışıklıklara ve donuk, solgun bir cilde neden olur.

Tekrarlayan yüz ifadelerinden kaçının

Mimikler, alttaki kasların kasılmasına neden olur. Aynı kasları yıllarca tekrar tekrar kasarsanız bu çizgiler kalıcı hale gelir. Güneş gözlüğü takmak, gözlerinizi kısmanın neden olduğu çizgileri azaltmaya yardımcı olabilir.


Sağlıklı ve dengeli beslenin

Birkaç çalışmadan elde edilen bulgular, bol miktarda taze meyve ve sebze yemenin erken cilt yaşlanmasına yol açan hasarı önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürüyor. Ayrıca, çok miktarda şeker veya diğer rafine karbonhidratlar içeren bir diyetin yaşlanmayı hızlandırabileceği de biliniyor.

Daha az alkol tüketin

Alkol cildi kurutur ve zamanla cilde zarar verir. Bu bizi daha yaşlı gösterebilir.

Egzersiz yapın

Instagram @phsiobalance-esk

Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Araştırmalar, aşırıya kaçılmayan egzersizin dolaşımı iyileştirebileceğini ve bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini düşündürtüyor. Bu da cildinize daha genç bir görünüm kazandırabilir.


Cildinizi nazikçe temizleyin

Cildinizi temizlerken tahriş edebilirsiniz, bu da cilt yaşlanmasını hızlandırır. Nazikçe yıkayıp temizlerseniz, cildinizi tahriş etmeden kirliliği, makyajı ve diğer maddeleri cildinizden arındırırsınız. Yüzünüzü günde iki kez ve yoğun terledikten sonra yıkayın. Terleme, özellikle şapka veya kask takarken cildi tahriş eder, bu nedenle terledikten sonra cildinizi mümkün olan en kısa sürede yıkamalısınız.

erken yaşlanma
Instagram @sharon.b.cosmetics


Her gün bir yüz nemlendiricisi uygulayın

Nemlendirici, suyu cildimizde hapsederek daha genç bir görünüm verir.

Cildinizi yakan cilt bakım ürünlerini kullanmayı bırakın

Bir ürünü uyguladıktan sonra cilinizde yanma ya da acı hissetmeniz, cildinizin tahriş olduğu anlamına gelir. Cildinizi tahriş etmek, daha yaşlı görünmesine neden olabilir.
Reçeteli yaşlanma karşıtı bir ürün kullanırken bu sorun olmayabilir. Mutlaka dermatoloğunuza danışın.

Asla geç değil
Halihazırda erken cilt yaşlanması belirtileri olan kişiler bile yaşam tarzlarında değişiklikler yaparak fayda görebilirler. Cildinizi güneşten koruyarak, hasarın bir kısmını onarması için ona bir şans vermiş olursunuz. Sigarayı bırakan kişiler sıklıkla ciltlerinin daha sağlıklı göründüğünü fark ederler.

Yaşlanan cilt belirtileri sizi rahatsız ediyorsa, kırışıklıkları yumuşatmak, cildi sıkılaştırmak ve iyileştirmek için yeni bakımlar ve cerrahi işlem gerektirmeyen prosedürler birçok kişiye daha genç görünen bir cilt sağlıyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz