fbpx

Sam Villa Öğretileri İle 6 Bukle Ve Dalga Tekniği

Saçlarınızda bukleler ve dalgalar oluşturmanın pek çok yolu var. Muhteşem ve farklı bukle stilleri yaratmak için saç maşasını nasıl kullanmanız gerektiğinden düzleştirici maşa kullanarak harika görünen dalgaları nasıl elde edeceğinize kadar pek çok yararlı ipucu sunan Sam Villa bukle ve dalga teknikleri öğretilerini sizler için derledik.

Öncelikle, saçlarınızı kıvırmaya başlamadan önce şu birkaç önemli ipucunu bilmenizde fayda var.:

Saçınızı kıvırırken daima ısıya karşı koruyucu bir sprey kullanın. Isı koruması ile çalışmak saçınızın sağlığı için hayati önem taşır. Isı sadece saçı kurutmakla kalmıyor, saçın iç yapısını da bozabiliyor.

Isı, kuaför salonunda fazlaca para harcayıp elde ettiğiniz rengin ömrünü dahi kısaltabilir. Saçınızın renginin matlaşmasını ve solmasını önlemek için kullanmanız gereken maksimum sıcaklık 200 derecedir.

Bukleler için Saç Maşasını Nasıl Kullanmalısınız?

Ventoso maşa
Ventoso

Bukle maşanızı kullanarak farklı bukleler oluşturabileceğiniz dört farklı teknikten söz edeceğiz. Bu yazıda, saçı maşanın gövdesine sardıktan sonra yön değiştirerek nasıl gevşek bukleler oluşturabileceğinizi, saçınızı düz bir hareketle maşanın gövdesine sararak ya da sarmadan önce saçı bükerek nasıl sıkı bukleler oluşturabileceğinizi ya da daha hafif ve zarif dalgaları nasıl yaratabileceğinizi göreceksiniz.

Saç Maşası ile Düz Sarma Tekniği  

Bu teknik için önerimiz 25 mm’lik bir saç maşası kullanmanız. Saç maşasını kullanmadan önce saçınıza ısı koruyucu sprey uygulamayı unutmayın! Düz sarma tekniği, bol hacimli geniş bukleler yaratmanıza imkan verir. Kıvrılmanın sıkılığı, bölümlerin genişliği ve kalınlığına bağlı olarak sonuç değişir.

Bu teknik için geniş saç kesitleri kullanmanızı öneririz. Bu kıvırma tekniğinin sırrı, saçı düz bir şekilde bukle maşasına yaslayarak bükmeden tutmaktır. Saçında daha fazla hacim görmek isteyen ince telli saçlar için bu bukle tipi çok idealdir.

Saç Maşası ile Bukle Ve Dalga Teknikleri

1- Dikey bir bölüm alın ve saçınızı ısıdan korumak için termal ısı spreyi püskürtün, ardından ürünü eşit olarak dağıtmak için geniş dişli bir tarak kullanın. Saçınızı kıvırmak istediğiniz yönü belirleyin: yüzünüze doğru ya da yüzünüzden uzağa.

2- Bukle maşanıza saçı dolarken saçı düz tutmaya odaklanın. Saçı maşanın etrafında bükmeyin.

Uçlara ulaşana kadar saçı maşaya sarmaya devam edin. Daha doğal görünen bukleler oluşturmak için uçlarda son 5 cm’lik bölümü kıvırmayın.

3- Maşaya sardığınız saç ince bir kesitse daha sıkı bir bukle oluşturur, daha kalın kesitler daha gevşek bir bukle modeli ortaya çıkarır. Sizin için ideal bukle boyutunu ancak deneye deneye bulabilirsiniz.

Saç Maşası ile Gevşek Bukleler

25 mm’lik saç maşasını kullanarak uyguladığımız bu teknik gevşek bir dalga oluşturur. Saçınızı maşaya sarın, ancak yalnızca yarıya kadar inin ve ardından bölümün geri kalanı için sarma yönünü değiştirin. Kıvrımın yönünü değiştirmek ve uçları dışarıda bırakmak, daha rahat ve gevşek bir dalga etkisi verir.

 1. Isı koruma spreyi uyguladıktan sonra saçtan aldığınız bölümü, başparmağınız ve işaret parmağınızla 90 derece kaldırın.
 2. Saç maşasını, görseldeki gibi aldığınız saç kesitinin arkasına gelecek şekilde kesitin önüne yerleştirin. Parçayı tutup başparmağınızı yukarı bakacak şekilde çevirin ve maşanın etrafına düz sarın (düz sarım yaparken saçı maşanın etrafında bükmeyin). Düz sargıyı tamamladıktan sonra, saç kesitini tutup maşayı yuvarlayın ve saç derisine yakın kapatın. Devam etmeden önce saç kesitinin tamamen ısındığından emin olun.
 3. Saç kesitini tutarak maşayı saçtan çıkarın ve maşa kesitin önüne gelmeyecek şekilde çevirin. Maşayı son kıvrımınızın yapıldığı noktaya yerleştirin ve işlemi tekrarlayın, düz sarın, maşayı yuvarlayın ve kapatın.
 4. Kesitin sonuna geldiğinizde, bukleleri ayırmak için parmaklarınızla saç kesitini tarayın.

Sonuç, çok doğal görünen gevşek bir bukle olacaktır. Esnek tutuşlu bir saç spreyi ile bitirin.

Önemli Bir Tüyo: Parmağınızı maşanın içindeki saçın üzerine koyarak sıcaklığı kontrol edin. Parmaklarınız ısındığında kesiti maşadan çıkarın.

Saç Maşası ile Spiral Bukleler

Saç Maşası ile Bukle Ve Dalga Teknikleri
 1. Yine 25 mm saç maşası ve ısı koruyucumuzu alarak spiral bir bukle oluşturacağız. Düz sarma buklesi gibi daha küçük kesitler halinde alınan saç, önce yukarıdan uçlara doğru bükülür, ardından bu bükülmüş kısım spiral etkisi yaratmak için saç maşasının etrafına sarılır. Sonuç, ekstra dokuya sahip sıkı bir spiral bukle olacaktır.
 2. İnce bir kesit alarak başlayın ve saçı korumak için 10 cm uzaklıktan termal ısı spreyi ile püskürtün. Tüm bölümü dipten uca kıvırın. Burada işin sırrı, kesiti bükerek maşaya aynı yönde sarmaktır. Yüzünüzden geriye doğru kıvırmak istiyorsanız, yüzünüzden dışa doğru çevirip sarın.Bükülmüş kısmın tamamını saç maşanızın etrafına sarın ve ısınmasına izin verin.
 3. Saç maşanızı çıkarın ve kıvırdığınız saçın soğumasını bekleyin. Saçlarınızın tamamı kıvrıldığında, gevşetmek ve daha fazla hacim eklemek için bukleleri parmaklarınızla sallayın.

Önemli bir tüyo: Spiral buklelerinizin tam anlamıyla ısınması çok önemli! Spiral bukleler ya yeterince ısınmadıkları ya da modeli oluşturacak kadar uzun süre soğumadıkları için çöker.

Saç Maşası ile Kırmızı Halı Dalgaları

Bu teknik için bir saç maşası kullanılabilir. Düz Sarma tekniğinde olduğu gibi başlayın, ancak saçı maşanın etrafına sararken, Spiral Bukle tekniğinde yaptığınız gibi saç kesitini bükün. Bu saç maşası tekniği daha zordur, ancak sonuç yumuşak ama muhteşem görünen bir dalgadır.

 1. Bir kesit alıp en az 15 cm mesafeden bir termal ısı spreyi püskürtün. Kesiti, başparmak ve işaret parmağınızla 90 derece ve doğrudan müşterinin gözünün köşesine doğru kaldırın. Görseldeki gibi, saç maşası kesitin arkasına gelecek şekilde saç maşasını kesitin önüne yerleştirin.
 2. Kesiti tutup başparmağınızı yukarı bakacak şekilde çevirin ve ardından saçı baş parmak yere bakacak şekilde büküp aşağı kaydırın ve sarın.
 3. Hareketleri kesitin sonuna kadar tekrarlayın. Bölümün sonuna gelindiğinde, saç maşasını tutan kolun dirseğini, bölümü tutarak bırakın. Daha fazla gerginlik için saç maşasını ters yönde çevirip ısının işini yapmasına izin verin. Bu, buklelerde gerilimi yaratır.
 4. Başparmağınızı bırakın ve avucunuzu saç maşasının altına yerleştirin. Saç serbest kaldığında saçı avuç içinde yakalayın. (Saç tutmadan düşerse, kıvrılan kesit uzayacak ve gevşeyecektir). Kesiti, avuç içindeyken iki kez sıkı tutuşlu saç spreyi sıkın. Kesiti her iki avuç içinde sıkıştırın (Saçlar çok sıcak olacak!). Saçın soğumasına izin verin ve sabırlı olun. Kesiti avuç içinden serbest bırakın.
 5. Şekillendirici fırçanızı alın ve dalgaları gevşetmek için saçı birkaç saniye alt kısımda tutarak kesiti uçlara doğru tarayın. Kesiti bıraktığınızda gevşek dalgalarınız görünür olacak. Herhangi bir kabarmayı gidermeye yardımcı olmak için hafif bir yağ serumu ekleyin.

Saçınızı Düzleştirici ​​Maşa İle Nasıl Kıvırabilirsiniz?

Sonraki iki teknikte, saçınızı düzleştirici maşa ile kıvırmanın iki farklı yolunu tanıtacağız. Kurdele kıvrımı, gerilimden ve başlangıçta sadece küçük bir büküm hareketinden oluşturulan bir bukle modeldir.

Kurdele Bukleler

Düzleştirici maşayı kullanarak oluşturduğunuz kurdele bukleler, daha fazla harekete sahip sıkı bir kıvrımdır ve bukle için kullanılan saç maşası ile oluşturulan kıvrıma benzer.

 1. Maşayı saç kesitine çapraz olarak yerleştirin ve maşayı kıstırırken yavaşça sadece yarım tur döndürün ve maşayı saç kesitinden aşağı doğru kaydırın. Yarım dönüş ve gerginlik, sıkı şerit kıvrılmasını yaratan şeydir. Şerit kıvrılması günlerce sürer ve gün geçtikçe yavaş yavaş plaj dalgası tipi bir kıvrılmaya dönüşür.
 2. Resimdeki gibi orta boy bir kesit alın ve termal ısı spreyi ile saçı hazırlayın. Kesiti bir elinizle, düzleştirici maşayı diğer elinizle tutun. Maşayı dikey ve avucunuz başa bakacak şekilde tutun.
 3. Kesiti tabanda sıkıştırın, elinizi avuç içi size bakacak şekilde katlayın (hala kesiti sol elinizle tutuyorsunuz). Düzleştirici maşayı saç kesitinin ucuna kadar yavaşça kaydırın ve saçı serbest bırakın, bu işlem, saçın bir kurdele kıvrımı halinde yayılmasını sağlayacaktır.
 4. Bukleleri sallamak için ellerinizi kullanın ve sabitlemek için esnek tutuşlu bir saç spreyi kullanın.
 5. Şekillendirici Fırçanızı alın ve dalgaları gevşetmek için saçı birkaç saniye alt kısımda tutarak bölümü uçlara doğru tarayın.
 6. Kesiti serbest bırakın. Bu şekilde gevşek dalgalarınız görünür olacak. Herhangi bir kabarmayı gidermeye yardımcı olmak için az miktarda hafif bir yağ serumu kullanabilirsiniz.

bukle ve dalga bukle ve dalga

Düzleştiri Maşa ile S Şeklinde Dalgalar

Bu kıvırma tekniği için yine düzleştirici maşa kullanacağız.

 1. Düzleştirici maşa ile çalışırken, önce bir termal ısı koruyucu kullandıktan sonra saçta yatay kesitler alın.
 2. Kafa derisinin yanından başlayıp, kesiti işaret parmağınız ve baş parmağınızla sıkıştırın.
 3. Maşayı aldığınız saç tutamının üzerine yerleştirin ve bölüm tamamen ısınana kadar saçı aynı yönde iterek kesitin üzerine vurmaya başlayın.
 4. 2. Tutamınızı aşağı doğru hareket ettirin ve dokunun, ardından saçı önceki kesitten ters yönde çekerek tekrar dokunun. Bir “S” deseni oluşturmaya odaklanın.
 5. Saçınızın uçlarına ulaşana kadar bu itme ve çekme işlemini tekrarlayın.

Sonuç: saç maşasıyla oluşturabileceğinizden farklı bir dokuya sahip gevşek, organik dalgalar.

bukle ve dalga

Küçük kesitlerle çalışmayı unutmayın.

Bu saç maşası tekniklerini bir kez öğrendikten ve iyice pratik yaptıktan sonra yaratıcı olup farklı teknikleri birleştirebilirsiniz!

bukle ve dalga teknikleri

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz