fbpx

Bebek Saç ve Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin cildi ve saçı benzersizdir. Tamamen saçsız mı doğdu, yoksa gür saçlarla mı? Bebek saçı ve cilt özellikleri kardeşten kardeşe bile değişebilir. Bir kardeş egzama veya diğer cilt hassasiyetlerinden muzdarip olabilirken, diğer çocuğunuz ilk yıllarını temiz bir ciltle geçirebilir. Aynı şey bebeğinizin saçları için de geçerlidir. İşte, bebek saç ve cilt bakımında dikkat etmeniz gereken unsurlar:

Bebeğinizin saçı: En iyi bakım tüyoları

Saçının miktarına ve dokusuna bağlı olarak, bebeğinizin saçını temiz tutan ancak aşırı kurutmayan bir şampuan belirleyin. Yeni doğan bebeklerin saçlarının haftada sadece birkaç kez yıkanması yeterlidir, daha kalın telli saçlara sahip bebekler için haftada bir kez yeterli olabilir.

Yıkamak için bir bardak veya küçük bir sürahi kullanarak bebeğinizin saçı ıslanana kadar su dökün. Saçlarını gözleri yakmayan bir bebek şampuanı ile nazikçe ve ılık suyla yıkayın.

Bebekler için özel olarak geliştirilen ve bebeğin cildini ilk kullanım itibariyle derinlemesine besleyerek nem oranını koruyan Chicco Natural Sensation Bebek Bakım Seti’ni öneriyoruz.

bebek saç bakımı

Bebeğinizin kolayca karışabilen sıkı bukleleri varsa, saçı besleyecek ve dolaşmaların çözülmesine yardımcı olacak, bebek için güvenli bir saç kremi tercih edin. Bebeğin cildini tahriş edebileceğinden, sert kimyasallar ve kokular içermeyen ürünleri kullanmak en iyisidir.

Kurutmak için bir havlu kullanın. Saç kurutma makineleri çok sıcak ve sert olduğundan doğal haliyle kurumaya bırakın.

Bebeğinizin kafasında kuru, pul pul pul pul lekeler fark ederseniz, banyodan önce ve sonra bölgeye bir veya iki damla bebek yağı uygulayın. Genellikle endişe verici bir şey olmasa da, zaman içinde giderek kötüleşiyorsa çocuk doktoru ile iletişime geçin.

Bebeğinizin cildi: En iyi bakım tüyoları

Bebek sivilceleri: Bebeklerin genellikle doğdukları ilk ay boyunca yüzlerinde ve göğüslerinde küçük şişlikler olur. Bu gayet normaldir ve sebebi bebeğin vücudunda hale annenin hormonlarının mevcut olmasıdır. Bebek sivilceleri için özel bir tedaviye gerek yoktur; zamanla iyileşirler.

Banyo: Tıpkı saçında olduğu gibi, cildi de gözle görülür şekilde kirlenmediği sürece bebeğinizin her gün banyo yapmasına gerek yoktur. Haftada 2-3 kez kısa bir banyo yeterlidir. Onu salt suyla ya da hafif bir bebek sabunu ile yıkayın.  Bebekler için özel olarak geliştirilen Chicco Baby Moments Doğal Bebek Saç ve Vücut Şampuanı’nı da deneyebilirsiniz.

Banyo sonrasında bebeğinizin cildini korumak ve nemlendirmek için Chicco Natural Sensation Bebek Vücut Losyonu’nu ve Chicco Natural Sensation Bebek Masaj Yağı’nı kullanmanızı öneriyoruz. 

bebek cilt bakımı

Çamaşırlar: Normal çamaşır sabunları genellikle bebek kıyafetlerinde de kullanılabilir. Ancak, bebeğinizin cildi hassassa veya giysisinin altında kızarıklık olduğunu fark ederseniz, daha yumuşak bir deterjana ihtiyacınız olabilir. Koku ve boya içermeyen markaları tercih edin.

Pişik: Amaç, bebeğinizin poposunu mümkün olduğunca kuru tutmaktır. Bebek bezlerindeki aşırı nem ve zayıf hava sirkülasyonu sıklıkla bebeğinizin cildinin kızarmasına neden olur. Çocuğunuza banyodan sonra bir müddet bez bağlamamaya çalışın ve bezi mutlaka birkaç saatte bir değiştirin. Poposunda kızarıklık oluşuyor gibi görünüyorsa iyi bir pişik kremi ile bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Chicco Ürünlerine uygun fiyatlarla erişebilmek için kuaforumden.com‘a göz atabilirsiniz.

bebek saç ve cilt

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz