Ayak Bakımı: Kuruluk ve Çatlakları Nasıl Önleyebilirsiniz?

Yumuşak, güzel ve sağlıklı görünen ayakları korumanın temel şartlarından biri, her gün düzenli bakım uygulamaktır. Maalesef, çoğumuz ayaklarımızı düzenli cilt bakımı rutinimize dahil etmeyi unutuyoruz.

Kuru, çatlamış ayakların nedenlerini anlamak ve bu sorunlardan kaçınmak, problemleri sonradan ortadan kaldırmaya çalışmaktan çok daha kolaydır. Bu nedenle ayaklarınızın da ilgiye değer olduğunu unutmayın. 

Ayaklar Neden Kurur?

Ayak tabanlarının yağ bezleri olmadığından ayaktaki deri doğal olarak kurudur, bu yüzden bazen ayaklarınızı nemli tutmak zor olabilir.

Ayaklardaki kuru cilt yaygın bir sorundur. Genellikle ayak parmakları arasında, ayak parmaklarında ve topukta ya da çok fazla basınç veya sürtünmenin olduğu bölgelerde görülür. Bu nedenle ayak bakımı sırasında bu noktalara özel bir ihtimam göstermenizde fayda var.

Kuru, Çatlak Ayaklara Nasıl Bakım Yapmalısınız?

İlk olarak, cildin yumuşamasına yardımcı olmak için ayaklarınızı 10 ila 15 dakika suda veya ayak banyosunda bekletin. Daha sonra kalınlaşmış deriyi süngertaşı ile nazikçe törpüleyin. 

Tanik asit, doğal bir antibakteriyeldir. İçerisinde tanik asit bulunduğu için siyah çaydan yapılan sıcak bir ayak banyosu ayaklarınızı mantar ve bakterilerden koruyacaktır. 

Peeling sonrasında ayağınıza shea yağı veya kakao yağı içeren yoğun bir ayak kremi veya merhem sürün.

Sert nasırları yumuşatmak için salisilik asit içeren losyon ya da topuk kremlerini kullanın.

Nemlendirin

Ayaklarınızı mutlaka günlük olarak nemlendirin.  Vazelin içeren losyonları da kullanabilirsiniz. Gliserin, cildin katmanlarına nem çeker ve jel, gün boyunca ayaklarınızın nemli kalmasına yardımcı olmak için bu nemi içeri hapseder. Ayaklar için özel olarak geliştirilen nemlendirici kremlerden de faydalanabilirsiniz.

Çorap Giyin

Uygun çoraplar giymek, özellikle egzersiz yaparken ya da ayakkabı giyerken sürtünmeyi ve cilt tahrişini önlemeye yardımcı olabilir. Pamuklu çoraplar iyi bir tercihtir. Yumuşak, nefes alabilen bir kumaş olduğu için ayaklarınızın aşırı nem kaybından dolayı terleme ve kuruma olasılığı daha düşüktür.

Parmak arası terlikler ve açık ayakkabılar ayakları dış etkenlere maruz bırakarak cildin kurumasına neden olabilir

Doğru Ayakkabı Seçin

İdeal olarak, her zaman ayakları destekleyen düz, ayağa tam oturan ayakkabıları tercih etmelisiniz Ancak, daha şık görünmek için tercih edilen yüksek topuklu ayakkabılar ve yaz aylarında ayaklarımızdan çıkarmadığımız parmak arası terlikler sürtünmeyi arttırdığından ayaklarınızı düzenli ve yoğun olarak nemlendirmeyi unutmayın. Parmak arası terlikler ve açık ayakkabılar ayakları dış etkenlere maruz bırakır, bu da cildin kurumasına neden olabilir. 

Sert Peeling’lerden Kaçının

Cildinizi daha fazla kurutabileceğinden sert peeling’leri düzenli olarak kullanmayın. Bunun yerine, ayaklarınızı yumuşak bir fırçayla fırçalamayı deneyin. Peeling işlemini bitirir bitirmez, kaybedilen nemi yenilemek ve cildi nemlendirmek için bir nemlendirici uygulayın.

Tırnaklar

Ayak Bakımı
Ayak tırnaklarınızı nemlendirmek için kütikül kremi, vazelin veya E vitamini yağı kullanın.

Pedikür, ayak bakımının ayrılmaz bir parçasıdır. Pedikürünüzü kendiniz yapıyorsanız, kavisli bir pedikür makası ve tırnakların doğal kıvrımını takip etmek için şekillendirilmiş bolan tırnak penslerini tercih edin.

Tırnaklarınız yaşla birlikte doğal olarak daha kırılgan hale gelir. Bazı ojelerde ve asetonlarda bulunan maddeler tırnaklarınızı kurutabilir. Pedikür uzmanları formaldehit, toluen ve dibutil ftalat içermeyen bir cila ve alkolsüz bir aseton kullanılmasını tavsiye ediyor.

Ayak tırnaklarınızı nemlendirmek için kütikül kremi, vazelin veya E vitamini yağı kullanın. Tüm tırnağa sürüp nazikçe ovalayın.

Önerilenler

Benzer İçerikler