Aşk Ruh ve Beden Sağlığımıza Ne Tür Faydalar Sağlıyor?

Aşık olmak, bütün auramızı değiştirerek bizi dünyanın zirvesindeymişiz gibi hissettirme gücüne sahip. Ancak, aşk ruh halimizden çok daha fazlasını etkiler.

Aşk, gerçekten de her şeye ilaç olabilecek kadar güçlü bir iksirdir. Güçlü bir ilişki, yüksek tansiyonu düşürmekten tutun da kanserden kurtulmanıza yardımcı olmaya kadar pek çok şey yapabilir. Hatta, cildinizi sağlıklı tutarak ışıl ışıl parlamasını sağlar.

Aşkın Hayatımıza ve Sağlığımıza Olumlu Etkileri

1- Stresten Uzak İyi Ruh Hali

Seks, strese karşı güçlü bir silah olmakla birlikte, zihinsel sağlığınızı olumlu etkileyen tek fiziksel temas şekli değildir. Sarılmak, kucaklaşmak ve dokunmak ruh halinizi iyileştirebilir ve rahatlamanıza yardımcı olur. Araştırmalar, sarılan çiftlerin kanlarında stresi azaltan, ruh halini iyileştiren ve bağ kurmamızı sağlayan oksitosin hormonu düzeylerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Birlikte yaşayan çiftleri inceleyen başka bir araştırmada, dört ila yedi gün süresince birbirinden uzak kalan çiftlerin ayrılmadan önce, ayrılma sırasında ve ayrıldıktan sonraki kortizol (stres hormonu) düzeyleri incelendi. Araştırmacılar, fiziksel olarak ayrılan çiftlerin kortizol düzeylerinin daha yüksek olduğunu ve birlikte oldukları zamanlara göre daha kötü uyku uyuduklarını buldu.

İnsanları dengede tutan sadece romantik aşk da değil. Diğer bir araştırma, anne sevgisinin olumsuz sağlık etkilerine karşı koyabileceğini ve küçük çocukları stresin fizyolojik etkilerinden koruyabileceğini gösteriyor.

2- Aşk Kalbinizi Koruyor

mutlu ilişki

Aşk, sadece kalbinizi çarptırmakla kalmıyor, aynı zamanda onu koruyor. Eşleri tarafından sevildiğini hisseden evli erkeklerin, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet gibi yüksek risk faktörlerine sahip olmalarına rağmen yüzde 50 daha az göğüs ağrısı yaşadığı ortaya kondu.

Pittsburgh Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, evliliklerinde mutlu olan kadınların, kardiyovasküler rahatsızlık (kalp hastalıkları) riskinin, stres düzeyi yüksek evliliklere göre çok daha düşük olduğunu buldu.

3- Aşk Ömrü Uzatıyor

Araştırmalar, evli olmayan insanlarda ölüm oranının, birlikte yaşayan evli çiftlere göre kayda değer bir şekilde daha yüksek olduğunu buldu. Harvard Üniversitesi araştırmacıları, evli kadınların, kalp hastalığı, siroz ya da intihar gibi strese bağlı nedenlerden ölme olasılığının bekar kadınlara göre yüzde 20 daha az olduğunu ortaya koydu. Evli erkeklerin ise strese bağlı faktörlerden dolayı ölme ihtimalleri, bekar erkeklere göre yüzde 100-200 daha az.

4- Tansiyonu Düşürüyor

Bir üniversite araştırması, çiftlerin birlikteyken tansiyonlarının düştüğünü buldu. Nitelikli ilişkilere sahip kişilerin, yalnız olan yaşıtlarına kıyasla daha düşük tansiyona sahip olduğu ortaya kondu.

5-  Aşk  Kanseri Yenmeyi Kolaylaştırıyor

sevgi

Iowa Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, evli çiftlerin bekarlardan daha düşük kanser oranlarına sahip olmasının yanı sıra, tatmin edici ilişkileri olan yumurtalık kanseri hastalarının, sağlıklı ilişkileri olmayanlara göre kanserli hücreleri öldüren daha güçlü beyaz kan hücrelerine sahip olduğunu keşfetti.

Araştırmalar, kanser teşhisi konan hastaların, aile bağları güçlü olduğunda kanser tedavisini daha hızlı atlattıklarını gösteriyor. Ayrıca, sevgi dolu birliktelikler yaşayanların herhangi bir bilimsel dayanak olmaksızın daha hızlı iyileştiği de bilinen bir gerçek.

6- Yaşam Tarzımızla İlgili Olumlu Değişiklikler Yapmayı Kolaylaştırıyor

aşk

Düzenli bir şekilde diyet yapmak ya da aksatmaksızın düzenli spor yapmak, teoride kolay gibi görünse de bunları yapma kararınızı pratiğe dökmek asla kolay değildir. Ancak, mutlu olduğunuz bir ilişki içindeyken, partnerinizin özgüveninize ve daha iyi bir yaşam tarzına geçmek için attığınız adımlar üzerinde büyük etkisi vardır. Mesele ister sigarayı bırakmak, ister sağıklı bir diyete başlamak, ister spor yapmak olsun, çiftler birbirlerinin sağlıklı seçimlerini büyük ölçüde etkileyebiliyor. Güvenilir bir psikoloji yayınında yer alan habere göre partnerlerden biri alkolü ya da sigarayı bıraktığında, diğerinin de içmeyi bırakma olasılığı beş kat artıyor.

7- Daha Genç Görünmenizi Sağlıyor

genç cilt

Mutlu bir ilişki içindeyken cilde kan akışı artar. Artan kan akışı cilt hücrelerinize besin ve oksijen taşıyarak fiziksel olarak daha genç görünmenizi sağlar.

8- Aşk Sizi Zayıf Tutuyor

Aşık olduğumuzda, vücudumuz iştah kesici bir işlev görebilen adrenalin üretir. Aşıkken abur cubur yemeye ya da geceleri atıştırmaya ihtiyaç duymazsınız.

9- Atletik Performansı Artırıyor

Özellikle yeni bir aşk yaşayanlar, mutlaka enerjilerinde ve spor performanslarında ciddi bir artış olduğuna şahit olmuştur. Ancak uzun süreli sevgi dolu bir ilişki içinde olanların da atletik performanslarında artış yaşandığı ortaya kondu.

Önerilenler

Benzer İçerikler