Erkek Saçları ile İlgili 6 Yaygın Sorun ve Çözümleri

Erkek saçları ve sakalları söz konusu olduğunda her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Bir türlü kontrol edilemeyen ve diğerlerinden farklı yöne uzamış bir tutam saçtan tutun da dökülen, incelip seyrelen saçlara ve düzensiz sakallara, erkeklerin daha iyi görünebilmek için her gün mücadele ettiği birtakım sorunlar var. Bu yazıda bu problemlere ve çözümlerine değineceğiz.

1- Farklı Yöne Uzayan Saç Kümesi

Bu saç kümeleri, saçınızı şekillendirmek istediğiniz yönün aksine doğru uzar, saçın kalanı düz durduğunda yukarı doğru uzayan kıvrımlar halinde görünür. En yaygın görüleni saçın tepesinde olsa da, saçın herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilir.

Düzeltme Yolu
Farklı yöne doğru çıkan saçı ürünlerle düzeltmeye çalışmak işe yaramaz. Her şey, bu saç kümesinin başınızın neresinde olduğuna bağlı. Başın tepesindeyse, berberinizden ağırlığı azaltmak için saçı orada daha uzun tutmasını isteyin. Şayet isyankar saç kümesi ön kısımdaysa, uzunca bir kakül aynı yatıştırıcı etkiyi yaratır.

2Aşırı Uzayan Tepe Kısmı

erkek saç

Başınızın üzerindeki saç daima saçınızın geri kalanından daha hızlı uzuyor gibi görünebilir.

Düzeltme Yolu
Tepedaki saçın uzama hızından yararlanın ve saçı arkaya doğru daraltın. Saçınızın ön kısmını uzatıyorsanız, berberinizden saçı orada daha uzun bırakmasını ve kademeli olarak tepede daha kısa bir boya inmesini isteyin. Ön kısımda daha fazla hacim olduğu için (erkek saç köpüğü ile kolayca hacim elde edilebilir), daha bakımlı bir görünüm elde edersiniz.

3- Seyrelen Saçlar

seyrelen saçlar erkek

Özellikle 30 yaşından sonra yavaş yavaş düşmeye başlayan sonra testosteron seviyesiyle beraber, erkekler cilt elastikiyeti ve saçlarındaki dolgunluğu kaybeder.

Düzeltme Yolu
Farklı bir kesim deneyerek seyrelen saçlarınızın daha hacimli görünmesini sağlamak mümkün. Seyrelen saçlarda hacmi en üst düzeye çıkarmak ve gür bir görünüm yanılsaması yaratmak için daha kısa, daha dokulu bir saç modeli denemek en iyisidir.

Saç tellerinin birbirine yapışmasına neden olabilecek ıslak saç ürünlerinden kaçının. Deniz tuzu spreyi ve doku macunu gibi mat ürünler, saçın daha dolgun görünmesini sağlar.

4- Zor Yan Ayrımlar

yan ayrım


Yükseltilmiş yan ayrımlarla ilgili temel sorunlardan biri, saçınızın bu şekilde bükülmemesi gerektiğidir. Her iki tarafı da deneyerek ve hangisinin daha doğal olduğunu görerek doğal yönünüzü ayırdığınızdan emin olun.

Düzeltme Yolu
Başın yan ve üst kısmı arasındaki boyları eşit tutmamak bir çözüm olabilir.

5- Seyrek Sakal

seyrek sakal


Foliküler sıkıntılar saçlarınızla sınırlı değildir. Seyrek sakal da bazen erkekler için sıkıntıl yaratabilir. Büyük ölçüde kötü genlerin bir sonucu olan yamalı sakalı düzeltmek için birkaç şey yapılabilir. Biraz teknik bilgiyle onu gizleyebilirsiniz.

Düzeltme Yolu
Yamalı sakallar için en yaygın yerler yanaklar veya boyun altıdır. Tıraş makinelerinde yaratıcı olun. Daha açık renkli olan saçların sakalın bir parçası olması için yanaklardan aşağı doğru inceltmeyi deneyin. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, kısa bir kirli sakal tercih edin, çünkü bu stil saç ile sakal arasındaki kontrastı en aza indirir.

erkek saçları

6- Alnın Ortasındaki Saç Çizgisinde Bulunan V Şeklindeki Nokta

erkeksaç

Genellikle saç çizginizin merkezinde bulunan ve V şeklinde uzayan saç, bazı erkeklerin yaşadığı klasik bir saç sorunudur. Doğal olarak meydana gelir, ancak saç çizgisi her iki tarafta geri çekilmeye başladığında da oluşabilir.

Düzeltme Yolu
Berberler, bu çizgiyi benimsemenizi sağlayacak bir sürü farklı seçenek sunsa da, onu tıraş etmenin çözüm olmadığı konusunda hemfikirlerdir. Ön kısımda hacmi arttırmak için şekillendirilmiş yan ayrımlar en iyisidir. Yüzü çevreleyen uzun saçlara sahip olduğunuzda saçı ortadan ayırmak da gayet etkilidir.

erkek saçları

Kaynak: fashionbeans.com

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz