Akneye Karşı Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Haziran ayıyla birlikte karantina yasaklarının biraz daha esnemesi beklenirken ve kendimizi bir an önce plajlara atmak için gün sayarken, kış ve bahar ayları boyunca maske takmaktan dolayı yıpranan ve bozulan cildimizi yaza ve akneye karşı nasıl hazırlamalıyız? İşte sivilcelerden arınmış pürüzsüz bir cilt için dikkat etmeniz gerekenler:

Makyajınızın sivilceye karşı güvenli (komedojenik değil) olduğundan emin olun

Acne Safe adlı mobil uygulamadan faydalanarak kullandığınız ve tükettiğiniz yiyeceklerin akneye karşı güvenli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 

Sivilceye Neden Olan Gıdalardan Kaçının

İyotu yüksek gıdalar, süt ve süt ürünleri, rafine şeker, kabuklu deniz ürünleri, fıstık ezmesi ve fıstık yağı sivilce için en sakıncalı besinler arasında yer alıyor. Bu yiyecekler sivilcelerinizi tetikleyebilir.

Akneye Karşı Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Akneye Karşı Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Süt ve süt ürünleri akneyi tetikleyebilir.

Cildinizi akşamları iki kez temizleyin

Gözeneklerden tüm kir ve kalıntıların giderildiğinden emin olmak için akşamları cildinizi iki kez temizleyin. Aknede iltihaplanma varsa cildi ovmaktan kaçın çünkü bu, iltihaplanmayı daha fazla tahriş edip şiddetlendirebilir. Bunun yerine bir alfa hidroksi asit serumu kullanın. Cildi temizleyip yatıştırmak ve tıkanmış gözenekleri açmak için La Roche Posay Effaclar Mikro-peeling Arındırıcı Jel, Aveda Botanical Kinetics Arındırıcı Krem Temizleyici ve Aveda Tulasara Yatıştırıcı Yüz Bakım Serumu‘nu mutlaka denemenizi öneririz.  

Takviye alın

Sivilce, egzama veya sedef hastalığı ile mücadele edenlerin, yüksek kaliteli OMEGA 3 balık yağı alması önemlidir, çünkü balık yağı cilt bariyer işlevini ve iltihaplanmayı büyük ölçüde iyileştirebilir. Bu da akneye karşı güçlü bir savunmadır. Ayrıca probiyotiklerin de faydası vardır. Bugüne kadarki deneyimler, beslenmede (probiyotikler veya fermente gıdalar yoluyla) iyi bakteri miktarı artırıldığında, aknede önemli bir azalma olduğunu gösteriyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler