Adnan Serter ile Saç Bakımı Konusunda Merak Edilenler

Orijinal ve seçkin saç bakım ürünlerinin en güvenilir, markalar tarafından da desteklenen adresi kuaforumden.com‘un Görüntülü Destek Uzmanı Şefika Zorlu, deneyimli saç tasarımcısı Adnan Serter ile Saç ve Saç Bakımı konusunda merak edilenleri konuştu.

(Röportajın videosu aşağıdadır)

Sıcak su saç için zararlı mı?

Adnan Serter: Her şeyden önce sıcak su cildimize zararlı, gözenekleri açtığı için kıl köklerindeki yağ kesecikleri daha çok yağ salgılanıyor ve saçlar çabuk yağlanıyor. En azından saçı durularken mutlaka ılık su kullanılmalı. Sıcak su özellikle orta yaşın üzerindeki insanlar için daha da zararlı, çünkü tansiyonu yükseltiyor, o yüzden sıcak suya fazla rağbet etmemek lazım. 

Adnan Serter ile Saç Bakımı Üzerine

Saçlarımızı her gün mü yoksa gün aşırı mı yıkamalıyız?

Adnan Serter: Bazı müşterilerimiz saçlarını haftada bir ya da iki kez yıkarken saçı çok yağlı olan hanımlar her gün yıkamayı tercih ediyorlar. Onlara tavsiyem saçlarını daha soğuk suyla yıkayıp saç kremini ya da maskeyi saç diplerine sürmeden yıkarlarsa, saç daha az yağlanacaktır. Gün aşırı yıkamak daha doğru. Yağlı saçlara sahip hanımların mutlaka ona uygun bir şampuan kullanmalarını öneririm. 

Şampuan değiştirmek sorun olur mu? Ne sıklıkta değiştirilmeli?

Adnan Serter: Şampuanı sık sık değiştirmeye de aynı şampuanı uzun süre kullanmaya da gerek yok. Hanımların saçlarında renk değişimleri ya da kimyasal işlemler olduğunda protein yapısı güçlü şampuan ve maskeler kullanmaları gerekiyor. Dalgalı, kıvırcık, kuruyan saçlara sahiplerse kabarmaya karşı nemlendirici şampuanları, yağlanma varsa yağlanmaya karşı ürün kullanmaları gerekiyor. Bu ürünleri de birkaç kez kullanıp bırakmak doğru değil, çünkü örneğin saçınız kuru ya da yağlı ise, ürünü bıraktığınızda yağlanma ya da kuruma eğilimi devam edecek, çünkü kişinin DNA’sı o. O yüzden bu şampuanları ve saç kremlerini kullanmaya devam edilmeli. Örneğin kişinin saçı kuru, üzerine de bir balyaj yaptırdı, işin içine kimyasal işlem girdiği için artık saç değişti. İşte o zaman şampuanı değiştirmesi, protein bakımından zengin güçlendirici bir şampuan kullanması lazım. Uçlara ekstradan saç serumu kullanabilir. Bazen aynı şampuana devam edip maskeyi değiştirmek gerekebilir. 

Her gün yıkanan saçlar için Kerastase Satin 1 serisini çok tavsiye ediyorum. Hem nem dengesini koru, hem cildi tahriş etmez, saçı ağırlaştırmaz ve  elektriklendirmez. 

Diğer ürün önerileri:

Davines Momo Nemlendirici ve Koruyucu Şampuan

Davines Nourishing Yıpranmış Kuru Saçlar için Sülfatsız Şampuan

Alterna Caviar Bağ Yapılandıran Gece Serumu

Aveda Damage Remedy Onarım Maskesi

Kerastase Resistance Masque Force Architecte Saç Maskesi

Boyama işlemi beyazları artırıyor mu, yoksa bu bir şehir efsanesi mi?

Adnan Serter: Elbette böyle bir şey yok. Cildimizde bölgesel olarak farklı deri yapıları var. Avuç içimizdeki deri ile saç derimiz aynı değil. Saç derisi ya da diğer kıllı bölgelerdeki deri bu tür maddeleri en zor emen deri yapısıdır. Dolayısıyla dışarıdan sürdüğümüz maddelerle beyazlanmayı artırabilseydik, o zaman saçların da sürdüğümüz boya renginde çıkmaya devam etmesi gerekirdi. Tabii ki birtakım vitamin eksiklikleri, hormonal dengesizlikler beyazları etkiliyor ama hiçbir şeyin tek bir sebebi yoktur. 

Ürün önerisi: Kerastase Densifique Serum Jeunesse Saç Serumu

Beyazlaşan saçlara pigmentlerini yeniden kazandırır, kökleri besler, dolgunluk, canlılık ve yumuşaklık verir.

Adnan Serter ile Saç Bakımı Üzerine
Kuaför Adnan Serter

Saçlarımızın nerelerine maske uygulamalıyız?

Adnan Serter: Örneğin; bir hanımefendi saçlarına ombre yaptırmış. Ombre nedir? Diplerin belli bir noktaya kadar doğal renkte bırakılıp uçların yoğun açılmasıdır. Ürünü de ombrenin yani açma işleminin başladığı yerden uçlara doğru sürmesini tavsiye ederim. Saçınız her ay boyanıyor ve dipten itibaren kimyasala maruz kalıyorsa o halde maskeyi dipten itibaren  sürmekte fayda var. 

Saçı sıcak fönle kurutmak zarar verir mi?

Adnan Serter: Her şeyin fazlası zararlı. Tabii ki sıcak fön saçı kavuruyor. Protein dengesine bir şey yapmasa da saçtaki nemi alıyor. Jzellikle doğu bölgesindeki hanımların saç teller, dalgalı ve daha kuru olduğu için fönünün daha dayanıklı olması için kuaföründen daha yoğun ısıda bir fön talep ediyor. Maşalar ve düzleştiricilerde de saç aşırı yüksek ısıda preslendiğinde saçın rengi bozulur. 

Ürün önerisi: Alterna Caviar Fön Öncesi Balsam

Saç dökülmesi neden kaynaklanır?

Adnan Serter: Hormonal değişiklikler, demir ya da B vitamin eksikliği, stres vs. pek çok nedeni olabilir. Erkeklerde tepe noktasında dökülme olur, bu da testesteron hormonuna bağlıdır. Kadınlarda dökülme ise bıngıldak dediğimiz noktada gerçekleşir, bunun nedeni de tiroid dengesizliğidir. 

Ürün Önerisi:

Kerastase Specifique Bain Prevention Şampuan

Kerastase Genesis Masque Reconstituant Saç Maskesi

Saça doğal ürünlerle bakım yapabilir miyiz?

Adnan Serter: Her ürünü doğal diye saça sürmek doğru değil. Zeytinyağı süren de var mayonez de. Zeytinyağı tama mama mayonez bir süre sonra fermante olacak ve cilde zarar verecektir. Bu tür malzemelerin kullanılmasıyla saçta büyük değişiklikler yaratılabileceğine inanmıyorum. Bu kadar kolay olsaydı, Aveda, Davines, L’Oreal Professional gibi dev markalar ürün geliştirmek için AR-GE’ye milyonlar akıtmazdı.  

Doğru ve original saç bakım ürünlerini nasıl temin edebiliriz?

Adnan Serter: Artık hanımlar ve beyler kuaförlerinden edinebilecekleri pek çok markayı, markalarla doğrudan işbirliği yapan kuaforumden.com üzerinden en uygun fiyatla temin edebiliyorlar. Ürünlerin orijinal olması ve kargo masrafının olmayışı çok önemli.  Ayrıca kuaforumden.com’da sunulan görüntülü uzman desteği de çok önemli, biz kuaförlerin işini çok kolaylaştırıyor. Ben ki salonumda ürün satışını durma noktasına getirmiş biri olarak şimdi kuaforumden.com’un sanal stand projesini dört gözle bekliyorum. Ben dünyada böyle bir şey duymadım. O kadar güzel bir hizmet ki. Biz kuaförlere ne katıyor? Diyelim ki biz müşterimize danışmanlık yaptık, ürünü önerdik. Müşterimiz o ürünü bir şekilde temin ediyor. Ürün kaçak olabilir ki tıpkı parfüm sahteciliği gibi mask eve şampuan sahteciliği de başlamış durumda. Müşterilerimizin bu tür tatsızlıklarla karşılaşmaması için ona doğrudan kuaforumden.com’u tavsiye ediyoruz. 

Saçımı hacimli tutmak için nasıl kurutmalıyım?

Adnan Serter: Saçınızın tipine göre değişir. Bu noktada da şekillendirici ürünlerden destek almalısınız. Saçı uçlarından önce diplerinden kurutmak lazım. Mesela ben tarağı saça tersine geçiririm, saçın çıkış yönünün aksi yönünde kuruturum ki saç kabarsın, hacim kazansın. Çok rüzgar yapan fönler saçı kurutup elektriklendiriyor. Bu sefer o elektriklenmeyi yok etmek için kadınlar çok yağlı ürünler kullanıyorlar, yine saç basılarak hacmini kaybediyor. O yüzden hafif rüzgarda kurutmak en iyisi. 

Saçların nemini kağıt havluyla aldıktan sonra saçlarını bir serum kullanarak taramalarını tavsiye ediyorum. Kerastase’ın serumu mucizevi bir ürün, çok tavsiye ederim. 

Ürün Önerisi:

Aveda Invati Advanced Yoğun Dolgunlaştırıcı Maske

Kerastase Volumifique Bain Volume Şampuan

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz