Yaz Saç Bakımı: Saçların Hasar Görmemesi İçin Püf Noktaları

Yoğun yaz sıcağının cildiniz ve saçınız için zararlı olduğunu ve buna uygun önlemler alınması gerektiğini söylememize gerek yok. Güneşten gelen ısı saçta yıpranmaya ve oksidatif hasara neden olarak saçları kuru, kırılgan hale getirip sertleştirir. Peki, yaz güneşinden saçlarınızı nasıl koruyabilirsiniz? Yaz saç bakımı nasıl olmalı?

1.Aşırı Kozmetikten Kaçının

Yaz güneşi saçınızı kurutur ve hasara neden olur.Boyanmış saçlar, fazla ısının etkisiyle önemli değişikliklere uğrayabilir. Yaz aylarında saçınızı boyamak veya rengini değiştirmek istiyorsanız, yaz saç bakımı rutininden şaşmayıp bunu güneşin sertleşmediği dönemden bir veya iki ay önce yapmaya dikkat edin.

2. Saç Kremi Kullanın

Güneş saçınızı kuruturken, durulanan bir saç kremi kullanarak saçınıza biraz nem ve canlılık kazandırmaya özen gösterin. Saç tipinize ve yapınıza uygun olanı tercih ettiğinizden emin olun. Yüzmeye gidiyorsanız, saçınıza saç kremi sürmeyi ve bone takmayı unutmayın.

3. Her gün saçınızı şampuanlamayın

Saçınızı her gün şampuanlamak, saçınıza yarardan çok zarar verir. Çok fazla şampuan saç derinizi ve saçınızı daha da kurutabilir. Saç deriniz fazla terleme eğilimindeyse ve saçlarınız kolayca yağlanıp terliyorsa, özellikle yazın saçınız için uygun olan hafif bir şampuanı tercih edin ve şampuanı sadece saç derisine uyguladığınıza emin olun. Saçınızı sadece saç kremi ile yıkamayı deneyin. Saçınızı ıslatın, 2 dakika boyunca saç kremi kullanın ve durulayın.

saç yıkama

4. Güneş Koruması Kullanın

Saçınızı kavurucu güneşten korumanın en iyi yolu bir bandana takmaktır. Bandana kullanmak istemiyorsanız, SPF’li bir saç kremi kullanmaya dikkat edin. Dışarıda çok fazla işiniz varsa ve sık sık güneşe çıkıyorsanız, iyeterli miktarda SPF içeren saç ürünlerini tercih edin. Ayrıca saç tipinize uygun özel bir saç maskesi veya güneş koruyucu ürünü de tercih edebilirsiniz. Ancak, eve gittiğinizde saçınızı yıkadığınızdan emin olun.

yaz

5. Yüzdükten Sonra Şampuan

Araştırmalara göre, yüzme havuzlarındaki klor ve güneşten gelen UV ışınlar, saç renginde ve proteinde önemli değişiklikler meydana getirir. Yüzdükten sonra düzenli şampuan kullanmak, klorlu sudan kaynaklanan saç hasarını azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Isıdan Kaçının

Fön makinesinin ısısını minimumda kullanın ve gerekirse saçınızı yarım saat önce yıkayın, böylece doğal havayla kuruması için yeterli zaman kalır. Yaz saç bakımı rutininin en önemli kuralı şudur: Şekillendirici maşalar ve bukle maşaları kullanmaktan kaçının ve saçınızın olabildiğince doğal olmasına izin verin.

Saç maşası yaz sezonunda tamamen rafa kaldırılmalı

7. Boyalı Saçlarınıza Bakım Yapın

Son zamanlarda saçınızı boyadıysanız, yaz aylarında ekstra bakım yapmanız şarttır. Saç, kimyasal işlemler nedeniyle maksimum düzeyde hasar görür, bu da renğin solmasına ve aşırı saç kuruluğuna neden olur. Saç bakım ürünlerini seçerken, boyalı veya işlem görmüş saçlar için özel olarak üretilmiş olanları tercih edin. Yakın zamanda saçınızı boyattıysanız, özellikle ilk günlerde güneşe daha az çıkın. Gerekirse, saçınızı bir şapka veya bandana ile örtün.

8. Bol Sıvı Tüketin

Yeterince su içmiyorsanız, yukarıdakilerin hepsine dikkat etseniz de hiçbir şey elde edemezsiniz. Saçınızı sağlıklı ve nemli tutmanıza yardımcı olacak sıvıları tercih edin. Diyetinize mümkün olduğunca çok taze meyve ve sebze ekleyin.

10. Kuru Şampuanları Deneyin

Saçınız yağlaysa, kuru şampuanlara geçin. Ayrıca. saç derinize ve saçınıza biraz bebek talk pudrası serpip tarayabilirsiniz. Bu, yaz için en basit saç bakım ipuçlarından biridir.

11. Derinlemesine Bakım Ürünlerini Tercih Edin: Saçlar yaz aylarında daha kuru, daha ince ve daha kırılgan hale gelir ve saçınızı güneşe maruz bırakırsanız daha düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Derinlemesine bakım yapan nemlendirici ürünleri ve güneşin etkilerine karşı koruma sağlayan ürünleri tercih edin.

Önerilenler

Benzer İçerikler