fbpx

Vidal Sassoon’un hayatını değiştiren tavsiye

Kategori

 

Bob kesimin, bakımı ve kullanımı kolay saç modellerinin yaratıcısı, saç modasının öncüsü Vidal Sassoon, tüm dünyada övgülerle anılmaya devam ederken yakın dostu, Hollywood’un ünlü aktörü Michael Caine’in tavsiyesiyle başlayan Sassoon imparatorluğunun başlangıç hikayesi bir hayli ilginç!

 

Güzellik ikonlarının baş yaratıcısı

Ünlü aktör Michael Caine ve arkadaşları henüz yeni yeni üne kavuşuyordu. Şu anda hepsi dünya çapında üne sahip olen Sean Connery, Peter O’Toole gibi isimler, onun her gün beraber takıldığı arkadaşlarıydı. Birlikte çalışırlar, birlikte sarhoş olurlar ve kariyerleri konusunda birbirlerine destek verirlerdi. Vidal Sassoon, İngiltere’nin batısında bir dükkan açtı ve işleri iyi gidiyordu. Aslında, gerçekten modanın nabzını iyi tutabilen, ileri görüşlü vizyonuyla iyinin de ötesindeydi.

1950’lerin yapay görünümüne dayalı saç kesim metodundan çok daha farklı bir stili vardı. Sassoon’a kadar çoğu kuaför saçı kestikten sonra tonlarca sprey kullanarak şekil vermeye çalışırken, Vidal tam tersini yaptı; o saçı önce yıkayıp kurutur, doğal haline bırakır ve kesimi bundan sonra yapar, saça öyle şekil verirdi. Bu, saçların nasıl kesildiyse öyle şekil almasını sağlayarak daha doğal bir görünüme kavuşmasına imkan verdi. Bu tamamen yeni bir saç kesme biçimi, bütünüyle yeni bir görünümdü. Twiggy, Jean Shrimpton gibi dönemin en ünlü modelleri, hatta Mary Quant gibi moda tasarımcıları ve Mia Farrow gibi film yıldızları, saçlarını özel olarak ona kestirmek için can atarlardı. Mary Quant’ın ve Twiggy’nin Sassoon imzasını taşıyan ve fenomen olan saç modelleri, bugün moda ve saç tasarımcılarına ilham vermeye devam ediyor.

 

“Senden sadece bir tane var”

Sassoon’un Mayfair salonunun işleri iyi gidiyordu, buna karşın Michael Caine, dostu olan Sassoon’a bir tavsiye verme ihtiyacı duldu. Sabahın erken saatleriydi, bir şişe şarabın sonuna gelen ikili sohbetlerine devam ediyordu. Michael Caine, “Bak Vidal, gayet iyi gidiyorsun, birkaç bob kesiyorsun, ama bu şekilde gerçekten zengin olman mümkün değil” dedi. Sassoon, ona ne demek istediğini sordu. “Yaşlı babamın dediği gibi, zenginler, uyudukları sırada bile onlara para kazandıran bir sistem kurarlar’ diyen Caine şöyle devam etti: “Düşün; saç kesiyorsun ve işini gayet iyi yapıyorsun ve herkes saçını özel olarak ille de senin kesmeni istiyor, ama senden sadece bir tane var. Günde kesebileceğin saçın bir sınırı var, altı, yedi, sekiz…Kişisel olarak senin saç kesmene bel bağlamayan bir sistem oturt. Mesela ben film işindeyim, para ben filmde oynamayı bitirdiğim andan sonra da gelmeye devam ediyor. Pop yıldızlarına bak, şarkı söylemeyi bitirdikleri andan sonra dahi albümlerden  para kazanmaya devam ediyorlar. Bu kuaförlük oyununun, sen uyurken bile sürmesini sağlayacak bir yol bulmalısın.”

Vidal Sassoon  sessizliğe gömüldü. Bu, çok iyi bir tavsiyeydi. Bunu daha önce hiç düşünmemişti. Kendi başına yapabildiği şeyin fiziksel kısıtlamalarının ötesine geçmek… Michael Caine uyumaya gitti, ancak Sassoon’u sabaha kadar uyku tutmadı. Bu konuşmanın ardından bir yıl içinde, Mayfair’de Sassoon Academy’i açarak genç profesyonellere saç kesmeyi ve saça şekil vermeyi öğretmeye başladı. Bu yeni pozisyonu, onu güzel saçlar konusunda bir düşünce liderine dönüştürdü. Sonra da ABD, Kanada ve Avustralya’da pek çok yeni akademi açtı.

 

 

Dünyanın en ünlü saç stilisti

Dünyanın en ünlü kuaförü oldu. Bu arada da kendi adını taşıyan ve düzinelerce farklı ürün içeren saç bakım serisi pazarda önemli bir yer edindi. Sasoon, dünyanın pek çok yerinde eğitimler vererek kuaförlere kendi saç kesme stilini öğretti. 1982’de dünya çapında Sassoon ürünlerinin satışları 110 milyon doları bulmuştu.

Saç modasının öncüsü olan bu başarı abidesi, 2012’de, 84 yaşında hayata veda ederek tüm dünya güzellik ve kuaförlük endüstrisini yasa boğdu.

Kemikli yüz hatlarını tamamlayan grafik biçimler, keskin açılar ve çarpıcı stillerle saç modasına yön veren Sassoon, özellikle 60’lara damgasını vuran kısa saç stilleriyle, yeni “seksi kadın” imajının yaratıcısıydı. 

 

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz