Metin Bahçecik röportajı

Estetica Yılın Meslek Onur Ödülü 2013

Metin Bahçecik

Metin Bahçecik röportajı
Estetica Dergisi Yılın Meslek Onur Ödülü sahibi Metin Bahçecik ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

Estetica Dergisi okurları meslektaşlarınız tarafından Meslek Onur Ödülü’ne layık görüldünüz? Ne hissediyorsunuz?

Metin Bahçecik: Meslek Onur Ödülü benim için gerçek bir sürprizdi. Son ana kadar hiç aklımda yoktu. Sahnede ödül konusu açıldıktan sonra ismim anons edilinceye kadar, aklımdan “Acaba, ben de olabilir miyim?” diye geçirdim ve o anda zaten ismim anons edildi. Çok heyecanlandım, çok keyifli bir duyguydu. Sevgili Erkan Güzel de Onur Ödülü kriterleri hakkında o kadar güzel şeyler söyledi ki çok gururlandım. İnsanın meslektaşları tarafından böyle bir ödüle layık görülüyor olması çok gurur verici.

Şu anda salonda yetişen ya da kariyer hedefi olan gençlere ne öneriyorsunuz. Bu noktaya gelebilmek için hangi adımları atmaları gerekiyor?

Metin Bahçecik: En başta bu işi seviyor olması lazım. Biz, salonumuzda çalışmaya başlayan ekibe bir ay sonra özellikle şunu soruyoruz: “Sevdin mi bu işi? Yapmak istiyor musun?”… Bize kimse sormazdı, çoğu kuaför sevmediği işi yapageldi öyle… Önce kendilerine “ben bu işi seviyor muyum, bana iyi geliyor mu” diye sorsunlar, çünkü çok uzun ve meşakkatli bir yol. Çok duygu ve zeka da isteyen bir iş. İşin içinde sanat var, kimya var, çizim, açılar, ölçüler var.

Doğru salon yönetiminin anahtarı nedir?

Metin Bahçecik: Genellikle kuaförlere, salonu bırakıp çıkmak zor gelir, ama varsın o kayıp olsun, eğitimleri kaçırmasınlar. Firmalar bunu artık neredeyse bedava yapıyor. Hem mesleki hem de işletme organizasyonu anlamında eğitimleri aksatmamalılar. Mesela, ben mesleki olarak çok iddialı olamam, biri benden on kat daha iyi saç kesebilir, ama ben Türkiye’de en iyi organizasyon yapan salon olma iddiasındayım. Bu konuda bizim üzerimize yok bence. Benim için önce çalışanım, sonra müşterim gelir. 

Hairist 2013 organizasyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Metin Bahçecik: Hairist, benim çok inandığım bir projeydi. Türkiye’de daha önce de deneyimler oldu. Ancak, hiçbirinde ruh yoktu. Hairist, her şeyden önce tüm sektörü buluşturan bir etkinlik. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Organizasyonda müthiş bir paylaşım oluyor. Dilerim, daha da büyür ve gelecek yıl MKM’ye sığmaz, taşarız…

Yılın Meslek Onur Ödülü plaketinde ne yazıyordu:

Mesleğinizdeki başarılı çalışmalarınızla örnek oldunuz. ESTETICA Dergisi okuyucuları, mesleğinize yapmış olduğunuz katkılardan dolayı sizi bu özel ödüle layık gördü. Sizi kutluyor, örnek çalışmalarınızın sektörümüze ışık tutmasını diliyoruz.

Metin Bahçecik röportajı Estetica Dergisi Nisan-Mayıs 2013 sayısından derlenmiştir.

MM Bahçecik Kuaför Salonu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.