fbpx

Uzayan Katlı Saç Kesim Tekniği

Kategori

 

 

Uzayan katlı kesimde en sık kullanılan teknik, ters katlı kesim tekniğidir. Bu teknikte sabit tasarım çizgisi kullanılır.Tasarım çizgisi oluşturulduktan sonra tutamlar bu çizgiye doğru taranır.Bu sayede tasarım çizgisinin ters yönünde uzunluklar elde edilir.Yüzün etrafındaki katlı doku arkaya doğru azalır.Başın üst kısmında daha kısa olan uzunluklar başın alt kısmında gittikçe artan uzunluklar oluşur.

 

Önce saç ortadan enseye kadar ayrılır.İlk tutam yüz çizgisine paralel olarak ayrılır.Saç olabildiğince doğal düşüşüne en yakın şekilde tutulur. Dudak hizası uzunluk belirleyicisi olarak kullanarak ortadan kesmeye başlanır. Saç  yüze değmemesi için başın hafif öne eğilmesi gerekir. Saç öne doğru taranır. Uzunluğun artması için parmaklar yüze doğru açılanır.Parmak tutuşu paralellikten ne kadar uzaksa, o kadar uzunluk artışı sağlanır.Paralel olmayan formda tutup yüzden uzak açı oluşturulur. Bütün saç,paralel olmayan sabit tasarım çizgisine taranır.

 

İkinci ayırımı öne doğru düz tarayıp birinci tutam ile birleştirilir.Ortadan kesmeye başlayıp geri kalan çizgiyi paralel olmayan parmak tutuşuyla kesilir. Çizginin diğer tarafı da aynı teknikle kesilir. İstenirse diğer tarafa geçmeden önce kesimin bir yanı tamamen de bitirilebilir.Bütün saç kesimi boyunca paralel olmayan parmak tutuşu kullanılır. Başın arkasındaki orta ayırıma kadar çalışılır.

 

Saçlar başın etrafından sabit tasarım çizgisine doğru taranır ve paralel olmayan tutuşla kesime devam edilir. Diğer yanda aynı teknikle tamamlanır. Başı hafif öne eğerek saçı doğal düşüşüne tarayıp arkadaki şekil çizgisi oluşturulur.Dış çevre hafif dışbükey kesilip öndeki şekil çizgisiyle birleştirilir. Ve kesim tamamlanır, aşağıya doğru aşırı uzayan bir saç¸ modeli oluşur. 

 

Kaynak: www.erkandos.com

 

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz