fbpx

Temel Makyaj Bilgileri

Kaşları şekillendirirken nelere dikkat edilmeli? Gözlük kulananlar nasıl bir göz makyajı yapmalı? Göz farı nasıl daha dayanıklı hale gelir? Pudra fırçası ya da pudra pufu olarak ne kullanılmalı? Makyaj öncesinde kaşları düzeltmek neden önemli? Makyaj ve makyaj ürünlerine dair merak edilenleri ve profesyonel makyajın temel bilgilerini sizler için derledik.

Makyajı yaparken belirli bir sıra izlemem gerekiyor mu?

Makyaj yaparken hangi adımları izlediğiniz öncelikle tercih meselesidir. Sadece cildi temizleyip nemlendirdiğinizden ve kaşları düzelttiğinizden emin olun. Göz kalemi, maskara, allık ve dudakların şekillendirilmesi gibi tüm adımların gerçekleştirilmesi önemlidir. Elbette, bazıları bir sonraki adımın temelini oluşturdukları için (far bazının fardan önce uygulanması gibi) kesin bir sıralamaya tabidir.

Eyeliner için hangi ürünleri kullanabilirim?

Kalem şeklindeki eyeliner’lar ek bir fırça olmadan kullanılabilir ve kullanımı nispeten kolaydır. Ancak bunlar her kullanımdan sonra dezenfekte edilemediği için kuaför ve güzellik salonlarında kullanılmaları uygun değildir. Göz kalemini sıvı bir ürün ve fırça ile uygulamak daha zor olsa da bu ürünler daha profesyoneldir ve çeşitlilik gösterir. Kömür bazlı kalemler biraz daha güçlü hatlar oluşturmanıza yardımcı olur.

Pudra fırçası veya pudra pufu olarak ne kullanmalıyım?

Seçim, neyi başarmak istediğinize bağlı. Toz pudra ile geniş bir alan üzerinde çalışabilir ve aynı anda yüze daha fazla pudra uygulayabilirsiniz. Bu tip pudra, yağlı cildi matlaştırmak veya makyajı bitirmek için çok uygundur. Bir pudra fırçası, özellikle yüzü biçimlendirmek için gerekli olan kesinliği ve vurguyu sağlayacak bir uygulama sunar.

Her makyajdan önce kaşların şekli neden kontrol edilmelidir?

Kaşlar, gözleri daha da vurgulayan bir çerçeve görevi gördüğünden, kaşların şeklini mutlaka kontrol etmek gerekir. Kaşlar Yüz ifadesine de önemli bir katkı sağlarlar. Uygun olmayan şekle sahip düzensiz kaşlar, yüzün negatif görünmesine neden olabilir. Kaşlar (ihtiyaç halinde cımbızla) şekillendirildikten sonra, küçük boşluklar da kaş pudrası veya kaş kalemi yardımı ile doldurulabilir. Çok açık renk kaşlara sahip olanların kaşlarını hafifçe renklendirmesi çok daha iyi sonuçlar yaratabilir. Temel olarak dengeleme yaparken, kaşın burun köprüsünden dışarıya doğru yükselip üçte ikisinden sonra en yüksek noktaya ulaşarak tekrar düşmesini sağlayın.

Gözlük kullananlar makyaj yaparken nelere dikkat etmeli?

Uzağı görememe (miyom) durumunda, gözler gözlüklerin arkasında daha küçük görünür, bu nedenle açık göz farı tonları ve daha açık (gri, kahverengi) bir kohl ile optik olarak büyütülmelidir. Ek olarak, lensler renk etkisini yumuşattığı için daha güçlü bir göz makyajı uygulayabilirsiniz. Yakını görememe (hipermetrop) durumunda ise tam tersi doğrudur, gözler daha büyük görünür ve mevcut kırışıklıklar ve halkalar daha net görünür. Daha koyu göz farı ve göz kalemi tonlarıyla gözün küçük görünmesi sağlanır. Koyu halkaları ve kırışıklıkları gidermek için kapatıcı kullanılması da önerilir.

Farın gözde uzun süre dayanması nasıl sağlanabilir??

Göz kapağına fondöten uygulanması farın dayanıklılığını artırır. Ayrıca daha uzun ömürlü bir etki sağlayan far bazları da kullanılabilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz