Sürdürülebilir Saç Bakımı

Saç bakımından plastiği çıkardınız mı? Tüketicilerin doğa dostu ve organik ürünlere yönelik talebi arttıkça, saç bakım ürünlerini üreten firmalar da ürünlerini bu çerçevede güncelleyip sürdürülebilir saç bakımını teşvik ediyor. 

Kozmetik şirketleri, saçlarımızı yıkamak için kullandığımız su miktarından plastik ambalajlara ve çevreye zarar veren bileşenlere kadar pek çok unsuru yeniden ele alıp bizi daha sürdürülebilir ve doğa dostu uygulamalar ve ürünlerle tanıştırmaya başladı.

Mikro Plastiklere Veda

Authentic Beauty Concept - sürdürülebilir saç bakımı


Güzellik endüstrisinin zararlı miktarda plastik ürettiği bir sır değil.  National Geographic verileri, ambalajların, küresel toplamın neredeyse yarısından sorumlu olan en baskın plastik atık üreticisi olduğunu gösteriyor. Aynı verilere göre, yılda 500 milyar dolarlık dünya kişisel bakım endüstrisi plastiğe dayanıyor . Şampuandan saç spreyine kadar, saç bakım ürünlerinizin çoğun plastik şişelerde stoklanıyor.  Ne yazık ki bunların çoğu çöplüklere veya denize gidiyor. Plastic Pollution raporuna göre, her yıl 8 milyon metrik ton plastik okyanuslara ve denizlere karışıyor .

Severek kullandığımız saç bakım ürünlerinin birçoğunda mikroplastiklerin bulunması, çevre açısından büyük bir sorun teşkil ediyor..

Sürdürülebilir ürünler, sağlıklı bir gezegen ve  insan sağlığı için bugün tek çıkar yol. Plastik şişelerdeki şampuanları katı şampuanlarla değiştirmek ve daha doğal formülasyonlara ulaşmak kolay. Atık içermeyen bagaj dökülmelerine yol açmadan seyahatte de taşıması daha kolay olan katı şampuan ve saç kremleri giderek daha fazla rağbet görüyor.

Güzellik ürünlerinizi nasıl geri dönüştürebilirsiniz?

kuru şampuan authentic beauty concept

Dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatabilir ve haftada sadece bir kez banyo yapabilirsiniz, ancak düzenli saç yıkamanın çevreyi nasıl etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü? Dünya çapında insanların saç yıkamak için harcadıkları su miktarı dikkate değer. Sadece İngiltere’de kişi başına günde ortalama kullanılan su  miktarı 143 litre. Saçınızı daha az yıkamayı ve duş sürenizi mümkün olduğunca kısaltmayı deneyin. Yağlı saç düşüncesi sizi rahatsız ediyorsa, yapabileceğiniz birçok şey var. Kuru bir şampuan  veya durulanmayan bir saç kremini tercih edin. Hem saç kırılmalarını önlemek hem de daha az enerji harcamak için saçınızı daha düşük sıcaklıklarda su ile yıkayın.

Sürdürülebilir bileşenleri nasıl tanıyabilirsiniz?


Konu saç bakımı olduğunda, sülfat içermeyen ürünleri tercih edin. Vegan ve besleyici bitkisel içeriklere sahip ürünlere odaklanın.

Kaçınılması gereken diğer bileşenler arasında parabenler, hurma yağı, ftalatlar, alkol ve herhangi bir sentetik renk (genellikle kömür katranından yapılır) bulunur. Çevreyi açıkça özümseyen ve doğal kaynaklı, organik, vegan dostu ve hayvanlar üzerinde test edilmemiş malzemeler kullanan markaların ürünlerini kullanmaya özen gösterin.

Sürdürülebilir saç bakım ürünleri kullanan salonları tercih edin

Üretim sürecinde sürdürülebilir politikalar uygulayan ve ürünlerini bitkisel içeriklere dayandıran markaların ürünlerini kullanan salonlar, sizi geleceğe taşıyacak ve bilinçlendirecek olan salonlardır.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz