Sonbaharda dökülen yapraklar gibi

Kategori

Sonbaharda dökülen yapraklar gibi…

Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) vardır. Bu sayı doğumda sabittir ve daha sonra artırılması mümkün değildir.

Her bir saç folikülünden bir saç çıkar ve her saç da ortalama 2-7 yıllık bir ömre sahiptir. Dökülme evresine giren saç, saç folikülü ile olan bağlantısını kaybeder ve iki, dört ay içinde dökülür. Bu süre, saça yapılan, tarama, fırçalama, yıkama işlemleri ile daha da kısaltılabilir ama uzatılamaz. Bu sürenin sonunda saça hiçbir şey yapılmasa bile saç kendiliğinden kayıp düşecektir.

Sonbaharda dökülen yapraklar gibi

Dökülen saçın yerine saç folikülünden yeni saç üretilir. Normal günlük saç dökülme oranı yaklaşık 100–150 saç telidir. Mevsimsel değişimler ise sayıyı iki kat arttırabilir.

Sonbaharda yaşanan yoğun saç dökülmesi probleminin nedeni, mevsimsel değişmedir. Bu dönemde saç dökülme oranları 2 katına çıkabilir. Eğer kalıcı bir saç dökülme sorunu yaşanmıyorsa sonbahar mevsiminde dökülmeye başlayan saçlarını yerini yenileri alacaktır. Sonbaharda saç dökülme süresi, sağlıklı bir kişide 2 – 3 hafta kadar sürmektedir. Mevsim geçişlerine bağlı olarak yılda 3 kez tekrarlayan saç dökülmesinin süresi 2 ayı aşıyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Sonbahar döneminde neler yapılmalıdır:

Beslenmenin saçları da etkilediği unutulmamalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenme sonbaharda dökülen saçların toparlanmasına yardımcı olur. Bu dönemde öğünlerdeki vitamin ve mineral oranlarına özellikle dikkat edilmelidir.

Dökülmeye karşı, düzenli saç bakımı yaptırılmalıdır.

Saç dökülmesine karşı etkili saç ürünleri kullanılmalıdır. Hangi bakım ürünlerinin kullanılması gerektiği konusunda kuaförlerden yardım isteyiniz.

Yazan: Gülgün Biçerel

Önerilenler

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler