Şimdi Wella’yı kim alacak?

Coty’nin Wella, OPI ve ghd gibi profesyonel markaları bırakma kararının ardından hisse senetleri değer kazanırken en büyük soru bu markaları kimin alacağı…

Bu markaların satışından 8-9 Milyar ABD doları gelir bekleyen Coty, bu gelir ile kısmen zararlarını karşılayacak ve bir kısmını da şirketin %60 oranında sahibi olan Almanya’nın milyarder ailesi Reimannlara ait JAB’ye aktaracağını açıklamıştı.

P&G, 2001 yılında Clariol markasını 4,9 milyar dolara, 2003’te de Wella markasını 6,9 milyar dolara satın almış ve tamamını 2016’da Coty’e satmıştı.

2016’da Procter&Gamble ’dan satın alınarak Coty bünyesine geçen profesyonel bölümde entegrasyon ve tedarik zincirine ilişkin sorunlar yaşandığı da çıkan haberler arasında yer alıyor.

Ve Coty, sadece 3 yıl sonra profesyonel markalara veda etmeye karar verdi.

Tahminler, tahminler, tahminler…

Wella şimdi ezeli rakiplerinden birinin eline mi geçecek yoksa yatırım fonlarına mı gidecek?

En büyük potansiyel Henkel gibi görünse de son yıllarda yaptığı satın almalar (Pravana, Shiseido Kuzey Amerika, Joico, Alterna )  nedeniyle 2015’te de satın almayı düşündüğü konuşulan Wella ve diğer markaları şimdi  tekrar satın almayı düşünür mü? Bir soru işareti… Satın alırsa neler olur?

Wella’ya ev sahipliği yapmaya uygun bir diğer adayın daha önce de ilgisini gösterdiği yazılan ve Goldwell’i başarıya taşıyan Japon Kao Grubu.

L’Oreal, Unilever, Colgate-Palmolive ve bir süre önce Elizabeth Arden’i bünyesine katan Revlon ile Aveda ve MAC gibi bildiğimiz markaları bünyesinde bulunduran Estee Lauder’de düşük ihtimalli potansiyel alıcılar olabilir.

Bir diğer opsiyon tabii ki her zaman Çinlilere ait… Bir bakmışsınız ki Çinliler 135 yıllık geçmişi olan bir markayı satın alarak Avrupa’nın göbeğinde biterler…

Şimdi Wella’yı kim alacak?

Coty’nin hedeflediği satış tarihi olan 2020 ortasına kadar Wella dünyasını sancılı bir süre bekleyecektir. Tabii ki ardından yeni ev sahibiyle entegrasyon süreci derken pazarın dinamikleri de farklı şekilde değişebilir.

Şimdi Wella’yı kim alacak? Bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Önerilenler

Benzer İçerikler