fbpx

Kuaför Esnaf Odalarında Son Durum nedir?

Seçimler öncesi verilen sözlerin üzerinden ne kadar geçti? Kuaförlük sektöründe en geniş örgütlenmeye sahip olan esnaf meslek odalarının son seçimlerinin üzerinden geçen süreyi pek çoğunuz hatırlamayacaktır…

Adeta yüzyıllardır devam ediyor gibi… Büyük vaatlerle başlayan seçimler ‘aynı tas aynı hamam’ sözünü doğrularcasına seçim sonrası hep olağan gelen aynı sessizlikte.

Seçim dönemi rüzgar gibi geçti… Hepsi bu kadar…

Aslında herhangi bir vaat verilmeden ‘biz yasayla tanımlanan işleri sürdürmek için memurluğa adayız’ dense daha doğru olacaktır.Ama bunun yerine pek çoğumuzun gerçekleşmeyeceğini bildiğimiz vaatlerle yola çıkıp sonra sessizliğe bürünmek… 
İçine sinenler mutlaka vardır… Zaten mesele bu değil mi? Hazım meselesi… 2 yıl dolmak üzere… Bu nedenle kuaför esnaf odalarında son durum nedir? başlıklı bu yazı ilginizi çekecektir.

Verilen sözlerden seçmelere bir bakalım:

1-Seçim akabinde detaylı bir mali analiz yaptıktan sonra, ilk işimiz oda merkezimizi satın almak olacaktır.


2-Meslek odamızın daha yeni ve modern bir internet sitesi olacaktır. Bu internet sitesinden sürekli bilgilendirme, güncel içerik, ulusal ve uluslararası kuaför haberleri ile beraber gündelik güncellenen bir yapı oluşturacağız.


3-Haksız rekabet yapan salonlarla mücadele için özel bir birimi oluşturacağız.

4-Geçmiş yıllarda yoğun çabalarımız ile katıldığımız uluslararası yarışmalardaki başarılarımızı tekrarlayacağız.


5-5362 Sayılı Yasamızın bize mümkün kıldığı kazançlar dışında, odamızın gelir elde etmesi için profesyonel bir şirket kurulması zaruri bir ihtiyaç olduğunu görüyorum. Eğer bir şirketimiz olmaz ise yalnızca eğitim, aidat toplama gibi kısır kazançlar ile düzgün bir yapı oluşturmak maalesef çok zor.


5- Kuaförler topluluğunu bir vücut haline getirmek için, ilk yapacağımız uygulamalarımızdan birisi Akil Kuaförler Heyetini oluşturmaktır. Bu heyetimiz sektörümüzün duayenilerinden ve bütün kuaför dostlarımızın sevgisini, saygısını kazanmış meslektaşlarımızdan oluşacaktır.


6-Kuaförlerimizin mesleğe başlamalarından, gelişme ve elde ettikleri başarılarını ve başarısızlıklarını konu alan filimler çekeceğiz. 30’ar dakikalık ustalık filmleri çekeceğiz ve gençlerimizin bu deneyimlerden bir ömür boyu faydalanmasını sağlayacağız.

Daha devamı olsa da yazmaya gerek yok…

Pek çoğu ne yazık ki bir web sitesine dahi sahip değil, olanlarda yer alan en güncel bilgi ise neredeyse aylar öncesine ait. İlk başta da seçimi kazandıkları fotoğraf yer alır hep nedense…
Hemen altını çizeyim. Burada herhangi özel bir oda hedef değil… Elime ilk geçenlerden alıntılar paylaştım. Kimse özel olarak üstüne alınmasın.

Cevap verecekseniz de ne olur güzel Türkçemizin dil bilgisi kurallarına uygun olarak cevap verin. Yoksa bazılarının kurmayı vaat edip bir türlü kuramadığı kurullarına Türkçe kurulu da eklemenizi önereceğim...

Bu arada ulaşabileceğimiz meslek odası başkanlarına röportaj soruları göndererek neyi vaat ettiniz ve neyi gerçekleştirdiniz soruları göndereceğiz. Bakalım cevap gelecek mi? En son böyle bir yazıyı Federasyona göndermiştik aylar önce… Ne ses var ne seda…

Neydi güzel deyim: Balık baştan kokar… Umarım yanılırım da cevaplar gelir…Kızmak yok beyler! Eleştiri aynı zamanda dürtmedir! Belki hızlandırmak, kimilerine iş yaptırmak, kimilerine de sadece öz eleştiri yapmak için etkisi olabilir. 

Hedefimiz aynı değil mi? #kuaförlükdünyanınengüzelmesleği! Siz de bunu haykırabiliyorsanız aynı gemideyiz!

Kuaför Esnaf Odalarında Son Durum nedir? Geriye hemen hemen 2 yıl kaldı.

Erkan Güzel
Erkan Güzel - Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz