Şimdi ne olacak?

2

İşletmelerini kapatanlar ve kapatmayanlar derken kuaför, berber ve güzellik salonlarının geçici olarak kapatılmasına karar verildi ve sorular başladı: Şimdi ne olacak?

Karşı karşıya kaldığımız virüs tehditi nedeniyle benim de desteklediğim karar nihayet yayınlandı ve sosyal mesafenin hangi önlemi alırsanız alın korunamayacağı kuaför, berber ve güzellik salonlarının geçici süreyle kapatılmasına karar verildi.

Geçenlerde konuştuğum diş hekimi arkadaşımın da belirttiği üzere diş hekimleri ve sektörümüz bu tehdite direkt olarak maruz kalan sektörler ki korunma önlemlerine rağmen sağlık çalışanlarının da etkinlendiğini ve kayıplar yaşandığını hepimiz biliyoruz.

Bu nedenle #evdekal ve sosyal mesafeyi koru çağrılarına paralel olarak bu karar çok isabetli bir karar olmuştur.

Bir taraftan karar alınmadan önce kapatanlar, diğer taraftan ticari kaygılar nedeniyle kapatma kararını bekleyerek çalışmaya devam edenler ve bize bir şey olmaz önlemimizi zaten aldık diyerek kapatmamış olanların ortak sorusu aslında tek bir noktaya buluşuyor: Kira, maaşlar, SGK primleri, ticari ödemeler ve hayatı idame ettirecek gelirin yokluğuyla nasıl başa çıkılacağı. Kimisi için bunlara ilave olarak krediler, kredi kartları borçları ve hayatın normal akışı içerisinde yapılmış olan yatırımların ödemeleri de söz konusu.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Evet, bu soru herkes için geçerli bir soru ve cevabı henüz net değil. Ancak en azından İşkur Kısa Çalışma Ödeneği, Kosgeb kredi destekleri şu an itibarıyla hükümet tarafından kapatma kararı verilmiş işletmeler için küçük bir nefes olarak görünüyor ki ilave tedbirlerin hükümet tarafından alınacağına ilişkin şüphemiz yok.

Bu konuyla ilgili olarak sektörde farklı kurumlar ve kişiler ciddi çabalar harcayarak bu kararın alınmasında pay sahibi oldular. Kapatılması konusunda açıklanan gerekçelerin yanı sıra kapatılma durumunda işletmelerin ve çalışanlarının karşılaşacağı maddi ve ticari konuların da ilgili bakanlıklara iletildiğini biliyorum.

BİZ NASIL DESTEK OLABİLİRİZ?

Bir taraftan sektörün Ticaret Odalarındaki temsilcileri ve Kuaförler Derneği ile iletişim ve koordinasyon içinde destek verirken diğer taraftan sektörün sesi ve başvuruların takipçisi olmaya daha fazla çaba gösteriyoruz.

Şimdi de başta Kuaförler Derneği olmak üzere sektörün saygın markalarıyla da iletişim içerisinde kuaförlere ve kuaförlük işletmelerine nasıl destek verebileceğimizi konuşuyoruz ki kısa süre içinde pek çok konuda sizlere bilgi vermiş olacağız.

İlk etapta Estetica&Hairist ekipleri olarak Kuaförler Derneği ile koordinasyon içinde özellikle İşkur Kısa Çalışma Ödeneği süreçleri ve başvuru konusunda destek vermeye hazırız. Ardından Kosgeb tarafındaki desteklerden nasıl faydalanabileceğinizi sizler için takip edecek gerektiğinde başvurularınız noktasında da yardımcı olmaya çalışacağız.

Tabii ki sektörümüzün birbirinden değerli markalarıyla da işbirliği içindeyiz. Hukuki ve finansal konularda onların ekiplerinden destek alacağımızı biliyoruz. Bu amaçla görüşmelerimiz de devam ediyor ve hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Tek yapmamız gereken #evdekal çağrısına uymamız! Uymayanları uyarmamız! Uymayan ülkelerdeki hazin manzaraları çok yakından izliyoruz! Adeta bir korku filmi… Bir kabus! Kendiniz, sevdikleriniz ve sizi sevenler için yapabileceğimiz en basit şey evde kalmak ve izole olmak!

Evde kalıp izole olarak uzaktan çalışmasını sürdüren Estetica&Hairist ekipleri olarak biz destek vermekten mutluluk duyacağız!

MESLEK ODALARINA DA SORUMLULUK DÜŞÜYOR!

Bu ve buna benzer desteklerin kuaförlere sağlanması noktasında sadece bilgi paylaşılması anlamında değil aynı zamanda kolları sıvayarak destek olunması anlamında meslek örgütlerinin de çalışma yapmaya başlayacağını umuyoruz. Buradaki mesele sadece yol gösterici olmak değil, yolu birlikte açmaktan geçiyor. Bu altyapıya sahip meslek odalarının olduğunu biliyoruz ve harekete geçmelerini bekliyoruz.

BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ!

Bu zorlu süreçten birlikte hareket ederek başarıya ulaşmak için herkesin çaba göstereceğinden eminim.

Başaralım ve 30 Nisan Kuaförler Günü’nü hep birlikte coşkuyla yaşayalım.

#evdekal

Erkan Güzel
Erkan Güzel Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

________________________

2 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz