Kapatma kararı çıktı!

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelde ile Kuaför, Berber ve Güzellik salonlarının 21.03.2020 saat:18:00 itibarıyle geçiçi süreyle kapatılmasına karar verdi.

Vatandaşların bir arada bulunmaları ve  yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle  berber, kuaför, güzellik merkezlerinin faaliyetleri bugün saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine  durdurulacak.

Bakanlık söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

İSTANBUL BERBERLER ODASI BAŞKANI DA ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU!

İstanbul Erkek Berberleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz bir önceki gün İstanbul’daki berberlere çağrıda bulunup tavsiye kararı alarak medya aracılığıyla dükkanlarını bir süre kapatmalarını istedi.

MESLEK ÖRGÜTLERİ YOĞUN ÇABA GÖSTERDİ!

Kuaförler Derneği ve Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir Ticaret Odaları’ndaki kuaförlük sektörü temsilcileri de koordinasyon içerisinde başvurularda bulunmuş Korona virüsünün yarattığı tehlikeyi dile getirmişlerdi.Ayrıca Kuaförler ve Berberler Federasyonu’nun da bu konuda başvuruları söz konusuydu.

SEKTÖRÜN KAYGILARI FAZLA!

Kapatma kararı alınmadan önce işletmelerinin faaliyetlerine sağlık endişeleri nedeniyle kendi istekleri ile ara veren ve kapatma kararı beklentisi içinde olan işletmeler bir taraftan sağlık endişesi yaşarken diğer taraftan da ticari kaygı içerisindeydi.

Bu kararın ardından hükümetten kira, SGK primleri, maaş ve kapatmadan kaynaklanan gelir kaybı konusunda özel bir paket açıklaması bekleniyor.

KUAFÖRLER DERNEĞİ BAŞKANI MAHMUT EBİL

‘Kuaförler Derneği olarak ilk günden beri kapatma ile ilgili insiyatif alarak üyelerimize ve meslektaşlarımıza tavsiyede bulunduk. Dernek başkanı olarak da ilk kapatan salonlardan biri de ben oldum..

Hükümetimizin doğru yönde bir karar aldığını düşünüyorum. Sektörümüzde çalışırken maksimum 30 cm mesafe koyabiliyoruz. Bu da tabii ki risk demek. Olması gereken bir karardı. Tabii ki bunun ardından çıkacak ekonomik tedbirlerin de takipçisi olacağız. Hepimize hem hayılı olsun hem de geçmiş olsun diyorum. Özellikle insanlarla yoğun bir şekilde bir arada olmaya alışkın kişiler olarak evde olmak tabii ki sıkıntılı süreç. Umarım en az kayıpla bu kötü günleri atlatırız. Güzel günler yine bizi bekliyor.’

ANKARA TİCARET ODASI 43.MESLEK KOMİTESİ ÖZEL ÇABA GÖSTERDİ

Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir Ticaret Odaları kuaförlük temsilcilerinin yanı sıra Kuaförler Derneği ile de yakın çalışma içinde bulunan ve kapatma kararı alınması konusunda çaba gösteren Ankara Ticaret Odası 43.Meslek Komitesi Başkanı Ömer Sarıoğlu’da kapatma kararı ile ilgili olarak şu görüşleri paylaştı: ”Yerinde bir karar olarak değerlendiriyorum. Çabalarımızın sonuç vermesi önemliydi. Tabii ki bundan sonraki süreçte meslektaşlarımızın ticari olarak etkilenmemesi için alınacak tedbirler önem taşıyor. Hükümetimizin bu konuda önlemler alacağına inancımız tamdır.”

KUAFÖRLERİN BİREYSEL ÇABALARI BÜYÜK KATKI SAĞLADI

Durumun hassasiyeti ve meslek grubuna etkisi konusunda harekete geçen kuaförler de sosyal medyada #kuaförünesahipçık etiketiyle Toprak Şeker öncülüğünde meslek örgütlerinin adım atması için çaba gösterdi.

Önerilenler

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR