Sigara Tiryakiliği ve Saç Dökülmesi Arasındaki İlişki

Sigara içiyorsanız ve saçlarınızın gittikçe seyreldiğini düşünüyorsanız, ikisi arasında bir bağlantılı olabilir. Sigara dumanındaki kimyasalların vücudunuz için ne kadar zararlı olduğunu tahmin etmek güç değil, ancak bunların saç dökülmesine ve erken beyazlamaya da katkıda bulunabileceğini biliyor muydunuz?

Bir dizi bilimsel araştırmaya göre, sigara dumanı saç dökülmesini tetikliyor. (Saç dökülmesi yaşayanlar için tüyolar)

Kötü Kan Dolaşımı

Saç köklerinin sağlıklı saçlar üretmek için oksijene, besinlere ve minerallere ihtiyacı vardır. Sigara dumanındaki toksik kimyasallar dolaşımınızı olumsuz etkileyip kan damarlarını küçültebilir ve kan akışını engelleyebilir. Folikülleriniz beslenmek için ihtiyaç duydukları kanı almadığında, saç büyüme döngüsü kesintiye uğrar.

sigara

Zayıf Bağışıklık Sistemi

Sigara içmek bağışıklık sisteminize zarar verebilir ve bu da saç dökülmesine neden olan hastalıklara yol açabilir. Zayıf bir bağışıklık sistemi, saç derisinde saç çıkmasını engelleyebilecek bir bakteri veya mantar enfeksiyonu riskini artırabilir.

Çevre kirliliği

Saç köklerinize zarar verebilecek olan sadece dumanı teneffüs etmek değildir. Sigarayı düzenli olarak evde veya camları kapalı bir arabada içiyorsanız, çevre kirliliği yaratıyor olabilirsiniz. Çoğu saç dökülmesi genetik olsa da, araştırmalar saç dökülmesini çevresel faktörlere bağlıyor. Kirli hava, genetik saç dökülmesini şiddetlendirebiliyor. Dumanla dolu havadaki kanserojenler, saçın yapıldığı proteini üreten mekanizmaları engelleyebiliyor.

Sigaranın neden olduğu saç dökülmesini tersine çevirmenin en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Saçınızı ve cildinizi sigaradaki toksinlere maruz bırakmayı bıraktığınızda, saçlarınız tekrar uzamaya başlar.

Önerilenler

Benzer İçerikler