fbpx

Sevginiz Ne Kadar Gerçek?

Sevginin tek bir tanımı yoktur. Aşk ve sevgi, birinden aşırı etkilenmenin sonucu olarak ortaya çıkan yoğun bir coşku ve derin bir yakınlık duygusu olarak özetlenebilir. Bu tanım hissettiğiniz tüm duyguları kapsamayabilir. Peki gerçek sevgi nedir? Bir ilişkideki duyguların gerçekten sevgi kavramıyla uyumlu olup olmadığını şu işaretlerden anlamak mümkündür:

1-Sevgi şehvet değildir 

“İlk görüşte aşk” ifadesine rağmen sevgi, hemen hissettiğimiz bir şey değildir. Sizi yeni tanıştığınız kişiye bir mıknatıs gibi çeken güçlü çekimin adı aşk ve cinsel kimyadır. Tabiat ana, başlangıçta bizi bir araya getirmek için bize büyük bir aşk dozu verir. Sevgi cinsel kimyayı içerir, ancak farklıdır çünkü inşa edilmesi zaman alan bir duygudur. Şehvet bir anda ortaya çıkabilir; sevgi, diğer kişiyi tanıdıkça süreç içinde gelişir. 

2-Bir ilişkiyi sürdürülür kılan şey aşk değildir

Partnerinize aşırı derecede cinsel çekim duyuyor olabilirsiniz, ancak partnerinizle temeli sevgi olan bir ilişki geliştirmediyseniz, cinsel kıvılcım söndüğünde sıkılırsınız. 

3. Sevginin filizlenmesi zaman alır 

Sevgi dolu bir ilişki bir günde kurulmaz. Siz ve partneriniz düşüncelerinizi, korkularınızı, hayallerinizi ve sevginin kök salacağı umudunu paylaştıkça sürece güvenin ve sevgiyi temellendirmek için acele etmeyin. Sevginin saygı duyulması ve aceleye getirilmemesi gereken kendi zaman çizelgesi vardır. 

4. “Ruh eşi” diye bir şey yoktur

İnsanlar tekrar tekrar sevme kapasitesiyle inşa edilmiştir. Neyse ki öyle, yoksa lise aşkımızdan ya da boşandığımız veya ayrıldığımız partnerimizin kaybını asla atlatamazdık. 

5. Sevgi cömerttir 

Gerçek sevgi cömerttir, hesap kitap yapmaz. Sevgi dolu bir ilişkide, karşılık beklemeden veririz. Karşımızdakine ne yaptığımız, ne verdiğimize dair bir hesap yapmayız. Partnerimizi mutlu etmek bizi de mutlu eder.

6. Partnerimizin duygularını hissederiz 

Sevginin gerçek anlamı, partnerimizi mutlu gördüğümüzde bir neşe duygusu hissetmektir. Üzgün ​​ya da depresyonda olduklarını gördüğümüzde, hüzürlerini hissederiz. Bu empatidir. 

gerçek sevgi

7. Sevgi uzlaşmak demektir 

Bir ilişkide sevginin gerçek anlamı, partnerinizin ihtiyaçlarını veya arzularını karşılamak için kendi ihtiyaçlarınızdan isteyerek taviz vermektir. Fakat  bunu yaparken kendimizden feragat etmeyiz, diğer kişi de kişisel çıkarları için bizden kendimizi feda etmemizi istemez. Gerçek sevginin bununla ilgisi yoktur, bu; kontrol ve istismardır. 

8. Saygı ve nezaket 

Sevgi içinde saygı ve nezaketi barındırır. Seven kişi partnerini kasıtlı olarak incitmez ya da aşağılamaz. Yokluğunda onun hakkında konuştuğunda, çirkin sözler sarf etmez. 

9. Etik ve ahlak kurallarına uygun davranış

Birine olan sevgimiz, hem ona hem de toplum içinde ahlaklı ve etik davranmamızı sağlar. Onun hayatımızdaki varlığı, bize hayranlık duymaya devam etmeleri için daha iyi bir insan olmak istememize neden olur. 

10. Birbirinin yalnız kalma ihtiyacına saygı

Sevgiyle yalnız olduğumuzda asla yalnız hissetmeyiz. Diğer kişinin varlığının düşüncesi bizi yalnızlığın karanlığından korur. Bu nedenle sevdiğimiz kişi bir müddet yalnız kalmaya ihtiyaç duyuyorsa, bu onun yalnız değil ama o anda tek başına olmaya, kendi alanına ihtiyaç duyduğu anlamını taşır. 

11. Başarıları da sizindir 

Partnerimiz uzun uğraşlardan sonra sonra bir şeyi başardığında, bu durumu kazanan bizmişiz gibi sevinçle karşılarız. Kıskançlık ya da rekabet hissi yoktur, sadece sevdiklerimizin başarısını görmenin katıksız keyfi vardır. 

gerçek aşk

13. Cinsel yakınlık derinleşir 

Derin bir sevgiyle sevişmek, bedenlerin ve zihinlerin gerçek bir birleşimidir. 

14. Kendimizi güvende hissederiz

İlişkide sevginin varlığı, diğer kişiyi daima demirleyebileceğimiz güvenli bir liman haline getirir.  Güven ve istikrar duygusu hissederiz. 

15. Görüldüğümüzü ve duyulduğumuzu hissederiz 

Partnerimiz bizi olduğumuz gibi görür ve sever. Olumlu ve olumsuz tüm taraflarımızı gösterebilir ve onun sevgisini koşulsuz kabul edebiliriz. Özümüzde kim olduğumuzu biliir. Aşk, ruhlarımızı çıplak bırakmamıza ve karşılığında lütuf hissetmemize izin verir. 

16. Sevgi bizi cesur kılar 

Bu bir güvenlik duygusudur. Aşk ilişkimizde güvende olursak, tartışabileceğimizi, tartışmanın bizi ayırmayacağını biliriz. Aynı fikirde olmamayı dert etmeyiz ve partnerimize karşı kötü hisler beslemekten hoşlanmadığımız için çok uzun süre kin tutmayız. 

Bu işaretlerin tümünü ya da çoğunu ilişkinizde görebiliyorsanız, gerçek sevgi ile sarmalanmışsınız demektir; kendinizi şanslı sayabilirsiniz!

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz